Переломний момент у боротьбі з газовою корупцією

26 жовтня 2018, 12:00

Поки країна готується до зими і виборів, сталася реформа, рівної якій не було року так з 2000-го.

Тоді, під тиском МВФ держава розлучилася зі значною частиною держвласності і цим забезпечила країні наступні 10 років економічного зростання.

Сьогодні ж, держава в особі Держгеонадр чесно і на конкурсі розлучилася з парою нафтогазових родовищ. Липовецька площа у Львівській області пішла з молотка за 15 млн грн, у 5 разів перевищивши стартову ціну. А Черницьку площу, у тому ж регіоні, було віддано за 2 млн грн.

Відео дня

Тобто знову відбулося передання держвласності компаніям для використання в умовах, коли вона могла потрапити кому завгодно і переможець не був відомий усій країні вже за рік до конкурсу. Це результат.

Звісно, суспільство чекало таких подій вже через півроку після революції 2014 року. Але, на жаль, тоді частина нових людей, які потрапили в геологію, чомусь уявили себе старими людьми і результат їхньої роботи пішов в офшори, а не в ЗМІ у вигляді новин про успішні конкурси.

Чого ж нам чекати далі? Актуальний склад чиновників Держгеонадр зараз взяв курс на проведення відкритих конкурсів з надр у щомісячному режимі з початку 2019 року. Заява гарна і здатна залучити інвесторів, але є і небезпечні моменти.

Наприклад, один із них полягає в тому, що для потрапляння ділянки з надрами на конкурс, потрібно щоб свою згоду на це дала місцева влада. До того ж у місцевій владі в регіонах повно людей, які представляють ті ж політичні сили, які й поводились, як старі політсили у 2014 році, одразу після здобуття влади і права ділити родовища між родичами і кумами. Тож потік сенсацій, подій і одкровень у галузі надр на майбутній рік нам гарантований.

Водночас, звичайно ж, унікальним буде і досвід проведення конкурсів безпосередньо посеред президентських виборів у країні. Коли одні інвестори будуть купувати, а інші чекати, що після виборів правила гри зміняться. І що можна буде все вирішити, а не купити.

Також треба визнати, що відкриті торги по надрах, які трапилися, – це великий позитивний приклад, який прем'єр Володимир Гройсман, як активний учасник всього руху у сфері конкурсів на надра, явно захоче терміново перенести і в інші сфери держуправління, де досі цвіте махровий кучмізм і договорняки.

Отже, різним залізницям, академіям наук і стратегічним підприємствам слід приготуватися – те, що вони вже навчилися обманювати систему ProZorro, – ще не остаточне щастя. І є всі підстави вважати, що від них незабаром зажадають набагато більше відкритості і конкурсності не тільки в закупівлі, але і в розпорядженні своїми активами і в ухваленні управлінських рішень. Адже за півроку уряд може встигнути зробити ще дуже багато.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X