Пацани хочуть отримати свої потоки назад

21 вересня 2017, 17:15
Чому відставка іноземців з наглядової ради Нафтогазу – це дуже погано

Реванш іде. Реванш як наслідок запаморочення від успіхів. Пацани знову хочуть отримати свої потоки назад.

Я не люблю слів про реванш. Але іноді просто нікуди дітися від факту, що навіть, здавалося б, незворотні зміни намагаються повернути назад. Використовуючи той факт, що деякі напрямки реформували значно, а частина лишилася такими ж, як у 2013 році.

Відео дня

В результаті, які б реформи не проводив Нацбанк, він все одно стикається з судами, які застрягли у 2013-му. Те саме можна сказати про Нафтогаз. Який на всіх конференціях ставлять у приклад успішних реформ, але який так і залишився в українському середовищі.

Зараз іде наступ на Нафтогаз. Як результат – відставка незалежних членів наглядової ради компанії. Що може вилитися в повернення контролю над компанією політикам і фінансово-промисловим групам.

Ефективність незалежної набради продемонстрували, коли глава Нафтогазу зміг нарешті звільнити главу Укртрансгазу, звинувачення якого в корупції не вміщалися на аркуші А4. Але цей досвідчений господарник відразу знайшов себе, влаштувавшись заступником міністра енергетики. А що? В Україні ж цінують міцних господарників. Не розкидатися ж досвідом людей, так довго трудящих в енергетиці спочатку на Фірташа, а потім і на державу. Ну, або не тільки на державу.

Після цього, ймовірно, пацани і образилися на наглядову раду. І реформі корпоративного управління підписали вирок.

Про що говорять члени наглядової ради? Чому вони йдуть?

В першу чергу, вони заявляють про політичне втручання в роботу компанії. Це не новина для нас, але дуже неприємний сюрприз для іноземців. В унісон із ними говорить і енергетичне співтовариство, закликаючи відкликати поданий саме Кабінетом міністрів законопроект. Цей проект закону блокує входження в українську ГТС іноземних інвесторів. Також вони відзначають, що Міністерство енергетики фактично намагається зберегти контроль за активами з транспортування і зберігання, в порушення зобов'язань України за Договором про заснування Енергетичного співтовариства. Пряміше і не скажеш.

Отже. У Нафтогазі зараз багато грошей. Компанія стала прибутковою. І ви можете почути сотні інтерв'ю українських політиків, які будуть говорити, що тепер за компанією потрібен політичний контроль. Чи треба перекладати, що означають такі слова?

Чи означають вони, що потоки наповнилися і на них треба сісти. Терміново. Знову ж вибори не за горами, потрібно наповнювати каси.

Політичний контроль – найгірше, що можна собі уявити в Україні. Суть реформи корпоративного управління як раз і полягає в тому, щоб прибрати цей політичний контроль і заповнити наглядові ради незалежними директорами. Не пов'язаними з українськими промисловими групами і угрупованнями. Уряд обіцяв зробити це як у Нафтогазі, так і в інших державних компаніях. Зокрема, державних банках. Але віз і нині там. А з Нафтогазу іноземців видавлюють.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

До речі, роблять це спільними зусиллями міністри і депутати. Депутати, відомі своєю "принциповою позицією, внесли ряд правок до антикорупційного законодавства. Зокрема, бажаючи помститися активістам за ускладнення свого життя і зобов'язавши тих також заповнювати е-декларації, депутати не забули і про членів наглядових рад.

Зокрема, іноземним членам н абсоветов потрібно передати свої корпоративні права в управління компанії, ліцензованої в Україні. З адекларіровать всі іноземні рахунки, розкрити інформацію про доходи в інших компаніях за кордоном, хоча це конфіденційні відомості.

Очевидно, що з такими інноваціями, ми не затягнемо до наглядових рад українських компаній жодного тямливого іноземця. Їм такий геморой не потрібен. Але саме це і потрібно нашим пацанам. І пацани йдуть до успіху.

Чому пацани стали нахабніші? Тому що залежність від МВФ знизилася. Вони потирають руки і чекають, коли нарешті можна буде послати цих нудних бюрократів. Які говорять на нудні теми про боротьбу з корупцією, корпоративне управліня, фіскальну політику. Їм це заважає жити.

Але вони вже бачать світло в кінці тунелю. Нещодавнє залучення коштів за допомогою випуску єврооблігацій – це дуже яскравий сигнал про те, що момент незалежності корупціонерів вже близький. І, до речі, цей той унікальний момент, коли влада і опозиція в Україні єдині.

До чого це може призвести? До нівелювання цілого ряду реформ. І пробуксовці майбутніх. Державні компанії – це основний оплот корупції в Україні. Наглядові ради корупції заважають. Прибираєш наглядові ради – підвищуєш привабливість контролю над державними компаніями.

Як результат – ніякої приватизації. Тому що навіщо позбавляти себе гарантованих заробітків? А значить вартість перебування при владі знову виросте. Значить у різного роду корупціонерів з'явиться додатковий стимул купувати голоси на виборах і йти як у депутати, так і в міністри. А критична маса таких людей зможе саботувати будь-які реформи.

І потім не питайте, чому ми такі бідні. Ось чому.

Показати ще новини
Радіо NV
X