П’ять аргументів на захист конкуренції в бізнесі

5 лютого 2019, 18:17

Чим корисна конкуренція для бізнесу?

Монополія – мрія будь-якого бізнесу. Конкуренція знижує доходи та змушує інвестувати в ефективність. Але є п’ять причин для бізнесу працювати в рівних умовах, не створюючи штучних перешкод для конкурентів.

Відео дня

Авіакомпанії МАУ було б комфортніше без навали лоукостів. Укрзалізниця не хоче допускати приватну тягу, бо це знизить доходи від вантажних перевезень і нічим буде покривати збитки від перевезення пасажирів. Обленерго невигідно втрачати монополію на постачання електроенергії.

В бізнесу, який працює на ринках, де немає природної монополії, теж часто є неконкурентні переваги. Хтось отримує підряди за відкат. В когось кум – депутат, митник або податківець. Депутат допоможе дешево отримати державну або комунальну землю. Митник та податківець – зекономити на митах та податках. Дехто готовий заплатити силовикам, щоб зупинити виробництво або вилучити як речовий доказ партію товарів конкурента.

Чи можна збільшити частку на ринку, не замовляючи конкурентів силовикам та не занижуючи витрати за допомогою кума-податківця? Так. Майкрософт, Амазон та Гугл не замовляли конкурентів ФБР. Вони домінують на своїх ринках за рахунок інновацій.

Чим корисна конкуренція для бізнесу?

1. Готує до конкуренції ззовні

Економіка України, хоч і повільно, але відкривається. Рушійної силою цього відкриття є Асоціація з ЄС. З часом в країну прийдуть іноземні залізничні оператори, постачальники електроенергії. Із підвищенням правовладдя можна очікувати стабільний потік іноземних інвесторів у всі галузі економіки. З іншого боку, через збільшення трудової міграції, зникне перевага у дешевій робочій силі. Зменшення бар'єрів руху капіталу відкриє доступ до дешевих грошей не тільки для олігархів, а й для малого та середнього бізнесу.

2. Зменшує залежність бізнесу від політики

Кум може програти наступні вибори. Митник та податківець можуть не “викупити” своїх посад після зміни влади або попасти під приціл правоохоронців. Витрати на пошук нових кумів можуть і не виправдати себе.

3. Знижує корупційний податок

Бізнес, готовий до рівних правил гри, буде менш вразливий до претензій перевіряючих органів. В українських реаліях, можливо, повністю відбитись від таких претензій не вдасться, але зекономити на тому, щоб не платити фіскалам за заниження податків або силовикам за обшуки у конкурентів, реально. Зекономлені гроші варто витрачати на інновації, які стануть новою конкурентною перевагою. На рівні країни це мільярди гривень, які замість купівлі майбахів, яхт та заміських палаців чиновниками будуть інвестовані в розвиток нових технологій та підвищення продуктивності бізнесу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

4. Готує до виходу на зовнішні ринки

Для того, щоб стати чемпіоном світу потрібно перемогти на національних змаганнях. Допінг неконкурентних переваг та державної допомоги захистить від конкуренції на внутрішньому ринку, але навряд чи спрацює назовні. Тим більше, що Україна, прийнявши закон “Про державну допомогу”, зобов’язалася відмовитися від підтримки бізнесу, яка шкодить конкуренції.

5. Здійснює мрію 

Хочеться вірити, що для більшості підприємців взірець — Ілон Маск або Річард Бренсон, а не барига з валізами кешу для хабарів та відкатів. Чесна конкуренція інноваціями – спосіб увійти в історію, корупція та кумівство – в неї вляпатись.

Погодитись хоча б з деякими цими пунктами легше, ніж почати їх виконувати першим, коли конкуренти працюють інакше. Особливо в економіці, в якій монополізація є четвертою з топ-перешкод для інвестування після корупції, недовіри до судів та нестабільності фінансової системи.

Прикладом для наслідування є досвід Макдональдс, який працює вбілу та успішно конкурує завдяки ефективності із шаурмою та іншим фастфудом. Останні, мабуть, вважають, що платити хабарі дешевше, ніж податки. Окрім Макдональдс є багато інших міжнародних та українських компаній, готових працювати чесно та на рівних умовах. Члени бізнес-асоціацій, таких як Спілка українських підприємців (СУП) та Європейська Бізнес Асоціація (EBA), виступають за полегшення умов для бізнесу, а не преференції окремим компаніям.

Отже, конкурувати чесно – можливо. Загартовування конкуренцією зробить бізнес більш здоровим та витривалим, ніж тепличні умови неконкурентних переваг, та дозволить грати та вигравати в довгу. Разом з бізнесом виграватиме вся країна, яка отримує більш конкурентоздатну економіку.

Записки економіста – щотижнева колонка Центру економічної стратегії

Показати ще новини
Радіо NV
X