Як вплине новий сервіс реєстрації на ринок землі

18 грудня 2017, 18:21
Нещодавно в Україні відбувся повноцінний запуск сервісу електронної реєстрації земельних ділянок

До цього часу цей сервіс працював у тестовому режимі у деяких областях України. Практика показала, що сервіс електронної реєстрації земельних ділянок зарекомендував себе з позитивного боку в порівнянні з попередником. У зв’язку з цим варто у повній мірі з’ясувати, що стало приводом для повноцінного запуску послуги по території всієї країни.

Відео дня

Раніше для того, щоб зареєструвати земельну ділянку та надати їй кадастровий номер, власнику або повіреній особі за довіреністю необхідно було звернутися до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) із чітко визначеним пакетом документів. Окремою особливістю цього процесу було те, що власник земельної ділянки або його представник мав безпосередньо їхати до ЦНАП у той район, де розташована земельна ділянка. Безсумнівно, така процедура не приносила ніякого задоволення, а поряд із цим була ще й досить витратною як з точки зору часу, так і в матеріальному плані.

Як зазначалося раніше, для проведення реєстраційних дій в процесі цієї процедури необхідно було подати низку документів, серед яких зокрема був електронний документ у форматі XML.

Окремо варто зауважити, що на практиці саме з XML файлом виникало надзвичайно багато проблем, оскільки в Україні відсутній стандарт до такого файлу. А тому, державні реєстратори не нехтували можливістю відмовити у проведенні реєстраційних дій, посилаючись на неналежний XML файл.

Завдяки впровадженню нового порядку реєстрації, законодавець планує вирішити три її основні проблеми: бюрократія, корупція та низький рівень захисту прав землевласників.

В першу чергу, введення електронної реєстрації земельних ділянок спрямоване на спрощення процедури, звільнення її від бюрократії. За новим порядком, починаючи з 14 грудня 2017 року відпадає необхідність відвідувати ЦНАП за місцезнаходженням ділянки. За задумом, для того, щоб провести реєстраційні дії, необхідно, щоб сертифікований інженер-землевпорядник землевпорядної організації відсканував необхідний пакет документів на землю та подав їх в електронному вигляді. Таким чином, власники земельних ділянок отримають істотне спрощення процедури реєстрації земельних ділянок у порівнянні із процедурою, яка існувала до цього часу. Віднині, уклавши договір із землевпорядною організацією, власники земельних ділянок перекладуть обов’язок зі здійснення реєстраційних дій із себе на землевпорядну організацію, що дасть їм можливість як заощадити власний час, так і не турбуватися з приводу погоджувальної процедури із реєстраторами.

В другу чергу, із введенням електронної процедури, на державних реєстраторів покладається обов’язок здійснювати всі дії виключно в електронній формі. Зважаючи на це, можна з високою ймовірністю очікувати, що в Україні може зникнути таке явище, як безпідставна відмова у реєстрації. За новими правилами, у разі відмови реєструвати земельну ділянку, державний реєстратор змушений вказати конкретну причину відмови та зазначити весь перелік помилок. Такий порядок суттєво зменшує корупційну складову такої процедури, а також зменшує зайві витрати, які виникають у процесі усунення помилок. Все це дає важливий привід радіти власникам земельних ділянок, оскільки раніше вони були змушені по декілька разів відвідувати ЦНАП у намаганні врахувати всі претензії та зауваження.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Поряд із цим, електронна реєстрація здатна підвищити рівень захисту права власності землевласників. Раніше, якщо з якихось причин земельна ділянка не була зареєстрована у реєстрі, існував великий ризик отримання земельної ділянки в оренду або у власність «земельними бізнесменами».

Поряд із цим, нова процедура містить у собі опосередкований захист інтересів власника. Оскільки, введення електронного реєстру напряму впливає на швидкість проведення реєстраційних дій та на процес присвоєння кадастрового номеру, а тому можна відзначити зменшення кількості додаткових важелів для маніпуляцій із землею.

Підсумовуючи, хотілося б зазначити, що введення такого реєстру має позитивно вплинути на ринок землі. Як відомо, істотною умовою будь-якого договору, пов’язаного із землею, є саме наявність у земельної ділянки кадастрового номеру. А тому, спрощення процедури реєстрації та отримання кадастрового номеру земельних ділянок в будь-якому разі приречене на позитивні відгуки учасників ринку. Адже новий порядок дає можливість не тільки скоротити кількість часу, необхідного для реєстрації, зменшити бюрократичне навантаження на власників землі, а й швидше купити або продати земельну ділянку.

Показати ще новини
Радіо НВ
X