Обшук. Інструкція з виживання для бізнесу

30 березня 2016, 14:15
Постреволюційна економіка – як березень: ніби за календарем весна, всі чекають тепла і зелені, але фактично за вікном одна бридка погода змінюється іншою, анітрохи не кращою

Постреволюційна економіка – як березень: ніби за календарем весна, всі чекають тепла і зелені, але фактично за вікном одна бридка погода змінюється іншою, анітрохи не кращою. Для економічного березня 2016 року в Україні характерні надії на краще майбутнє і фактичний перерозподіл власності і сфер впливу. У хід йдуть усі можливі інструменти, одним з яких є обшуки офісів компаній.

Відео дня

Якщо раніше проблема обшуків була актуальна переважно для малого і середнього бізнесу, а великі підприємства не чіпали, тому що вони були на кшталт компаній з іноземними інвестиціями, то сьогодні всіх рівняють під одну мірку.

Причини нинішніх обшуків у компаніях здебільшого далекі від з'ясування фактичних правопорушень. Вони проводяться через кон'юнктурні, політичні мотиви або просто є бізнес-проектом.

Основною метою перевіряючих є створення максимальних труднощів у роботі підприємства, аж до повної паралізації, щоб вивести власників компанії на «правильний діалог» і змусити поділитися плодами успішної діяльності.

Якщо власник/керівник компанії розуміє, на що спрямовано тиск з боку правоохоронних органів і володіє деякими правовими знаннями, у нього більше шансів захистити життєво важливі активи і відстояти свій бізнес.

Що ж варто пам'ятати власнику бізнесу, якщо до нього заявився обшук?

По-перше, уважність може врятувати від обшуку.

Обшук проводиться на підставі ухвали суду. Слідчий зобов'язаний надати власнику або юристу компанії таку ухвалу для ознайомлення.

Будь-яка неточність у цій ухвалі може стати рятівною соломинкою, тому вивчити документ потрібно аж до букви. Наприклад, строк дії ухвали не може бути більше одного місяця з дня винесення. Якщо ж до вас прийшли хоч на один день пізніше, обшук незаконний.

Друкарські помилки, наприклад, в адресі приміщення, де планується обшук, прізвище слідчого чи особи, щодо якої винесено ухвалу суду, відсутність належних печаток/підписів також дозволяють розглядати спроби обшуку як незаконні.

Але варто пам'ятати, що можливі винятки, коли обшук проходить без ухвали суду. Слідчий, прокурор має право до винесення рішення слідчого судді увійти до житла (або іншого володіння) у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна, або з безпосереднім переслідуванням осіб, підозрюваних у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням з прокурором зобов'язаний одразу після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.

По-друге, інформацію у протокол обшуку вносить не тільки слідчий.

Під час обшуку слідчі органи складають протокол. Власник компанії або її юрист має право вносити до протоколу свої зауваження та факти порушення слідчими норм законодавства. Коли протокол складено, власник компанії або юрист підписує його, що означає, що ознайомлений з документом.

По-третє, обшук повинен проводитися тільки слідчим або прокурором.

Перевіряючий зобов'язаний пред'явити службове посвідчення. За відсутності слідчого/прокурора спроби провести обшук у приміщенні є незаконними діями. Передача таких повноважень – також незаконна.

По-четверте, обов'язково участь в обшуку не менше двох понятих.

На них потрібно звертати особливу увагу: варто перевірити їхні документи, переписати дані. Потрібно вимагати пояснень, яким чином і за яких обставин ці поняті були залучені органами слідства до проведення обшуку. Річ у тім, що нерідко працівники правоохоронних органів вважають за краще працювати зі своїми «перевіреними, лояльними» понятими. Тому, якщо виникли сумніви в їхній неупередженості, варто вимагати заміну і вносити свої зауваження до протоколу обшуку.

П'ятий, дуже важливий момент: вилучення певних речей загрожує для компанії особливими наслідками.

В результаті обшуку вилучається тільки те, що зазначено в Ухвалі суду. Віддавати не зазначені в цьому документі речі – помилка, причому досить поширена. Всі вилучені в процесі обшуку речі фіксуються в протоколі обшуку. Це дозволяє ідентифікувати вилучену річ при поверненні. Але велика ймовірність отримати підробку. Тому потрібно спробувати описати в протоколі речі, що вилучаються, настільки детально, щоб уникнути цього.

На жаль, нерідко такий опис буває вкрай проблематичним. Приклад: у мережевого магазину косметики та парфумерії вилучаються духи для проведення експертизи, яка визначає, чи є парфум контрафактом. Якщо експертиза дає висновок, що духи – підробка, то, найпевніше, слідчий звернеться до суду за дозволом на їх знищення. І ось тут власнику магазину залишається лише гадати: йому повернуть всі вилучені парфуми або вони як контрафакт начебто підуть на знищення. У будь-якому разі ніхто нічого вже не доведе.

Інший приклад: замість вилученого оригінального дорогого леп-топа можна отримати назад китайського двійника. Але, що набагато гірше, можуть повернути залізо без програмного забезпечення. А нерідко саме ПЗ є головною цінністю і суттю діяльності компанії. Тому власникам IT-компаній варто бути особливо пильними і пам'ятати: якщо електронний носій інформації вилучається як речовий доказ, потрібно вимагати складання максимально докладного протоколу його огляду. Інакше неможливо довести, яка саме інформація містилася на даному носії і що вона взагалі там була.

Важливо знати, що за винятком невідкладних випадків, проведення обшуку в нічний час (з 22:00 до 6:00) не допускається. У практиці бували випадки, коли обшук, без вагомих на те причин, проводили в нічний час. Мета таких обшуків – тільки психологічний тиск і можливість не допустити адвоката з тієї причини, що процедура обшуку вже почалася.

Але набагато частіше правоохоронці приходять з обшуком у другій половині дня в п'ятницю – коли співробітники вже розслаблено поглядають на годинник в передчутті вихідних, а юриста може не бути на робочому місці. У такій ситуації особливо рятують попередні тренування та інструктаж всіх працівників, як себе поводити в такій ситуації. Адже попереджений – значить озброєний.

Власнику бізнесу варто пам'ятати, що роботу підприємства треба будувати таким чином, щоб якомога менше залежати від предметів, на які націлена атака. Зазвичай, дії правоохоронних органів спрямовані на вилучення комп'ютерної техніки і носіїв інформації. Тому по можливості варто зберігати дані на віддалених серверах. Це зведе проблему вилучення техніки до купівлі нової і продовження роботи з найменшими втратами буквально на наступний день після обшуку. Оригінали статутних документів не обов'язково повинні бути в офісі: їх можна зберігати в комірці або в офісі юридичної компанії, яка обслуговує підприємство.

Знання правил проведення обшуку, а також превентивні заходи значно підвищать шанси компанії на виживання після обшуку.

І остання рекомендація керівникам компанії: варто завчасно знайти юриста або команду юристів, які дадуть відсіч зазіханням на бізнес.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X