Ринки через рік після початку пандемії. Що змінилося?
Рік тому ВООЗ оголосила спалах COVID-19 пандемією, визнавши те, що на той час здавалося очевидним — вірус пошириться майже на всі країни світу. У березні 2020 року відбувся обвал ринків.
Падіння ринків стало одним з найшвидших за всю історію, завдяки фіскальним стимулам урядів і трейдерам по обидві сторони океану.
Офіційне оголошення пандемії перемкнуло падіння ринків на нову швидкість, зробивши його синхронним по всіх секторах. Але пізніше ми побачили скоординовану відповідь урядів і центробанків. Розпродаж ринків швидко зупинився, а від мінімумів кінця березня акції технологічних компаній стали фаворитами учасників ринку: за 11 місяців індекс Nasdaq виріс удвічі, Bitcoin — більш ніж у десять разів, а роздрібні інвестори повстали проти хедж-фондів. Що змінилося рік потому?
Фондовий ринок
Довгоочікуваний третій пакет Джо Байдена в $1,9 трлн нарешті був схвалений і підписаний. Перші виплати в $1400 американці почнуть отримувати на свої банківські рахунки негайно. Експерти наввипередки прогнозують зростання американської економіки на 6−7% у 2021 році.
При цьому велика кількість грошей у населення і величезний держборг формують на ринках підвищені інфляційні очікування. Прибутковість 10-річних держоблігацій США повернулася до рівнів на початок 2020 року, до звісток про коронавірус. Стрибок дохідностей від мінімумів з 0,5% в середині 2020 (падіння цін на облігації) уже в п’ятірці найбільших рухів боргового ринку в історії.
Інвестори на ринках з надією дивляться на ФРС в очікуванні коментарів щодо стримування розпродажу в облігаціях, після того, як в ЄЦБ та інших найбільших центробанках наростили покупки активів, щоб придушити зростання дохідностей, оскільки це посилює фінансові умови.
Зростання дохідностей посилює фінансові умови не тільки в США або Європі. Центробанки країн швидко розгортають свою політику в бік посилювання, опираючись відтоку капіталу з місцевих ринків і валют, оскільки інвестори вимагають вищу прибутковість у всіх секторах грошового ринку. Нацбанк України підняв ставку, вперше з 2019 року. Раніше це зробив ЦБ Туреччини. Такий самий крок тепер очікується від Банку РФ найближчими тижнями.
Нафта і золото