Патентний троллінг – загроза бізнесу в Україні

6 квітня 2017, 09:58
Компанії, які реєстрували або купували патенти на різні вироби і забороняли виробникам таких виробів, їх використання, з'явилися вперше в США, де і отримали свою назву Патентних Тролів

Патентні Тролі подавали багатомільйонні позови про виплату роялті до виробників за використання патентів. У такій формі патентний троллінг з'явився в Європі.

Але як казав Ейнштейн: "Уява важливіша, ніж знання". Тому українські тролі-віртуози виявилися більш винахідливими, перетворивши нешкідливий патентний троллінг "по-європейськи" на бізнес "по-українськи". Патентний троллінг в Україні знайшов нові форми і став серйозним інструментом блокування діяльності підприємств їх конкурентами.

Відео дня

Чим же патентний троллінг так небезпечний для бізнесу?

Патентний троллінг – це в першу чергу форма зловживання власником патенту своїми правами. Патент – це охоронний документ на форму або зовнішній вигляд виробу, винахід, малюнок. Такий документ надає його власнику право забороняти використання виробу, який охороняється патентом, отримувати винагороду за його використання, захищати свої права на митниці. Вся справа в тому, що інформація про зареєстрований патент вноситься до митного реєстру, після чого митні органи відстежують переміщення через кордон товарів, які можуть порушувати права власника патенту. Запідозривши імпортера в порушенні, митні органи можуть призупинити постачання товарів на 20 діб.

Причини існування патентного троллінгу полягають в тому, що при отриманні патентів на вироби, їх новизна перевіряється формально, в результаті чого в Україні отримують патенти на зубочистки, дерев'яні плічки для одягу, запальнички, головки пульвізатора, корки для винних пляшок, сірники, лампочки і навіть дизайн Ipad. Перелік є далеко не повним. При цьому все, чим ризикує Троль – визнання його патента недійсним, що, втім, не заважає йому отримати такий патент повторно.

Як це працює?

Уявіть типову для нашої країни ситуацію. Ви багато років виробляєте лампочки і несподівано отримуєте позов від особи, яка стверджує, що є власником патенту на лампочку, а ви виробляєте лампочки незаконно і своєю діяльністю порушуєте його права інтелектуальної власності. Від вас вимагають призупинити виробництво і заплатити винагороду за незаконне використання патенту. Як же так? Це ж лампочка! - обуриться кожен на вашому місці. Але власник патенту має право забороняти вам, як і будь-якому іншому виробнику, виготовляти і продавати лампочки без виплати винагороди. В іншому разі, вам загрожують тривалі судові тяжби і чималі пов'язані з ними витрати.

Ще більш загрозливою ситуація виглядає для імпортерів. Припустимо, що ви не робите, а ввозите лампочки з іншої країни. У вас укладено договори з покупцями, отримана передоплата, і ви очікуєте прибуття товару для подальшої поставки в магазини. Але ваші очікування не виправдовуються, коли ви дізнаєтеся, що товар затриманий на митниці на 20 діб у зв'язку з порушенням прав інтелектуальної власності якогось пана Патентного Троля. Ваш товар простоює, контрагенти незадоволені і вимагають повернути аванс, вам загрожує неустойка за порушення зобов'язань за контрактом.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Як бізнесу захистити себе в подібних ситуаціях?

У чинному правовому полі найбільш ефективними способом захисту в подібних ситуаціях залишається судовий. Ви можете звернутися до суду з позовом про визнання патенту недійсним або вимагати визнання за вами права подальшого використання виробу, оскільки ви почали виробляти його набагато раніше, ніж був зареєстрований патент. Але поки триває судовий розгляд (в середньому 6-7 місяців у цій категорії спорів) товар Ваш простоює, а, отже, проблема не вирішена. Набагато драматичніше ситуація складається для імпортерів швидкопсувних товарів.

Ви як імпортер зацікавлені у швидкій доставці товару, Троль – в отриманні грошей. Тому, українським виробникам та імпортерам найчастіше простіше піти на угоду, заплативши Патентному Тролю "відступні" і продовжувати використання товару. Власне, на це і розраховує Троль. Якщо ж ви відмовляєтеся, Патентний Троль, ймовірно, звернеться до суду з вимогами про виплату винагороди.

На відміну від американських, апетити українських патентних тролів поки досить помірні, і багатомільйонними позовами виробникам та імпортерам не загрожують. Але будьте готові до того, що заплативши Патентним Тролями один раз, ви можете зіткнутися з такою ситуацією вже через півроку, коли будете імпортувати наступну партію товару. Тому, навіть заплативши Патентному Тролю, необхідно йти в суд і оскаржувати дійсність патенту, щоб уникнути подібних ситуацій в майбутньому.

Інструмент в руках конкурентів

Якщо Патентний Троль – ваш конкурент, в угоді він явно не зацікавлений. Його мета – заблокувати ваш товар на митниці і зашкодити бізнесу. І поки замовлена вами партія лампочок простоює, ваш турботливий конкурент-троль вже везе свій товар вашим контрагентам.

Крім того, Патентний Троль, може на законних підставах отримувати від митниці відомості про постачальника, кількості ввезеного товару та його ціною, оскільки він – власник прав ІВ, а ви – їх потенційний порушник. Подібна інформація для конкурента безцінна, оскільки становить комерційну таємницю, володіючи якою він зможе демпінгувати на ринку.

Патентний троллінг в останні роки став серйозною загрозою для бізнесу, і якщо держава і далі буде його недооцінювати - ризикує перетворитися на ахіллесову п'яту нашій економіці і ще більше зіпсувати інвестиційний імідж України. Тому основне завдання законодавців у боротьбі з цим явищем - зробити патентний троллінг невигідним для самих тролів, передбачивши відповідальність за зловживання правами ІВ і необхідність виплати компенсації. Розв'язати проблему частково допоможе введення свого роду "монополії" на подачу заявок на реєстрацію виключно патентними повіреними, передбачивши для них відповідальність за подачу заявок на завідомо непатентоспроможні об'єкти. Крім того, наявність можливості оскаржувати заявки ще до видачі патентів допоможе потенційним жертвам патентних тролів знищувати таку реєстрацію в зародку.

Показати ще новини
Радіо НВ
X