ПДВ – 2017: нові форми податкової накладної та звітів

21 лютого 2017, 11:34
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Останні зміни до Податкового кодексу, які набули чинності з 1 січня 2017 року, суттєво торкнулися податку на додану вартість

Форма податкової накладної (розрахунку коригування) та декларації (уточнюючого розрахунку) з ПДВ буде оновлена. Відповідний проект наказу Мінфіну вже опублікований на сайті ДФС. Що зміниться у правилах заповнення податкової накладної, - спробуємо з'ясувати.

Відео дня

Коди для всіх. Але поки без штрафів

Мабуть, головною поправкою ПКУ, яка торкнеться всіх платників ПДВ, стала обов'язкова кодифікація для всіх товарів і послуг. Йдеться про код УКТЗЕД для товарів українського походження (а не тільки імпортних та підакцизних) і код послуг за Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП). Для цього в податковій накладній додали колонку для коду послуг. Як наслідок, по кожній номенклатурі товарів або послуг має бути заповнений відповідний код (графи 3.1. або 3.3).

Код для українських товарів потрібно вказувати саме згідно з довідником УКТЗЕД, незважаючи на те, що в переліку згідно з ДКПП також є товари. При цьому для товарів неімпортних і непідакцизних код дозволяється вказувати не повністю, але не менше чотирьох перших цифр. Таке право поширюється також на послуги. У разі поставки імпортного товару, в новій формі податкової накладної передбачена графа для зазначення ознаки імпортного товару (знак "Х"). Раніше щодо імпортного та підакцизного товару зазначався тільки код УКТЗЕД.

Аналогічні правила щодо заповнення кодів застосовуються і до розрахунків коригування до податкових накладних. Хоча коди для товарів і послуг стали обов'язковими реквізитами податкової накладної, при цьому штрафні санкції за допущені помилки в таких кодах до кінця 2017 року не застосовуються.

1% дотацій замість спецрежиму

Окрім іншого, для сільськогосподарських підприємств "новорічним сюрпризом" стало скасування спецрежиму ПДВ, передбаченого ст. 209 ПКУ. З 1 січня сільгосппідприємства автоматично були переведені на загальну систему ПДВ і напевно вже встигли оцінити "принади" такого переходу. На заміну спецрежиму ПДВ згідно зі ст. 161 Закону України №1877-IV від 24.06.2004 "Про державну підтримку сільського господарства України" в державному бюджеті передбачені прямі дотації в розмірі 1% від виробленої сільгосппідприємствами продукції. Відповідно до ПКУ претендувати на таку дотацію можуть виробники, які після внесення в Реєстр отримувачів такої дотації в період 2017–2021 рр. подаватимуть додаток до декларації ПДВ з розрахунком позитивної різниці між зобов'язаннями і кредитом за звітний та попередні 12 місяців за операціями з поставки товарів власного виробництва.

У зв'язку з цим, у проекті податкової декларації ПДВ відсутня необхідність вибору типу спецрежиму ПДВ. При цьому, додали рядок для сільгосппідприємств, які внесені або претендують на внесення в Реєстр отримувачів бюджетної дотації.

Зважаючи на скасування спецрежиму, пропонується скасувати додаток до декларації ПДВ ДС10 і відповідні рядки для заповнення в такій декларації. При цьому, з метою отримання дотацій в обов'язковому додатку ДС9, запропонована спеціальна таблиця для розрахунку позитивної різниці між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом за такими операціями. А таблицю з розрахунку питомої ваги сільгосптоварів пропонується спростити, вказуючи лише загальні обсяги їхнього постачання. У додатках Д1 і Д5 виділили окремі рядки для операцій з постачання власної сільгосппродукції.

Також сільгосппідприємствам важливо звернути увагу і на заповнення податкових накладних. Так, у порядковому номері податкової накладної, підприємства, які включені до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, повинні будуть вказувати (після дробу) єдиний код "2", замість "2" або "3" (коди, які визначали застосування/не застосування спецрежиму). Щоправда, заповнення ускладнюється необхідністю проставляти код виду діяльності підприємства, в результаті якого виготовлена сільгосппродукція, згідно з п. 161.3 Закону. Для такого коду додана спеціальна графа 11. Таким чином, при складанні податкових накладних сільгоспвиробники зобов'язані будуть стежити не тільки за кодом реалізованого товару, а й за відповідним видом діяльності.

Приємні спрощення

Помітним спрощенням може стати заповнення податкової накладної у разі реалізації товарів і послуг за заниженими цінами. Раніше такі поставки поділялися на три опції, зважаючи на метод визначення бази оподаткування, а саме: за ціною придбання, балансової (залишкової) вартості, звичайною ціною самостійно виготовлених товарів і послуг. Зараз при складанні ПН на суму перевищення такої ціни над фактичною ціною поставки пропонується вказувати тільки одну (загальну) причину ненадання покупцю (тип 15), а в графі 2 - номенклатуру доповнювати єдиним формулюванням: "перевищення бази оподаткування, визначеної ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною поставки".

З приємних моментів перехідних положень у Податковому кодексі передбачено, що для підприємств, які реорганізовуються шляхом злиття, приєднання, перетворення, сума реєстраційного ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ передається правонаступнику. Якщо ж підприємство здійснює виділення, то сума реєстраційного ліміту також ділиться і передається відповідно до часток одержаного майна. В результаті при реорганізації у правонаступника з'явиться можливість вказувати суму отриманого реєстраційного ліміту (одночасно з відповідною заявою та даними про реорганізоване підприємство). Крім цього, отримане від'ємне значення буде дозволено вказати в додатку Д2 для включення до складу податкового кредиту майбутніх періодів або в додатку Д3 для його відшкодування.

На додаток до всього, в ПКУ було внесено зміни, що стосуються об'єднання 2-х реєстрів на відшкодування ПДВ. Такий Реєстр платників, які претендують на бюджетне відшкодування, формується в хронологічному порядку заяв і вже не залежить від критеріїв п. 200.19, перелік яких видалено з ПКУ взагалі. При подачі заяв тепер не потрібно вказувати "відповідність" таким критеріям, тому з програми Д4 перші три таблиці також будуть видалені.

Як очікується, дані зміни можуть набути чинності вже в травні. Втім, у бізнесу до 9 березня (поки ДФС збирає зауваження та пропозиції до проекту) є можливість запропонувати своє бачення щодо нових форм податкової накладної та звітності.
Поки ж важливо пам'ятати, що застосовувати повністю нові правила не вдасться. І будь-які претензії податкових органів у зв'язку з порушеннями відповідних норм не повинні бути пред'явлені.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X