Навігатор законодавчих змін. Чергова спроба врегулювати фріланс
Щотижневий огляд важливих для бізнесу законодавчих ініціатив, на які ще не пізно вплинути.
Співавторка: Анна Некрасова, молодша юристка ЮФ Василь Кісіль і Партнери.
На одному із пленарних тижнів Верховна Рада прийняла за основу Проєкт Закону щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості. Простими словами, законопроєкт 5161 запровадить нефіксований робочий час, зокрема, і, так званий, «фріланс», коли працівник працює не регулярно, а за наявності доступної роботи. За рахунок цієї форми зайнятості, законодавець прагне забезпечити гнучкість в організації трудових відноси, яку не може запропонувати чинне трудове законодавство, оскільки тенденція працювати «на фрілансі» з’явилися вже давно і зростає в умовах пандемії. Головною метою цього законопроєкту є поєднання гнучкості та захищеності. Розробники законопроєкту пропонують наступні гарантії та умови роботи фрілансера.
1. Нові обов’язки для роботодавця. Міри відповідальності за їх невиконання
Встановлюється ліміт на кількість укладених роботодавцем договорів з нефіксованим робочим часом — не більше 10% загальної кількості трудових договорів або не більше 1, якщо всього у роботодавця працює до 10 працівників.
За перевищення встановленого ліміту, а також за ведення недостовірного обліку робочого часу працівника пропонується запровадити штраф у розмірі 18 тис. грн. За підміну звичайного працевлаштування фрілансом законопроєкт передбачає штраф у розмірі 60 тис. грн.
При цьому у законопроєкті поки що відсутнє питання відповідальності роботодавця у разі несвоєчасного скасування наданого та погодженого робочого завдання, як цього рекомендує Директива 2019/1152 Європейського Парламенту і Ради від 20 червня 2019 року про прозорі та передбачувані умови праці в Європейському Союзі.
2. Обов’язкові умови трудового договору з нефіксованим робочим часом
Роботодавець самостійно визначатиме необхідність, час залучення працівника до роботи та обсяги роботи, проте трудовий договір повинен передбачати ряд обов’язкових гарантій для працівника-фрілансера:
— мінімальну тривалість робочого часу працівника;
— способи та строки повідомлення працівника про наявність роботи та повідомлення від працівника про його готовність приступити до роботи;
— визначення базових годин та днів, у які працівника можуть викликати на роботу. За відмову виконати роботу у ці інтервали працівника можна буде притягнути до дисциплінарної відповідальності;
— право працівника відмовитися від виконання роботи, якщо робота надається не у заздалегідь визначені базові години та дні або якщо роботодавець не повідомив про роботу у погоджений термін,
— підстави припинення трудового відносин.
Такий трудовий договір повинен укладатися у письмовій формі, і його типова форма буде затверджена Мінсоцполітики.
3. Інші права та гарантії працівника-фрілансера
Фрілансер користуватиметься усіма іншими гарантіями, як і звичайні працівники (щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку, лікарняних, порядку прийняття та звільнення, оплати праці, у тому числі надурочної роботи тощо). Також він зможе паралельно виконувати роботу і в інших роботодавців.

4. Новий порядок оплати праці. Сплата ЄСВ та податків
Оплата праці здійснюватиметься за фактично відпрацьований час із гарантованою оплатою не менше 32 годин на місяць. Сплата страхових внесків діє і для фрілансерів.
Прийнятий у першому читанні проєкт закону ще потребує доопрацювання на законодавчому рівні. Зокрема, не вирішені деякі спірні питання щодо форм заробітної плати, припинення трудових відносин тощо. Проте, автори законопроєкту вважають, що прийняття належно допрацьованого законопроєкту надасть можливітсь ввести в законодавче поле вже сформовану модель роботи за фрілансом, позитивно вплине на зменшення «незадекларованої» праці та посилить правовий та соціальний захист працівників.
Нагадаємо, що у липні НВ.Бізнес спільно з юридичною фірмою Василь Кісіль і Партнери запустили щотижневий огляд важливих для бізнесу законодавчих ініціатив, на які ще не пізно вплинути.
Про те, яким чином бізнес може долучитися до творення актів законодавства і висловити свою думку стосовно актуальних проєктів регуляторних актів, ми описали у першому випуску нашого щотижневого огляду.
Усі випуски навігатора ви можете прочитати за посиланнями:
- Відсторонення від роботи через відмову від щеплення. Чи є правові підстави?
- Радикальні зміни в оподаткуванні нерухомості: що потрібно знати та як захиститися
- Метод азіровщини. Як зміниться екологічний податок після прийняття ресурсного законопроекту
- Директорам компаній з податковим боргом можуть заборонити виїжджати за межі України
- Як Netflix, the Economist, Instagram та інші будуть сплачувати ПДВ в Україні в 2022 році
- Як тютюнова галузь постраждає від «ресурсного» законопроєкту 5600
- Чи справді в Україні незабаром можна буде розплачуватися криптовалютою?
- Чи зараз ще можна придбати активи, які будуть амністовані?
- В Україні планують створити реєстр викидів та ввести нові штрафи на сотні тисяч гривень
- Як декларувати готівку в рамках податкової амністії
- Які податкові реформи нас чекають у 2021 — 2025 роках?
- Як податкова амністія вплине на кожного
- Обов’язкові електробуси та заборона дизельних та бензинових автомобілів
- Обов’язковий е-аудит та необґрунтовані запити платникам податків
- Нові деталі податкових перевірок