Особливості бізнесу в Африці

20 серпня 2018, 09:00

Коли іноземець приїздить до Африки займатися бізнесом, разом з собою він везе кілька валіз особистого досвіду і знань про все на світі: як влаштований світ, які правила діють в бізнесі, що можна робити, а чого не можна.

І, як показує практика, саме бізнесмени з багатим життєвим і підприємницьким досвідом мають набагато більше шансів зазнати невдачі на континенті, ніж люди без жодного практичного бізнес-досвіду. Чому?

Відео дня

У повсякденному для нас середовищі ми звикаємо до того, що все навколо підпорядковується зрозумілим правилам і законам. Наші клієнти та контрагенти поводяться відповідно цілком передбачуваному і зрозумілому алгоритму. Ми можемо передбачати їхні бажання і вчинки. Іноді нам навіть вдається успішно впливати на них, змушуючи робити те, що нам вигідно.

Але, чим довше ви займаєтеся бізнесом в одноманітному середовищі, тим більше воно проникає у ваше мислення. Якщо логістична компанія вчасно не надала транспорт – у вас є контакти десятку інших, які з радістю візьмуться за виконання замовлення. Якщо ви звертаєтеся до юристів за консультацією, то вам дають повну і вичерпну інформацію з вашого питання і прописують різні варіанти дій. Ви знаєте, як стимулювати збільшення обсягу продажів, які аргументи використовувати в переговорах і багато іншого.

І ось з усіма цими знаннями і досвідом ви приїжджаєте до Африки. Ви очікуєте від оточуючих вас людей, що вони будуть виконувати звичні і зрозумілі ролі. Власники супермаркетів – купувати ваші товари, співробітники – старанно виконувати покладену на них роботу в рамках певних компетенцій, місцеві чиновники – хоча б не заважати, адже ви привезли в їхню країну гроші. Але ніхто, абсолютно ніхто, не збирається виконувати все те, що ви від них очікуєте.

І ось тут практично у кожного починаються горезвісні 5 стадій:

  1. Заперечення

Як це очікування не відповідають реальності? Чому вдячні африканці не вішаються на шию? Де запланований і ретельно розрахований потік золотого дощу і діамантів? Так що там потік – навіть убогий струмочок би підійшов, щоб заспокоїти власне его і вгамувати відчуття нікчемності і непотрібності.

  1. Злість

На цьому етапі руйнуються ілюзії, що залишилися. Ви чітко розумієте, що африканці ніколи не будуть поводитися так, як ви очікуєте. Вас починають переслідувати думки, що Африка – це якесь прокляте місце, де все не так. Контейнери не приходять, гроші не відправляються, приходять не ті, кого чекаєш, очі починає застеляти біла пелена злості та безвиході. Хочеться бити всіх підряд, трощити меблі і голосно кричати. Робити все що завгодно, лише б хоч якось вгамувати внутрішні гіркоту і розчарування. У цей момент для оточуючих ви схожі на молодого необ'їждженого жеребця в стійлі, який б'ється в агонії безвиході, нездатний допомогти самому собі.

  1. Торг

Злість йде і мозок починає судорожно придумувати способи, як зробити так, щоб все запрацювало. Ось воно – осяяння! З усіма ж про все завжди можна домовитися. Ви починаєте шукати компроміси і торгуватися з усіма підряд, з підлеглими, покупцями, чиновниками. Ви намагаєтеся довести логічність і важливість своєї присутності для них. Підвищуєте зарплати, намагаючись мотивувати персонал виконувати свої функції; скидаєте ціну для покупців, стимулюючи продажі, щоб збільшити оборот і вийти на очікувані показники; задобрювати чиновників, щоб вони рідше приходили і задавали менше нелогічних питань.

Але, на жаль, нікому до вас, і нікому після вас, не вдасться змінити уклад життя, ментальність і картину світу африканців. Нікому. Мені шкода, якщо ви почули це від мене вперше в житті.

  1. Депресія

А ще смуток і печаль – те, чим наповнене ваше життя. Ви як метелик, що знесилено лежить без руху. На цьому етапі кожен шукає розради в чомусь своєму: хтось топить горе в алкоголі, хтось з головою поринає в спорт, хтось в азартні ігри. Ви намагаєтеся знайти хоч щось, що здатне вирвати вас з остогидлої безодні безвиході. Швидкість проходження цієї стадії залежить від внутрішнього стрижня людини. Багатьох надломлює на все життя.

У звичній теорії після депресії настає прийняття. Але у випадку з Африкою, у вас є два варіанти. Найпоширеніший – Програш. Ви не уявляєте, яка кількість бізнесменів щодня повертаються додому, підібгавши хвіст. Деякі з них по поверненню намагаються не згадувати про цей життєвий досвід більше ніколи, лише іноді вечорами розповідаючи смішні історії про "дурних" африканців в тісному колі. Більшість з них більше не повернеться на континент навіть в якості туристів.

  1. Прийняття

Але якщо ви витримали всю силу африканської "гостинності", то досягаєте нірвани. Вас осягає всесвітня мудрість, що у зв'язці лише двоє: ви і Африка. Тільки Африка вирішує, що, як і коли має відбутися. З цієї секунди ви перестаєте мучити себе марними очікуваннями і наповнюється легкістю усвідомлення того факту, що більше від вас нічого не залежить. Це, практично, сакральний момент. Все, що відбувається навколо вас, всього лише частина величезної системи і тільки заспокоївшись, ви стаєте її невід'ємною частиною.

Ви ніколи не помилитеся, побачивши на вулиці іноземця, який пройшов п'яту стадію. Ці люди дуже відрізняються від інших "туристів". Погляд, хода, дружелюбність – все це в сукупності з посмішкою непідробного щастя на обличчі, невідворотно звертає на себе увагу. Для цих людей змінюється швидкість течії часу.

Досягнувши цього моменту, ти розумієш, ось вона – любов. Ти любиш Африку і чітко це усвідомлюєш. Любиш за її природну красу, чесність, самобутність, космічну енергію, якою вона наповнює. Любиш всупереч усьому.

Малярійні комарі бояться на тебе сідати, кишенькові злодії на ринку обходять тебе стороною тому, що з цього моменту ти під захистом самої Африки.

У вас є шанс перевірити чи довіритися.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X