Стисло і зрозуміло: Шевченко — новий голова НБУ. Реакція економістів і бізнесу

17 липня 2020, 13:36

П’ятниця, 17 липня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Ринки та інвестори в основному вітали вчорашнє схвалення Верховної Ради нового голови центрального банку. У швидкій послідовності подій керівник державного Укргазбанку Кирило Шевченко спочатку отримав схвалення Фінансового комітету, а потім і всього парламенту — і все це відбулося до обіду. Шевченко отримав підтримку 332 депутатів, набагато вище необхідних 226. Більшість депутатів Голосу і Європейської солідарності утрималися.

Відео дня

 • На трибуні Ради Шевченко справив враження центриста. Він захищав таргетування інфляції своїх попередників, але дав зрозуміти, що підтримує більш низькі процентні ставки для підтримки «подальшого економічного зростання», повідомляє The Financial Times. «Економіка України починає відновлюватися після карантинних обмежень, але продовжує стагнувати».

 • Справжній ветеран роботи в державних банках Ощадбанку, а потім в Украгазбанку, Шевченко заявив, що необхідно скоротити кількість неробочих кредитів в Україні. Звертаючись до Ради, він розділив частки проблемних кредитів так: у державних банках — 49% всіх кредитів; у банках з іноземними інвестиціями — 32,5%; а в приватних банках — 20%.

 • В економічному огляді Citibank пише: «Учасники ринку повинні глибоко зітхнути з полегшенням, враховуючи, що деякі з найбільш суперечливих кандидатів були виключені ... Таким чином, вдалося уникнути раптового припинення недавно підписаної Програми МВФ».

 • Олександр Паращій з Concorde Capital пише: «Не ясно, чи зможе Шевченко витримати очікуваний тиск з боку Кабміну і президента, радикально пом'якшити грошово-кредитну політику або навіть послабити національну валюту... ми вважаємо, що його кандидатура насилу задовольнить МВФ, що обнадіює з позиції короткострокової фінансової стабільності України. З огляду на це очікування, схоже, що Україна зможе незабаром повернутися на міжнародні боргові ринки. Час покаже, чи виявиться монетарна політика Шевченка незалежною».

 • Щоб заспокоїти інвесторів і ринки, новий голова центрального банку повинен швидко відкрити свою політику щодо інфляції та іноземної валюти, сказав «Інтерфакс-Україна» колишній міністр економіки Тимофій Милованов. «Важливо отримати чітку позицію від новопризначеного голови прямо зараз, — сказав Милованов, який також є почесним президентом Київської школи економіки. — Якою буде політика Нацбанку в майбутньому: що зміниться, а що залишиться незмінним?».

 • Американська торгова палата в Україні заявляє: «Ділове співтовариство сподівається, що новий голова Національного банку збереже незалежність НБУ і продовжить свій поточний курс, зокрема, у сфері грошово-кредитної політики, підтримки макроекономічної стабільності і таргетування інфляції, а також співпрацювати з МВФ для прискорення економічного зростання ... Національний банк повинен залишатися незалежним, щоб бути ефективним і забезпечувати довіру інвесторів до України».

 • Європейська Бізнес Асоціація публікує список з 5 пунктів. Вони включають: тривання лібералізації валюти, таргетування інфляції, постійний курс макроекономічної стабільності та стійкого економічного зростання і підтримку незалежності НБУ, не втручаючись в його державну політику і продовження розпочатих реформ у фінансовому секторі.
 • У зв'язку з невирішеним питанням щодо «зелених тарифів» для сонячних і вітряних електростанцій, Рада продовжує свою роботу до вівторка в надії знайти рішення. Укренерго з квітня практично не платило виробникам вітрової та сонячної енергії. Заборгованість за платежами наближається до $625 млн, інвестиції заморожені, велика частина галузі очікує дефолту цієї осені, і кілька компаній планують вдатися до міжнародного арбітражу.
 • Депутати, лояльні Ігорю Коломойському, крупному споживачеві електроенергії, пропонують зниження тарифів більше, ніж компромісний меморандум, прийнятий більшістю виробників минулого місяця. Перед обличчям цієї кризи, що насувається, ЄБРР, великий інвестор проєктів з відновлюваних джерел енергії, вчора вдень заявив: «Ми закликаємо адміністрацію і законодавців продовжити діалог з інвесторами для досягнення консенсусного рішення, яке підтримується сектором в цілому».
 • Вчора Рада також проголосувала за просування Ольги Піщанської на пост голови Антимонопольного комітету. Вона була першим заступником голови Комітету до того як два тижні тому Зеленський звільнив голову комітету Юрія Терентьєва. Піщанська сказала в Раді: «Основними пріоритетами конкурентної політики на найближче майбутнє є боротьба зі зловживанням існуючими монополістами, використання інструментів для зниження бар'єрів для входу на ринок, припинення антиконкурентних дій влади, зміцнення інституційного потенціалу та реформування органу державних закупівель».
 • Два опитування, проведених до кризи центрального банку 1 липня, вказують на погіршення перспектив для споживачів і бізнесу.
 • Індекс споживчих настроїв впав на 11 пунктів у червні до 65 пунктів за 200-бальною шкалою. Info Sapiens, яка проводить це щомісячне опитування, повідомляє: економічні очікування знизилися з 19 до 72 пунктів; очікування в сфері особистих фінансів знизилися на 18 до 74 пунктів; і розвиток економіки України в наступному році — на 18 до 56 пунктів.
 • Бізнес-очікування впали до найнижчого рівня за останні п'ять років, згідно з останнім квартальним опитуванням керівників компаній, проведеним Національним банком. Рівень другого кварталу склав 91%, різке падіння з рівня 1 кварталу 110,5%. Лідери бізнесу очікували, що до кінця цього року інфляція знизиться до 7%, а курс гривні буде 28,28 грн/долар. «Вперше з першого кварталу 2016 року підприємства очікують скорочення виробництва товарів і послуг в Україні», — повідомляє центральний банк. «Майже половина підприємств очікує гіршу динаміку, і тільки кожна сьома компанія — зростання виробництва».
 • Минулого тижня Українська кіберполіція заблокувала 947 кібератак на державні структури. З цих атак 48% були атаками «Brute Force» — злом пароля шляхом перерахування всіх можливих ключових опцій; і 39% були атаками «Harvest» — спамом для злому облікових записів електронної пошти. Було також п'ять атак на відмову в обслуговуванні, в основному спрямованих на офіційний сайт президента Зеленського.

Під час однієї атаки «Brute Force» хакер був заарештований минулого тижня і звинувачений у зломі 50 урядових баз даних і спробі продати інформацію, повідомляє Cointelegraph з посиланням на українську кіберполіцію. Фотографії арешту показують знімок екрана розмови в Skype, де він мабуть намагався продати особисту інформацію російському покупцеві за 6,5 рублів або 9 центів США за один запис.

Нотатки для мандрівників:

 • До кінця цього року авіаперевезення в Україні досягнуть половини рівня 2019 року, пише в НВ. Бізнес міністр інфраструктури Владислав Криклій.
 • LOT Польські авіалінії відновили польоти в середу з Варшави до Львова і Одеси. На цей момент українці можуть летіти до Польщі тільки в тому випадку, якщо у них є діючі контракти на роботу або навчання, проживання в ЄС або транзит.
 • Починаючи від сьогодні, українці можуть в'їжджати до Болгарії без тестів на COVID і без самоізоляції.

Від редактора:

Це називається великим відтисненням. Несплата вітровим і сонячним компаніям протягом чотирьох місяців. Потім подивитесь, як компанії «добровільно» домовляються про зниження тарифів, які привели їх в Україну. На конференції відновлюваної енергії в минулому місяці керівники української компанії неодноразово використовували дієслово, яке перекладач перекладав як «нас зробили». Це можна застосувати в усі часи — в минулому, сьогоденні і майбутньому. Оскільки іноземні компанії вивчають державні приватні концесії для будівництва платних доріг, аеропортів і морських портів, вони можуть враховувати в своїх цінах те, що через чотири роки наступна адміністрація може відхилити свої контракти 2020 року як «контракти Зеленського».

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN).

Републікування повної версії тексту заборонене. Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X