Перший у світі моніторинг ринку землі

12 вересня 2017, 12:09
Україна стала першою державою, якій вдалося впровадити систему регулярного моніторингу ключових параметрів земельних ресурсів

На цьому тижні на офіційну пошту Держводагентства, Держстату, Мін'юсту, Держгеокадастру, ДФС і Державної судової адміністрації з подачі Мінагро надійде незвичайний документ.

Відео дня

Це форма-анкета, в якій об'єднані ключові показники, що характеризують використання землі в Україні. Це кількість ділянок, їх межі, повнота даних у реєстрах, кількість транзакцій, надходження від земельного податку, приватизація і судові тяжби за землю – загалом понад 140 параметрів. Все, з чим кожен день стикаються громадяни та органи місцевого самоврядування, але що досі не можна було ні оцінити, ні об'єднати на національному рівні.

Цей документ – основа глобального проекту з моніторингу земельних відносин, який в форматі пілота за підтримки Світового банку у 2015 році був проведений в Україні, а у серпні 2017 року закріплений на законодавчому рівні.

Тепер шість зазначених вище відомств будуть регулярно обмінюватися даними. Спочатку, у напівручному режимі, зусиллями Держгеокадастру, який є виконавцем проекту, а після створення спеціального софту – автоматично. Результат – єдиний електронний відкритий для зовнішнього контролю масив даних, який дозволяє відстежувати динаміку земельних відносин.

Україна – не перша у світі країна, яка намагалася, і навіть реалізувала успішні пілоти, впровадити такий проект, але перша у світі держава, якій вдалося пройти цей шлях до кінця і прийняти систему моніторингу на законодавчому рівні, зробивши його регулярним.

За останні два роки такі проекти намагалися реалізувати 9 країн, найбільш гостро потребували детінізації земельної сфери: Грузія і Руанда (2014), Хорватія, Індія, Молдова, Перу, Філіппіни, Україна, В'єтнам (усі – 2015).

У всіх, крім Перу і Молдови, донором проекту виступав Світовий банк. І у всіх них, крім України, процес так і не був завершений. Навіть у Грузії, яка була і залишається маяком реформ для України, після успішного формування пілота ініціаторів затягнуло у процесинг. І навіть їхній пілот був із менш повним набором даних, ніж вдалося акумулювати в Україні у 2015. Причини зрозумілі – запеклий опір, який чиниться системою у боротьбі за збереження тіньових схем.

Але для України, де АПК генерує 12% ВВП, третину експортної виручки і є роботодавцем для кожного шостого працездатного громадянина, необхідність ясно розуміти, що відбувається із земельними ресурсами, була питанням економічної стабільності і на деяких етапах новітньої історії – національної безпеки.

Частково це пояснює безпрецедентно високу політичну волю, виявлену при реалізації проекту. Фактично це перший прецедент у земельних відносинах, коли Україна не впроваджує найкращі практики, а формує їх.

У підсумку, ми маємо можливість сформувати базу даних, яка об'єднує майже півтори сотні показників від 6 держвідомств за 562 адміністративно-терріторіальними одиницями. Це 120 міст обласного значення та 442 райони. У цьому переліку не вистачає лише одного глобального показника – середньої вартості землі у кожному районі. Однак причина цієї прогалини занадто добре відома – дія мораторію на купівлю-продаж землі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Що станеться після того, як шість держвідомств отримають лист із земельною анкетою? Протягом місяця вона буде заповнена даними за вказаними параметрами за період з 2015 до 2017 року. Ми зможемо побачити динаміку показників використання земель і як змінився рейтинг земельної цивілізованості регіонів. За версією 2015 року, у трійці лідерів були Тернопільська, Полтавська і Чернігівська області, замикали його західні регіони і місто-герой Київ.

Відповідно, ми зможемо виявити вузькі місця та потенційні ризики і сконцентрувати зусилля на їх виправленні. А відкрита, постійно оновлювана база даних про земельні відносини забезпечить новий рівень прозорості, усвідомленості прийняття рішень на місцевому рівні та чесності перед потенційними інвесторами.

Показати ще новини
Радіо NV
X