Новий склад НКЦПФР: чого чекати, до чого готуватися
На сьогоднішній день Нацкомісія бачить свою роль на ринку в ролі ментора, а не злого поліцейського.
Днями відбулася важлива для учасників українського фондового ринку зустріч ради ПАРД із новим складом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Ця подія стала знаковою для ринку, оскільки думкою його учасників давно ніхто не цікавився.
Новий голова Нацкомісії, Руслан Магомедов, добре відомий всім учасникам ринкової інфраструктури як досвідчений практик, який пройшов всю ієрархію трейдингу, а також має досвід консалтингу в міжнародних організаціях з фінансових ринків.
Які пріоритети зараз у НКЦПФР?
На сьогодні Нацкомісія бачить свою роль на ринку в ролі ментора, а не злого поліцейського, і, насамперед, планує вирішувати наявні проблеми, а згодом вже робити глобальні зміни на ринку.
Головний пріоритет для комісії зараз — наповнити ринок інструментами торгівлі. У цьому контексті члени ради ПАРД запропонували ініціювати зустріч з керівництвом НБУ для обговорення подальшої валютної лібералізації на ринку з метою впровадження торгівлі цінними паперами в Україні за валюту і впровадження торгівлі валютою на фондових біржах.
Крім того, як нові потенційно привабливі інструменти було згадано криптовалюти, іпотечні сертифікати, короткострокові корпоративні позики, товарні деривативи та земельні розписки. Також обговорили необхідність запуску індивідуальних пенсійних і інвестиційних рахунків.
Комісіонери висловили готовність допомагати учасникам в ініціативах наповнення ринку якісними активами, і нагадали про важливість попереднього досвіду — уникати розміщень, які можуть бути використані в фінансових схемах.
Проблема № 1
Над фондовим ринком висить дамокловим мечем оголошена урядом націоналізація АТ Мотор Січ. За ситуацією стежать не тільки локальні, але й міжнародні інвестори. Інвестспільнота наголосила, що вирішення долі цього емітента є лакмусовим папірцем на профпридатність України як гравця, який хоче залучати корпоративні іноземні інвестиції в країну. Питання дуже чутливе.
Проблема № 2
Друга важлива проблема, яка хвилює ринок, — контроль і регулювання виконання емітентами своїх зобов’язань у сенсі корпоративних дій. Йдеться про викуп власних акцій у передбачених законодавством випадках, у своєчасній виплаті дивідендів, дотриманні законодавчих норм при сквіз-аутах. Було наведено численні приклади недобросовісних емітентів, які ухиляються від виконання своїх зобов’язань із цих питань, зокрема державні компанії Центренерго, Турбоатом, Укрнафта. Інвестори часто роками судяться з цими емітентами, щоб отримати законні дивіденди або можливість продати свої акції у викуп. Прикладом свавілля у сквіз-аутах відзначилася група СКМ у таких компаніях, як Азовсталь і Маріупольський металургійний завод ім. Ілліча, які завдали значних економічних втрат великій групі інвесторів через несправедливу і занижену оцінку вартості цих підприємств, на основі якої проводився сквіз-аут.

Фондовики висловили побажання, щоб новий склад Комісії не стояв осторонь проблем учасників ринку — як інституційних, так і приватних інвесторів.
Що буде далі?
Загалом склалося враження, що діалог відбувся. Члени НКЦПФР нарешті почули представників ринку і сторони домовилися про конструктивну співпрацю. Ринок сподівається, що новий склад Комісії буде відкритим і йтиме на контакт, буде готовий до зауважень і конструктивної критики, так само як і до пропозицій, а у своїй роботі та рішеннях буде враховувати поточну економічну ситуацію в країні і стан фондового ринку.