Підприємства ЖКГ мають встигнути за реформою ринку електроенергії

7 травня 2019, 18:00

Кризу галузі ЖКГ можна подолати зміною парадигми менеджменту підприємств і логіки господарювання, а не лише збільшенням тарифів 

З початку 2019 року на ринкових умовах запрацював сегмент роздрібного ринку - перший етап реформи. Раніше постачання електроенергії незалежними постачальники було радше виключенням ніж правилом, а основну масу електроенергії постачали обленерго. При цьому обленерго суміщали функцію монополіста-транспортувальника електроенергії з функцією умовно-конкурентного постачальника. 

Відео дня

1-го січня 2019 року обленерго втратили право постачати електроенергію та здійснюють лише розподіл (забезпечують функціонування мереж), а постачання здійснюють незалежні постачальники, що конкурують між собою. Виключення - лише для населення та малих споживачів з незначним обсягом споживання і договірною потужністю до 150 кВт, яким електроенергію продають постачальники універсальних послуг за регульованою ціною.

Підприємства комунальної галузі виявились неготовими до таких змін і потрапили на постачання до “Укрінтеренерго” (постачальника останньої надії – гарантованого продавця електроенергії для тих споживачів, що не змогли знайти собі конкурентного постачальника). Звісно об'єктивно важко знайти постачальника, якщо у підприємства максимально повільна тендерна процедура. Але ж ніхто не заважав заздалегідь проводити тендерні процедури і активніше шукати постачальників, на необхідність чого неодноразово зверталась увага підприємств. 

Чому більшості підприємств так і не вдалось вчасно укласти договори і чому з 1-го січня вони змушені переплачувати за електроенергію 20%

Причин багато, з головних - надвисока інерція підприємств ЖКГ і традиційні сподівання що реформа не запрацює вчасно. З іншого боку уряд також зайняв пасивну позицію і практично не займався роз'яснювальною і координаційною роботою.

Чи є вихід з ситуації, в якій опинились підприємства ЖКГ

На мою думку, для того щоб вижити в ринкових умовах, підприємствам потрібно всю увагу зосередити на енергомодернізації і зменшенні споживання електроенергії. НКРЕКП зі свого боку сприяє підвищенню енергоефективності підприємств ЖКГ. Наприклад, регулятором запроваджено дієвий механізм – можливість врахування в тарифах енергосервісних контрактів. Це вже діє у водопостачанні та найближчим часом запрацює і в  теплопостачанні. 

В інвестиційних програмах Комісія розглядає як пріоритетні заходи, що скорочують споживання енергоносіїв, підтримуються масштабні модернізаційні проекти за рахунок кредитів міжнародних банків розвитку. При цьому важливо, аби результати інвестпрограми були спрямовані на зменшення тарифів. Тут важливо пояснити: функція Комісії – це захист споживачів, тому ми не можемо дозволити покривати повномасштабну енергомодернізацію за рахунок тарифів, оскільки це їх на певному етапі значно збільшить. В той же час ми розуміємо системність проблеми браку коштів і актуалізуємо можливість створення Фонду інфраструктурної модернізації, за прикладом Фонду енергоефективності. За рахунок такого Фонду можливо було б інвестувати у підприємства ЖКГ на довгий строк під лояльні відсотки. 

Криза галузі ЖКГ не може бути подолана лише збільшенням тарифів, а з ними і “апетитів” підприємств. Кризу галузі ЖКГ можна подолати виключно зміною парадигми менеджменту підприємств і логіки господарювання.

Криза галузі ЖКГ не може бути подолана лише збільшенням тарифів, а з ними і “апетитів” підприємств. Кризу галузі ЖКГ можна подолати виключно зміною парадигми менеджменту підприємств і логіки господарювання. Існують приклади, коли підприємства ЖКГ при грамотному керівництві і виваженій економічній і інвестиційній політиці досягають блискучих результатів, але, на жаль, це виключення, яке ще має стати правилом.


Спеціально для НВ Бізнес 

Більше поглядів – у розділі Експерти НВ Бізнес

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X