Стисло і зрозуміло: За що проголосували депутати вчора і на скільки буде падіння ВВП України

31 березня 2020, 13:15

Вівторок, 31 березня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Україна зробила два великих кроки до угоди з МВФ.

 • По-перше, сьогодні вранці Верховна Рада проголосувала за створення ринку сільськогосподарських земель. Закон набуває чинності в липні 2021 року. Він обмежує продажу до 100 га і тільки для українських покупців. У 2024 році ліміт зростає до 10 000 га. Іноземцям та компаніям з іноземним капіталом заборонено купувати землю. Аналітики прогнозують, що МВФ ухвалить цю розбавлену версію, оцінюючи її як символічну цінність — скасування 19-літньої заборони на продаж сільськогосподарських земель.

Відео дня

 • По-друге, Рада схвалила законопроект, покликаний заблокувати повернення Приватбанку Ігорю Коломойському і його діловим партнерам. Під час зборів Ради, де парламентарі були в масках через коронавірус, президент Зеленський емоційно звернувся до депутатів: «Ми отримуємо $10 млрд або може бути більше... це кров для нашої економіки». З трьохпартійною коаліцією він виграв голосування з перевагою в 41 місце. До середини квітня Рада проведе повторне голосування, можливо, дистанційно через карантин.

 • Після того як ДТЕК, найбільший в країні постачальник електроенергії, оголосив про реструктуризацію боргів на $1 млрд, урядовці попереджають, що Україна повинна рухатися швидше, щоб уникнути «дефолту». «Без підтримки міжнародних фінансових інститутів для погашення зовнішніх і внутрішніх боргів ми, швидше за все, впадемо в прірву дефолту — вкрай жахливого сценарію для нашої країни», — заявив у понеділок прем'єр-міністр Шмигаль в ефірі програми «Свобода слова». «Ми цього не хочемо. Ми не очікуємо такого розвитку подій. І ми зробимо все можливе, щоб зберегти фінансову стабільність в країні ».

 • З другої спроби Рада також затвердила Сергія Марченка міністром фінансів. Колишній заступник при міністрі Олександрі Данилюку, він замінив Ігоря Уманського, який нажив занадто багато ворогів в спробі скорочення бюджету минулого тижня. Тімоті Еш пише з Лондона: «Три міністри фінансів за місяць під час глобальної кризи — не дуже хороший показник для Зеленського».

 • Протягом одного місяця Міністерство економіки змінило свій прогноз ВВП з 3,7% зростання в цьому році до 3,9% падіння. В оновленому прогнозі інфляція наприкінці року зростає до 8,7%. Гривня знецінюється ще на 5%, до 29,5 грн за долар. Безробіття зросте до 9,4% із сьогоднішніх 8,1%. Середньомісячна заробітна плата на рівні 11 тис. гривень — на 14% нижче попереднього прогнозу на кінець року. У Telegram прем'єр-міністр Шмигаль написав: «Можливо, ми не задоволені всіма цифрами, але ми очікуємо поліпшення економічного прогнозу в другій половині року».

 • Підриваючи один зі стовпів української економіки в 2020 році, майже 500 тис. робітників прийняли запрошення президента Зеленського повернутися в Україну, щоб провести карантин удома. У понеділок Національний банк України повідомив, що українські робітники відправляли додому $1 млрд на місяць протягом минулого року за офіційними і неофіційними каналами. У першу п'ятірку країн з грошових переказів увійшли: Польща — $3,7 млрд; Росія — $1,2 млрд; Чеська Республіка — $1,1 млрд; США — $984 млн; і Британія — $601 млн.

 • Один з перших ознаків рецесії через коронавірус є те, що Метінвест, найбільший виробник сталі в Україні, повідомляє про різке падіння експортних цін на основні експортні товари. У порівнянні з 17 січня ціни минулої п'ятниці знизилися на 19% на сляби і на 17% на заготовки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • Дмитро Хорошун з Concorde Capital пише: «Якщо Метінвест мало або зовсім не заробляє на своїх операціях, у нього можуть виникнути проблеми з погашенням боргу в цьому році... Нещодавня декларація про реструктуризацію боргу українською енергетичною компанією ДТЕК Енерго, у якій той же акціонер (група СКМ), як і в Метінвесті, показує, що Метінвест не може розраховувати, що його акціонери нададуть фінансування, бо ситуація на ринку погіршується».
 • Щоб послабити соціальний вплив коронавірусу, уряд планує майже подвоїти свої запозичення в цьому році до $23 млрд. У заяві для Ради уряд запропонував потроїти дефіцит бюджету до $10,6 млрд і подвоїти зовнішні запозичення до $9,4 млрд доларів. Прогнозується, що доходи бюджету скоротяться на $4 млрд. Уряд також радикально скоротив прогнозований дохід від приватизації цьогоріч до $18 млн з $220 млн.
 • У зв'язку з нестабільністю зовнішніх ринків через вплив обмежень від коронавірусу, Фонд державного майна припиняє приватизацію «великих» державних компаній «до стабілізації фінансових ринків», — заявив глава фонду Дмитро Сенниченко у Facebook. Він закликає українських інвесторів переглянути список об'єктів малої приватизації Фонду: «Тисячі невеликих об'єктів: лазні, гаражі, покинуті будинки, неробочі об'єкти, незавершене будівництво».
 • У разі зміни стратегії політики уряд може купити акції приватних компаній, щоб врятувати їх, йдеться в новому законопроекті Кабміну. Акції будуть оплачені державними облігаціями.
 • Після консультацій Міністерство фінансів скасувало щотижневий аукціон з продажу державних облігацій, який зазвичай проводиться щовівторка. Аукціон 10 березня також скасовано.
 • Наразі гривня стабільна. Вчора центральний банк не продавав долари, і обмін коливався на рівні 28 грн за долар. Минулого тижня центральний банк продав $77 млн, щоб захистити національну валюту. У попередні два тижні було продано 1 млрд доларів. Вчора, щоб поповнити запаси валюти в доларах США, центральний банк обміняв $180 млн на національну валюту через 12 банків.
 • У понеділок кількість випадків захворювання коронавірусом зросла до 548 підтверджених, 13 з яких смертельні. Мер Кличко заявив журналістам в понеділок, що число «швидко зростає» в Києві, де зараз 102 випадки. Також у понеділок Рада призначила міністром охорони здоров'я Максима Степанова, адміністратора епохи Порошенка. Він замінить Іллю Ємця, міністра охорони здоров'я епохи Януковича. На цей раз його тритижневе перебування на посаді було відзначено висловлюванням про те, що під час епідемії люди старше 65 років є «трупами». У понеділок ЄС оголосив, що виділяє €80 млн, аби допомогти Україні боротися з коронавірусом.
 • China Merchants Port Holdings купує міноритарний пакет в контейнерному терміналі Одеського порту, ТОВ «Бруклін — Київський порт». Як повідомляє Центр транспортних стратегій, підрозділ китайської державної компанії China Merchants заплатить $1 млрд за купівлю Одеського контейнерного терміналу і дев'яти інших контейнерних терміналів по всьому світу. Продавець, Родольфо Сааде, генеральний директор CMA CGM Group з Марселя, каже: «З огляду на високу невизначеність, викликану кризою коронавірусу, завершення цієї угоди демонструє стійкість CMA CGM Group».
 • З метою розширення залізничних контейнерних перевезень з Китаю нова логістична компанія підписала 10-річний договір оренди інтермодального терміналу в Добра (Словаччина), за 10 км на захід від прикордонного українського міста Чоп. Минулого місяця новий оператор, Bulk Transshipment Slovakia, опрацював 44 контейнери із Сіаня на північному заході Китаю, повідомляє сайт Railfreight. Незважаючи на перешкоди, викликані боротьбою з коронавірусом, кількість вантажних поїздів, що курсують між Китаєм і Європою, в січні і лютому зросла на 9% за рік.

Від редактора:

Прихильники прозахідного вільного ринку в Україні зітхнули з полегшенням вчора ввечері. Всього 12 годин тому політичні аналітики скептично ставилися до того, що Зеленський отримає схвалення двох законопроектів, необхідних для розблокування міжнародної допомоги на $10 млрд. Після провалу 4 березня і чищення кабінету міністрів Зеленський повернувся в Раду як життєздатний політичний лідер.

Стисло і зрозуміло  щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X