Перспективи банківського сектора в 2019 році

18 грудня 2018, 19:56
690
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

2018 рік став для банківського сектора першим в посткризовій історії роком стабільної прибуткової діяльності

За підсумками 11 місяців система показала позитивний фінансовий результат на рівні 15 млрд грн. Це закономірний наслідок оздоровлення та консолідації сектора: на ринку залишилися найсильніші та найнадійніші гравці. Банки нарощували операційні доходи від кредитних операцій і транзакційного бізнесу, розчищали кредитні портфелі, поступово скорочуючи відрахування в резерви, активно залучали ресурси з ринку, працювали над підвищенням ефективності каналів продажів і внутрішніх процесів.

Очевидно, що банки є невід'ємною частиною економічних процесів, забезпечуючи фінансовий «кровообіг» між усіма учасниками: зовнішніми і внутрішніми інвесторами, державним сектором, великими корпораціями, експортерами та імпортерами, малим і середнім бізнесом, населенням. Тому результати і перспективи діяльності банківського сектора нерозривно пов'язані з успіхами економіки. Економічні індикатори безпосередньо впливають на плани і можливості банків: визначають фінансові ресурси і апетити клієнтів, партнерів і конкурентів, формують вартість ресурсів, депозитні та кредитні ставки, основні вектори банківських бізнес-стратегій.

Ключові економічні виклики, що впливають на банківський сектор:

  1. Слабка економічна динаміка: за підсумками 2018 року очікується зростання ВВП на 3,2-3,5% з подальшим уповільненням в 2019-му; реальний сектор і промислове виробництво, як і раніше поступаються в динаміці традиційним драйверам – споживчому попиту і роздрібній торгівлі, які переважно орієнтовані на імпорт.
  2. Високі інфляційні та девальваційні ризики. Інфляційна динаміка, що випереджає прогнози, змушувала Нацбанк протягом року неодноразово підвищувати облікову ставку до нинішніх 18%. Жорстка монетарна політика регулятора викликала зростання вартості ресурсів на ринку і збільшення попиту банків на них; в результаті ринок від профіциту ліквідності переходить до її дефіциту. Поки підстав для пом'якшення регулятором монетарної політики немає, враховуючи високе боргове навантаження в 2019 році і зростання в передвиборний період політичних ризиків.
  3. Залежність української відкритої економіки від зовнішніх чинників: цінової кон'юнктури сировинних товарних ринків і ситуації на міжнародних ринках капіталу. Перспективи чергової світової фінансової кризи негативно впливають на настрої міжнародних інвесторів і їх апетити до ринків, що розвиваються: в періоди шторму інвестори традиційно віддають перевагу «тихим гаваням».

Драйвером кредитної активності банків залишається сегмент роздрібних споживчих кредитів, що показав у 2018 році зростання на рівні 40%. Споживчі кредити цікаві банкам високою маржинальністю, постійним зростанням попиту і швидкою оборотністю портфеля, адже ресурси в банківській системі переважно короткі.

У корпоративному сегменті зберігається дефіцит якісних позичальників. Стабільно високий рівень токсичних кредитів – понад 54% загального портфеля – свідчить про все ще неефективну систему захисту прав кредиторів. При цьому значна частина проблемного портфеля сформована найбільшими бізнес-групами, що вміло використовують недосконалість судової та виконавчої систем для того, щоб не віддавати старі борги.

Макропрогнози на майбутній рік досить стримані

У такій ситуації банкам спокійніше розміщувати ліквідність у високоприбуткові роздрібні споживчі кредити і безризикові державні цінні папери та депозитні сертифікати, а не розвивати кредитування реального сектора економіки.

Банки, завдяки кризовим урокам і жорсткому нагляду регулятора, сьогодні вже вміють не тільки протистояти ризикам, а й працювати «на випередження»: своєчасно адаптувати бізнес-стратегії під ринкові реалії, грамотно управляти ліквідністю, проводити максимально зважену ризик-політику, відповідати найвищим очікуванням клієнтів і регулятора.

Макропрогнози на майбутній рік досить стримані, тому очевидно, що конкуренція за якісних клієнтів тільки посилиться. Самі клієнти стали більш прагматичними і вимогливими: при виборі банку орієнтуються не тільки на надійність, вважаючи її обов'язковою опцією «за замовчуванням», але на швидкість і технологічність обслуговування, професіоналізм, вміння спілкуватися з клієнтом зрозумілою мовою.

Для суттєвої активізації кредитування та збереження вектора прибуткової діяльності банківського сектора в 2019 році необхідні оздоровлення конкурентного середовища, ефективна регуляторна політика, продовження структурних реформ, які зроблять економіку стійкішою до зовнішніх і внутрішніх шоків, поліпшать інвестиційний клімат, забезпечать стале економічне зростання.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською