Ознаки, що ваша компанія фінансує тероризм

14 березня 2018, 09:00

Бізнес звинувачують у фінансуванні тероризму. Чинять тиск на будівельні компанії, підприємства Укрзалізниці, тютюновий бізнес, виробників одягу, шоу-бізнес.

І лише 12 судових рішень за рік проти декількох сотень справ, відкритих за статтею 258-5 КК України Фінансування тероризму!

Більшість вироків стосується справді злочинних організацій, що діяли безпосередньо на території псевдореспубліки ЛДНР. Інші зачепили громадян, поодиноких у своїх злочинах в мізерних масштабах. Як ось у одній із справ засуджений "передав терористу ремінь, портупею, куртку та камуфльовані штани, придбані за власний кошт". Нагадує боротьбу дільничних інспекторів з пияками, наркоманами і їх засудження за розкрадання металобрухту, алюмінію. Як бачимо, боротьба зі злочинністю замикає коло операційних питань і поки не передбачає глобального підходу.

Відео дня

Правоохоронні органи, в першу чергу, звертають увагу на таке:

  • Якщо компанія співпрацює з російськими акціонерами або співзасновник громадянин Російської Федерації. Звинувачення трактують як вивід коштів за кордон для фінансування тероризму
  • Якщо буде натяк на те, що хоч якась частка отриманих від господарської діяльності коштів чи продукції спрямовується на непідконтрольну територію "ЛДНР", або зафіксована співпраця з контрагентом, який проводить діяльність на цій території
  • Зафіксована будь-яка взаємодія з особами, які перебувають в санкційних списках РНБО
  • Підприємство використовує обладнання для видобутку криптовалют. Пояснюють як анонімний спосіб для перерахування великих сум валюти для фінансування незаконних збройних формувань на сході України
  • Створення або співпраця компанії з фіктивними підприємствами. В інтерпретації СБУ – це виведення коштів на такі підприємства, в тому числі "офшорні", для подальшого переведення в готівку і фінансування бойовиків
  • Створення або взаємодія з гуманітарними фондами чи громадськими організаціями

Компанії, як ласий шмат для слідчих

Робочий день менеджера компанії А добігає кінця. Перед сном він переглядає повідомлення з месенджерів, робить деякі нотатки по планах на день наступний і навіть не підозрює, що десь в іншому кінці міста на столі у слідчого знаходиться ухвала суду про проведення обшуку в його компанії. А ось суть терористичних дій компанії складною мовою силовиків: "В період з 2014 по 2015 рр., невстановлені посадові особи ТОВ А, яке входить до групи компаній АВС, організували схему фінансової підтримки терористичної діяльності терористичної організації ДНР шляхом відрахування коштів з реалізації виготовленої ТОВ А продукції до активів так званого Центрального республіканську банку ДНР та податкових органів ДНР з їх подальшим використанням для фінансування терористичної діяльності".

Чому менеджер навіть не здогадується про ухвалу? Скоріше за все, його компанія не організовувала ніяких схем фінансування терористичної діяльності. Тому що в очах слідчого компанія "А" виглядає як на ласий шматок, а не як суб’єкта кримінального правопорушення.

Посилений контроль доходів клієнтів – тенденції

Все активнішим стає контроль за клієнтами та джерелами походження їхніх коштів у фінансовому секторі. Так, НБУ акцентує увагу на банківський ризик-менеджмент в розрізі проведення фінансового моніторингу. Вже наприкінці листопада 2017 року провели спеціальний захід з FLIFI (Форум провідних міжнародних фінансових установ). На ньому кращі практики з моніторингу за участю міжнародних банківських груп обмінялися досвідом. Не залишились поза увагою і пересічні громадяни. Ймовірно їм доведеться не тільки пояснювати, а й документально підтверджувати легальність своїх доходів при операціях, які перевищують суму в 150 тисяч гривень.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Посилений нагляд за доходами клієнтів обумовлюється змінами до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу (постанова НБУ № 42).

В грудні минулого року за порушення моніторингового законодавства з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, застосували санкції до шести банків – СЕБ Корпоративний банк, Таскомбанк, Банк ¾, Вернум Банк, Ощадбанк та ВТБ Банк. Серед виявлених:

  • Порушення порядку фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу
  • Порушення вимог з ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів банку
  • Неналежне виявлення публічних діячів
  • Порушення порядку подання інформації Національному банку України

Чим зумовлені такі заходи? НБУ декларує це як рішення, спрямовані проти відмивання грошей, корупції, фінансування тероризму. Синхронізуються такі резолюції, в першу чергу, з четвертою Директивою (ЄС) № 2015/849.

По закону, до системи фінансового моніторингу, окрім фінустанов, входять і спеціально визначені суб’єкти первинного фінансового моніторингу. Це нотаріуси, адвокати, аудитори, суб’єкти підприємницької діяльності, які надають посередницькі послуги під час операцій з купівлі-продажу нерухомого майна тощо.

По суті, до фінмоніторингу можна сміливо відносити майже всі суб’єкти господарювання. Адже чинний Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність за здійснення фінансових операцій та інших угод, де кошти були здобуті завідомо злочинним шляхом.

Показати ще новини
Радіо NV
X