Стисло і зрозуміло: Зміна уряду і коронавірус в Україні

4 березня 2020, 13:31

Середа, 4 березня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Президент Зеленський планує змінити прем'єр-міністра Гончарука на спеціальному засіданні Ради сьогодні вдень, повідомляє Bloomberg з посиланням на депутатів, опитаних у вівторок ввечері після засідання правлячої партії. Також з Кабінету міністрів може піти міністр фінансів Оксана Маркарова, один з двох міністрів, що залишилися з уряду Порошенка. Можливі наступники: на пост прем'єр-міністра — заступник Гончарука Денис Шмигаль; а на пост міністра фінансів — Ігор Уманський, який десять років займав цей пост. Повідомляється, що Зеленський стурбований зниженням суспільного схвалення уряду.

Відео дня

 • В Україні — перший підтверджений випадок захворювання коронавірусом. Про це заявив у вівторок Кабінету міністрів заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко. Чоловік був госпіталізований у суботу ввечері. Його дружина, у якої немає симптомів, живе в ізоляції в своїй квартирі в Чернівцях на заході України.

 • Через велику кількість випадків коронавірусу в північній Італії, близько 2 000, українські авіалінії SkyUp припиняють свій рейс з Київського Борисполя в Турин, північна Італія. SkyUp, який отримав 11-й Boeing 737 на вихідних, не став коментувати свої амбітні плани щодо розширення рейсів до Італії. Крім Турина, SkyUp збільшить свої напрямки в Італії — з трьох сьогодні до восьми в кінці березня. Після краху Ernest Airlines в січні, SkyUp перейшла до захоплення українсько-італійського ринку, який наполовину складається з туристів і наполовину з робочих мігрантів, в основному в північну Італію.

 • У зв'язку з поширенням коронавірусу, Ryanair, найбільший європейський авіаперевізник, протягом двох тижнів скоротить свої рейси в Італію на 25%. У прес-релізі компанія посилається на низький пасажирський попит. Ryanair не літає з України в Італію. За останні два місяці акції Ryanair упали на 21% на Лондонській фондовій біржі.

 • Український тиждень в Європарламенті був відкладений на невизначений термін через побоювання щодо коронавірусу. Тиждень мав пройти з вівторка до завтра. Українські організатори посилаються на «обмеження Європейського парламенту на масові заходи через спалах коронавірусау».
 • В умовах мінливої економіки, коронавірус впливає на падіння цін на нафту і може зупинити падіння цін на метали, мінімізуючи вплив на торговельний баланс України — говорить УНІАН головний аналітик ICU Олександр Мартиненко. Але головнеий вплив може бути на ціну капіталу, оскільки інвестори вибирають безпеку в ринках, що розвиваються. «Для України вартість зовнішніх запозичень може збільшитися або доступ до міжнародних ринків може бути повністю закритий для чергового кредиту», — сказав він. «Якщо в той же час буде затримка від МВФ, то тиск на гривню буде зростати, і це спричинить за собою прискорення інфляції».
 • Пропонуючи єврооблігації, у вівторок Мінфін продав на аукціоні в чотири рази більше гривневого еквівалента, ніж на попереднього тижня. Аукціон приніс 6,6 млрд грн, що еквівалентно $268 млн. Найбільшим продавцем стала 9-місячна єврооблігація — €201 млн було продано під 2,2%. За 6-місячні гривневі облігації уряд продав $42 млн під 9,9%. «Не дивлячись на турбулентність на ринках капіталу і зміни настрою інвесторів, Міністерство фінансів продовжує успішно виконувати план фінансування державного бюджету», — йдеться в повідомленні міністерства в Facebook.
 • Прискорені візи для іноземців, які інвестують в Україну більше $100 тис., почнуть діяти в наступному році, згідно з розпорядженням Кабінету міністрів, затвердженим у вівторок. Міністерство економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства має подати пропозиції до Державної міграційної служби Міністерства внутрішніх справ, яка розробить правила.
 • Міністр освіти Дмитро Дубілет пише в Facebook, що урядовий квартал у Києві буде переданий до Фонду державного майна для приватизації. Не повідомляючи адресу, він говорить, що 4-5 будівель є більмом на оці в центрі Києва і будуть «приватизовані на прозорих аукціонах».
 • Під час приватизації Кабінет міністрів передав у вівторок 435 державних компаній і об'єктів нерухомості в Фонд державного майна для продажу через аукціон. Всього  «уряд представилов 961 об'єкт за шість місяців, що в 10 разів більше, ніж за попередні 10 років», повідомляє прем'єр-міністр Гончарук.
 • У список входять чотири нові великі компанії вартістю понад $10 млн: завод Більшовик  (перший київський машинобудівний завод); Хліб України; Державно-продовольча зернова корпорація; і соляна шахта Артемсіль. Артемсіль знаходиться в Соледарі Донецької області і є найбільшим виробником кухонної солі в Східній Європі. Заснована в 1881 році, Артемсіль експортує в 16 країн і може виробляти 7 млн тонн солі на рік. Щоб підготувати Артемсіль до продажу, уряд позбавив його легальної монополії.
 • Найбільша компанія нової групи — київська державна продовольча і зернова корпорація, що має 47 елеваторів і 227 вагових комплексів. «Це найбільша корпорація — експортер зерна в Україні — і найбільший виробник борошна в країні», — каже прем'єр-міністр Гончарук. «На папері чомусь це невигідно і неефективно. Завдяки приватизації компанія зможе модернізувати свої об'єкти, створити нові робочі місця і платити більше податків до державного бюджету». Для підготовки до приватизації в грудні уряд призначив Симона Чернявського головою правління. Раніше Чернявський відновив і привів до життя агрохолдинг «Мрія» після краху в 2015 році.
 • У п'ятницю київський суд ухвалив заборонити Фонду державного майна, власнику 78,3% акцій енергогенератора Центренерго (CEEN UK), звільняти будь-якого члена його правління, включно з виконувачем обов'язків генерального директора Володимира Потапенком. Ігор Коломойський, великий покупець електроенергії у Центріненерго, оцінив Потапенка як людиниу що «розуміє».
 • Олександр Паращій з Concorde Capital пише: «Ми не очікували, що Зеленський буде протистояти ініціативи кабінету міністрів щодо заміни контрольованого Коломойським керівництва... ми дотримуємося нашого негативного погляду на фундаментальні показники Центренерго і його перспективи приватизації найближчим часом».
 • Під керівництвом  «Вовка з Києва» сотні чоловіків і жінок, які розмовляють різними мовами і працюють в колл-центрі в Mandarin Plaza, здійснюють «шахрайство в промислових масштабах», крадучи мільйони доларів у літніх жертв, в основному в Скандинавії. Звіт за проектом  «Організована злочинність і корупція» з 5 000 слів, з назвою  «Дорога розбитих життів веде до київського колл-центру». 21 репортер опитав 180 жертв по всьому світу, щоб дізнатися історії, які вийшли в неділю в стокгольмської газеті Dagens Hyheter і в британській газеті Guardian.
 • У новинах зазначається, що ватажками «Мілтон Груп» є Давид Тодуа, грузин-ізраїльтянин, і Джейкоб Кесельман, українець-ізраїльтянин, який у своєму акаунті в Instagram називає себе «вовком Києва». У понеділок міністр закордонних справ Швеції Анн Лінде зустрілася з «високопоставленими чиновниками» в Києві і зажадала дій, повідомляє the Crime and Corruption Reporting Project.

Від редактора:

З огляду на гидливість українських прокурорів щодо ув'язнення злочинців у білих комірцях, вони могли б безболісно завоювати популярність, якби суворо і швидко розправились — перед телекамерами — з шахраями, які працюють у колл-центрі в Mandarin Plaza. Якщо дивитися на весь світ, бездіяльність зробить Україну сприятливим місцем для кримінальних груп.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X