Онлайн закупівлі та ринок газу

10 березня 2017, 16:41
Чи допоможуть онлайн закупівлі демонополізувати ринок газу в Україні

В кінці 2015 року сталася подія, яка для багатьох залишилася непоміченою: Верховна Рада прийняла Закон "Про ринок природного газу", який, по суті, полягав у демонополізації постачань газу для державних установ і підприємств.

Відео дня

В результаті, державні установи отримали можливість закуповувати природний газ та послуги з його транспортування окремо, а велика кількість приватних газових трейдерів повинна забезпечувати зниження цін за рахунок конкуренції.

Конкуренція не змусила себе чекати: якщо у 2014 році у Нафтогазу і обласних його філій бюджетні підприємства закупили 100% необхідного їм газу, то зараз цей показник коливається від 34% до 13%. Однак, у випадку з економією все значно складніше: далеко не всі підприємства бажають ускладнювати собі життя окремими пошуками постачальників і транспортерів, та й колишні монополісти не горять бажанням відпустити своїх клієнтів. Нерідко можна зустріти торги, в яких задіяна переговорна процедура замість конкурентної - за правилами, якщо конкурентні торги не відбудуться двічі, припустимо, через нестачу учасників, компанія має право провести пряму переговорну процедуру. Природно, у такому разі дуже часто ціни за кубометр газу виявляються вищими від ринкових, і ні про яку економію не може бути й мови.

З економією в ProZorro теж не все так просто: формула розрахунку економії передбачає пошук різниці між очікуваною вартістю закупівлі і фактичною ціною торгів, що вже відбулися. Але очікувана вартість, яка формально має ґрунтуватися на середньоринковій ціні, найчастіше розраховується випадковим чином, або ж завищується спеціально з метою залучення більшого числа постачальників. Тим не менш, дослідження Центру удосконалення закупівель у Київській школі економіки довело, що незважаючи на завищення очікуваної вартості, конкурентна процедура торгів дійсно дозволяє знизити ціну закупівлі порівнянно з переговорною процедурою.

Приклад газового ринку в котрий раз доводить, що навіть складні і монополізовані галузі можуть зміниться завдяки використанню сучасних технологій і привнесенню прозорості та відкритості. Працюючи на українському ринку онлайн закупівель більше 5 років, я бачу, що активізація відбувається в рамках сегментів ринку - варто одному великому гравцеві вийти на прозорий ринок, він неминуче притягне і найближчих конкурентів. У підсумку процес "цифровізації" економіки неминучий: навіть якщо "застійні" бюджетні організації, які не бажають змін, спробують працювати як і раніше, конкурентна і прозора модель доведе свою ефективність і змусить навіть найбільш консервативні підприємства рано чи пізно змиритися з новим принципом роботи ринку. І ці процеси доведеться прискорювати і підтримувати всіма силами, якщо ми не хочемо залишатися в XIX столітті як на ментальному, так і на технічному рівні.

Крім того, якщо ми дійсно говоримо про формування конкурентного енергетичного ринку, потрібно налагоджувати саме горизонтальні зв'язки для безпосередньої взаємодії постачальників, імпортерів, трейдерів, АЗС і інших учасників ринку. За даними майданчику онлайн закупівель SmartTender.biz за 3 місяці 2017 року на ринку комерційних закупівель було куплено природного газу на суму понад 1,4 млрд грн. При цьому галузь показує високий рівень конкурентності торгів - в середньому 6,9 учасників на SmartTender.biz. У модулі bi.prozorro.org конкурентність торгів поки що відстає від комерційного ринку - лише наближаючись до 2 учасників.

У нинішній ситуації в Україні дійсно з'явився унікальний шанс реформування економіки: такий крок, як демонополізація постачань природного газу, здавався неймовірним якихось 5 років тому. Тому для того, щоб протягом наступних 5 років досягти нових успіхів, належить провести колосальну роботу по залученню принципів прозорості та конкурентності у всі сектори економіки, і результат виправдає всі наші очікування.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X