Патрони закінчилися. Як Газпром втрачає силу
З початком 2016 року потік поганих новин для Газпрому лише посилився.
Компанія фактично втратила український ринок. В січні у російської монополії ми не купили жодного кубометра газу, і навряд чи купимо раніше другого кварталу.
Будівництво нових газопроводів буксує. Південний потік закритий, через що італійський підрядник проекту, компанія Saipem намагається стягнути з «Газпрому» €759 млн.
Близький до консервації Північний потік-2, ще один газопровід в обхід України. У Брюсселі не в захваті від цього проекту. Крім того, його будівництво потягне як мінімум на €15 млрд, а таких грошей у Газпрому зараз немає.
Та й навряд чи найближчим часом з'являться. Ціни на газ падають слідом за цінами на нафту. У січні російський газ на німецькому кордоні коштував $163 за тисячу кубометрів.
Додамо до цього втрату Газпромом литовського ринку, новий позов польської PGNiG з метою домогтися зниження цін на газ, позови України і ми побачимо, що російська монополія, яка ще недавно диктувала свої умови всім своїм споживачам, стрімко втрачає силу.
Дві причини, чому це відбувається.
Перша - зміна світової моделі споживання енергоресурсів.
На жаль чи на щастя, ні сонячна енергія, ні інші види, ні дрова, ні сушений гній - ніщо це не замінить вуглеводнів в найближчі 15-25 років, - говорив Володимир Путін в лютому 2010 року.
І серйозно помилився.
Через шість років ситуація змінилася кардинально. Відновлювана енергетика перестає бути альтернативною. У 2015 році в цю галузь інвестували рекордні $329 млрд. Вперше світ заговорив про відмову від викопних джерел енергії, і з урахуванням нинішніх темпів зростання, це цілком реальна перспектива найближчих 20-40 років.
Друга причина - агресивна політика Росії, активне використання енергоресурсів, в першу чергу - газу, в якості геополітичної зброї. Брюссель бачить, до чого призводить зростання впливу Газпрому. Тому ні знижки на газ, ні активне лобіювання своїх інтересів російською монополією не допомагають вирішити головне питання - прив'язати Європу до російського газу.
Що це означає для України?
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.