Навіщо держава хвилеподібно посилює тиск на бізнес

3 квітня 2020, 10:30

Пандемію ніхто не чекав, тому й заходи протидії вживаються наспіх. Чому в інших країнах «держава приймає шок на себе», а в Україні — сором’язливо ховається за спиною бізнесу

Готовність брати на себе відповідальність за розвиток подій в критичних умовах  ознака зрілості людини, для держави  необхідний крок, який демонструє її здатність виконувати суспільний договір і незмінність позиції щодо захисту своїх громадян і бізнесу. 

Відео дня

Пандемію коронавірусу COVID-19 ніхто не чекав і, зрозуміло, ніхто до неї не готувався. Заходи, що вживаються в різних країнах для підтримки свого бізнесу і захисту громадян, розробляються наспіх, і напевно, не всі з них матимуть очікуваний ефект. Податкові та кредитні пільги, компенсація втрат бізнесу, участь в його витратах на оплату праці найманих працівників, заохочувальні премії для учасників державних програм. Незважаючи на відмінності в підходах до стимулювання підприємницької діяльності, простежується загальна риса  держава свідомо йде на прямі і непрямі витрати для порятунку бізнесу. «Держава прийме весь шок на себе»  точна характеристика того, що відбувається, висловлена прем'єр-міністром Іспанії Педро Санчесом.

В Україні все дещо по-іншому: держава не просто пішла на самоізоляцію, а й хвилеподібно посилює тиск на бізнес.

Перша хвиля відгукнулася забороною здійснення підприємницької діяльності підприємствами низки галузей (громадське харчування, торгівля непродтоварів, сфера послуг та ін.) на період дії карантину, який спочатку планувався на 3 тижні і введенням режиму надзвичайної ситуації в окремих областях. Як компенсатор передбачається звільнення від платежів за землю, звільнення ФОПів від сплати єдиного внеску за березень-квітень і незастосування санкцій за податкові порушення в березні для інших платників податків. Ні податкових канікул на період вимушеного простою, ні пільгових кредитів або іншої допомоги за зусилля, спрямовані на збереження робочих місць в кризовій ситуації механізм держпідтримки не передбачає.

Друга хвиля  запровадження надзвичайної ситуації до 24.04.2020 р. по всій території України. З компенсаторів  дозвіл окремих видів діяльності (ветмедицина і зооаптеки), запровадження кредитних канікул держбанками. Водночас тиск на бізнес незрівнянно вищий: податковий санкційний мораторій в квітні вже діяти не буде, зокрема і для непрацюючих підприємств; обсяги і без того невеликої держпідтримки сільгоспвиробників скорочуються.

Невтішні перспективи відкриваються і перед представниками дозволених видів діяльності  торгівлі продуктами і ліками, цінова політика яких останнім часом викликає справедливе обурення. У відповідь у ВРУ зареєстровано законопроект 3253, суть якого зводиться до повернення практики встановлення Кабміном граничних рівнів цін на товари. Все це в нашій країні вже було. З результатів  виникнення товарного дефіциту, зниження прибутку, посилення бідності споживачів і виробників. Є й інші способи впливу на ціни, деякі з них були апробовані в Україні в період кризи 2009 р.  (товарні інтервенції з використанням держрезерву, розгортання мережі соціальної торгівлі, виплата допомоги вразливим групам споживачів та інші).

Економісти виділяють бідність слабких і бідність сильних. І якщо в першому випадку бідність має об'єктивні причини (інвалідність людини, її непрацездатність з віком і т. ін.), то в другому випадку джерело бідності  держава, яка допускає неефективне регулювання економіки.

Пандемія не вічна. З ким залишимося по її закінченню? В умовах, коли держава не готова брати на себе відповідальність за бідність слабких через підвищення їх платоспроможності, їй вже точно не варто цілеспрямовано поглиблювати бідність сильних, перерізаючи решту ниточок. Така рівність в злиднях  поганий старт для відновлення економіки. Може, досить ходити по колу і вкотре розробляти велосипед економіки командного типу, і краще повернутися до закріпленої в господарському законодавстві формули взаємин бізнесу і держави, заснованої на балансі приватних і публічних інтересів? Поєднання вимог і компенсаторів принесе незрівнянно більшу користь, ніж постійні жертвопринесення.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X