Основні індикатори ринку макулатури 2018

17 липня 2018, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Продовжуємо інформувати і про ситуацію на ринку макулатури України в 2018 році.

Почнемо з ціни на основний вид споживаного українськими заводами паперу – картон. В кінці минулого року і першому кварталі цього року ціна на картон досягла максимуму в 4,7 тис. гривень за тонну на місці, якщо додати транспорт, то ціна в заводі досягала до 5,4 тис. гривень за тонну. Якщо робити співставлення з ціною, яка була в цей момент на Європейському ринку, то можна стверджувати, що це, напевно, перший відомий нам випадок, коли ціна на папір в Україні перевищила європейську, навіть з урахуванням транспорту. Причин, які призвели до такого стрибка цін, кілька. По-перше, внутрішня конкуренція між заводами за обсяги макулатури через її дефіцит. По-друге, спостерігається збільшення переробки макулатури. По-третє, неузгодженість в діях як заводів-переробників, так і заготівельників.

Відео дня

Все це призвело до того, що заводи почали більш активно закуповувати макулатуру поза Україною. Основним імпортером в Україну залишається Росія, як і в 2016 році Польща, Угорщина також залишаються на своїх позиціях, а ось Білорусь змістила Румунія, яка в 2017 році імпортувала в Україну майже 18 тис. тонн макулатури. Росія не скоро поступиться свєю провідною позицією як основний постачальник макулатури через те, що Україна з часів СРСР в цьому регіоні є основним переробником макулатури. Але це не означає, що в певному далекому майбутньому ми можемо втратити і ці обсяги, як це сталося з Білоруссю, де активно розвивають галузь переробки паперу.

Сьогодні ціна на картон падає, і вже досягла 4 тис. гривень за тонну з місця. Склади картонно-паперових заводів заповнені, а ціна в Європі впала до 2,7 тис. гривень за тонну з місця. Тому можна прогнозувати, що ціна на картон буде продовжувати падати. У цій ситуації ми можемо прогнозувати, що ціна можливо опуститься до позначки близько 3,5 тис. гривень. Але це в разі, якщо не виникнуть форс-мажорні обставин у наших заводів з реалізацією готової продукції, в цьому випадку ціна впаде ще нижче. Оскільки основним ринком збуту, на жаль, Україна не є, то кон'юнктура на європейському і світовому ринках буде визначальною. А тенденції на європейському ринку такі, що ціни буду падати ще нижче.

Експорт.

2017 рік побив усі рекорди, було експортовано 12,1 тис. тонн макулатури. В основному експортували "офісний" білий папір. Але в другому півріччі заводи в Україні підняли закупівельні ціни, що призвело до недоцільності експорту цтого виду. І як ми бачимо за першим півріччям 2018 експорт у порівнянні з 2017 впав майже в 2 рази. Ми вважаємо, що він так і залишиться не значним щодо всього обсягу, який заготовлюється в Україні.

Заготівля.

Показники заготівлі макулатури в 2106, 2017 перевищили 800 тис. тонн на рік. Це майже на 80 тис. тонн більше в порівнянні з 2015 роком. Якщо ж прогнозувати за показниками перших 5-т місяців 2018 року, то в цьому році рівень заготівлі макулатури може досягти 900 тис. тонн. Але з іншого боку відсоток мікст макулатури дуже великий, це говорить про те, що рівень поділу паперу на підприємствах зі збирання і заготівлі на сорти в Україні дуже низький, через відсутність належного обладнання. Але при всьому цьому треба відзначити, що заготовка зростає і це дуже хороший показник. В Україні не працює жоден з допоміжних інструментів, як, наприклад, в Європі принцип "Розширеної Відповідальності Виробника", який допомагає збільшити обсяги збору макулатури у населення. В Україні немає статистки про кількість утворення відходів паперу. Ми проводили дослідження і калькуляції, щодо яких ми не можемо стверджувати, що вони достовірні, але наші розрахунки показали, що рівень утворення відходів паперу близько 1,4-1,6 млн тонн на рік. І якщо брати ці показники за основу, то в Україні у 2017 році було зібрано і перероблено 55% відходів паперу, що є дуже високим показником навіть в ЄС.

Текст колонки узятий в Facebook c дозволу автора. Оригінал тексту дивіться тут.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X