Що відбувається з онлайн-торгівлею після торішнього буму
Доходи українських селлерів вимірюються тисячами доларів на місяць і продовжують зростати, а онлайн-магазини виходять в офлайн.
За даними дослідження Payoneer, з першого півріччя 2020 до першого півріччя 2021 кількість українських онлайн-продавців, які торгують на міжнародних маркетплейсах, зросла на третину (34%), тоді як загальні зарахування збільшилися майже в 1,5 рази — на 42%. До того ж, другий квартал 2021 року став рекордним за два з половиною роки — як за загальними зарахуваннями, так і за кількістю селлерів.
Все це говорить про одне — e-commerce продовжує стрімко розвиватися, і торішній «бум» не став лише реакцією на початок пандемії — він заклав основу зростання онлайн-торгівлі у постковідному форматі. І хоч настільки масштабного стрибка, як торік, швидше за все в найближчому майбутньому ми не побачимо (хіба що станеться новий локдаун, який змусить людей у всьому світі робити великі купівлі онлайн), зміни, що відбуваються з e-commerce зараз, мають більш структурний характер і відчутно вплинуть на наше життя.
Персоналізувати все
У постковідному світі, де люди відчули, наскільки на них впливає нестача соціалізації, онлайн-магазини мають стати більш «людяними» та персоналізованими. У звичайному магазині ви можете поспілкуватись з консультантом, який підбере товари за вашими вподобаннями, і одразу подивитись, чи відповідає річ вашим очікуванням та чи пасує вам одяг.
Хоча живе спілкування замінити важко, технології можуть зробити досвід онлайн-купівель набагато комфортнішим і швидшим. Наприклад, завдяки доповненій (AR) та віртуальній (VR) реальності можна одразу побачити, як виглядає товар «у житті». А персоналізація сайту — підлаштування пропозицій під ваші уподобання — у певному сенсі замінює консультанта. Ці тренди уже стають важливою частиною онлайн-купівель, і, без сумніву, у майбутньому технологій, які роблять онлайн-шопінг більш персоналізованим, ставатиме більше.
Швидше та зручніше
Автоматизація процесів на усіх рівнях, чат-боти, що дають відповіді на основні запитання покупців 24/7, пришвидшують процеси купівель. А дрони зможуть доставляти товари за лічені години.
Продуктові мережі відкривають власні служби доставки або співпрацюють з уже наявними. На доставку тепер працюють і магазини інших сегментів — одяг, аксесуари, меблі та техніка, а великі маркетплейси значно розширили асортимент своїх товарів. Почали відкриватися нові служби доставки, а доходи вже наявних в Україні у 2020 році зросли до 200%.
Майбутнє у смартфоні
Понад 70% світових глобальних онлайн-продажів припадає на мобільну комерцію, або m-commerce, і ця цифра буде збільшуватись. Тож легко здогадатись, що погано адаптований до мобільної версії вебсайт успіху вашому онлайн-магазину навряд чи принесе.
Крім того, товари все активніше купують в соцмережах. Наприклад, в Instagram з’являється все більше магазинів і локальних брендів. А за даними дослідницької компанії CBR, 45% українців, які регулярно роблять покупки в інтернеті, хоча б один раз використовували для цього соцмережі. Такий зсув комерції ще раз доводить, що онлайн-продавці просто не можуть собі дозволити не інвестувати у маркетинг у соцмережах.

З онлайну в офлайн
Останніми роками ми помітили, як онлайн-торгівлі стало «замало» діджитал простору, і суто онлайн-магазини та маркетплейси почали відкривати повноцінні офлайн магазини чи pop-up stores, де представлена лише частина асортименту. Так, найбільший маркетплейс у світі, Amazon, вже має цілу мережу різноманітних офлайн магазинів і pop-up stores, у яких, окрім можливості забрати або повернути замовлений онлайн товар, можна купити різноманітні харчові продукти та техніку.
Тренд на офлайн магазини та pop-up stores активно підхоплюють і великі українські маркетплейси, яких ми звикли бачити тільки в онлайні. Наприклад, Rozetka останніми роками значно розширила і продовжує розширювати мережу фізичних магазинів, а MakeUp у 2020 році відкрив у Києві перший маркет.
Навіщо e-commerce виходити в офлайн? По-перше, це можливість охопити нові аудиторії потенційних клієнтів. Наприклад, тих, хто все ще обирає купувати офлайн. Ці покупці можуть прийти в магазин, доторкнутися до товару, оцінити якість, а тоді, наприклад, замовити онлайн, коли буде зручно. Або ж навпаки, замовити товар онлайн і забрати офлайн. У такому сенсі фізичні магазини — частина омніканального шопінгу — ще одного популярного тренду у світі e-commerce. Іншими словами, компанії намагаються спрощувати доступ до своїх товарів, давати клієнтам можливість вибирати, як їм зручніше купувати.
Місця вистачить усім
Нині e-commerce — один з найперспективніших напрямків бізнесу. По-перше, це ринок, який без сумнівів буде лише зростати. По-друге, місця на ньому вистачить усім. Адже чим більше людей будуть купувати онлайн, тим сильніше зростатиме попит. За даними нашого дослідження, зараз середній дохід українських онлайн-продавців складає $3 790 на місяць. Це на 6% більше, аніж рік тому.
Пандемія стала поштовхом до запуску бізнесу в e-commerce для багатьох українців, які відкрили для себе міжнародні маркетплейси — такі як Amazon, eBay, Etsy. Скільки таких продавців серед українців нині, сказати складно. Експерти оцінюють їх кількість у 25 тисяч, але, швидше за все, їх набагато більше — адже частина товарів, які продають українці, може відправлятися з інших країн.
Якщо ще 20 років тому для локальних підприємств експорт був радше випробуванням, то зараз, завдяки онлайн-торгівлі, для них відкритий увесь світ. Водночас зовсім не обов’язково бути виробником, аби розпочати бізнес в e-commerce, — можна купувати та продавати товари онлайн, навіть не виходячи з дому. Для цього знадобиться тільки ноутбук, час і бажання розібратися.