Стисло і зрозуміло: Прем'єр-міністр обіцяє послаблення карантину в травні. Чи витримає економіка?

13 квітня 2020, 12:50

Понеділок, 13 квітня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Сьогодні на спеціальній сесії Верховної Ради обговорюється перегляд бюджету щодо надзвичайної ситуації з коронавірусом, який потроїть дефіцит до $11 млрд. Оскільки більшість економіки країни закрито на два місяці, податкові надходження скоротяться на $4,3 млрд. Витрати повинні збільшитися на $1,1 млрд, в основному для виплати вищих зарплат медичним працівникам, збільшення пенсій і оплати медичного обладнання. До $10 млрд у вигляді низькопроцентного фінансування може бути розблоковано за допомогою угоди з МВФ. Але невідомо, що Рада буде робити з 16 335 поправками, внесеними в ключовий законодавчий акт — «антиколомойський» законопроект.

Відео дня

 • Голосування Ради по «антиколомойському» закону стане «моментом істини для України», — пише колишній представник адміністрації Трампа по Україні Курт Волкер для Центру аналізу європейської політики. Згадуючи вкладення уряду в розмірі $5,5 млрд для порятунку ПриватБанку в 2017 році, Волкер пише: «Українські платники податків вже заплатили один раз, коли підтримали банк, після чого колишні власники не змогли відзвітувати за ці мільярди доларів. Ні українські платники податків, ні міжнародні фінансові інститути не повинні більше платити». Якщо Рада затвердить законопроект про блокування повторної приватизації націоналізованих банків: «МВФ відразу виділить не менше $2 млрд для боротьби з коронавірусом. Без такої фінансової допомоги — і гарантії системного управління справами, яку вимагає МВФ, — фінансове становище України погіршиться навіть швидше, ніж це відбувається сьогодні».
 • Починаючи з цього місяця державні зарплати повинні бути обмежені до $1700 в місяць, або $20 тис. на рік, заявив в п'ятницю ввечері президент Зеленський у відеозверненні щодо нового бюджету. «Всі державні чиновники повинні затягувати свої паски», — сказав він, наголосивши, що новий ліміт поширюється на членів рад державних компаній, депутатів, суддів, прокурорів та посадових осіб центрального банку.
 • В Україні кількість офіційно підтверджених випадків Covid-19 досягла 2777, з них 83 хворих померли. З четверга по неділю кількість хворих збільшилася на 47%. У Києві на сьогодні число заражених становить 416, що на 24% більше, ніж у четвер. За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, із загального числа інфікованих медичні працівники становлять 12%, або 334 людини. У Збройних силах зараз 18 випадків, жоден з них не перебуває у зоні конфлікту на Донбасі.
 • Органи охорони здоров'я прогнозують, що пандемія в Україні сягне піку на цьому тижні. У зв'язку з Великоднем наступної неділі МОЗ та політичні влада просить вірян залишатися вдома і стежити за службою по телебаченню. Аналогічно багато релігійних лідерів закликають вірян відкласти поминальні візити на цвинтарі, що є традиційними після Великодня.
 • 60% українських користувачів Facebook, опитаних минулого тижня, кажуть, що у них достатньо заощаджень тільки до травневих свят, повідомляє агентство цифрової реклами Postmen. З 800 учасників опитування в Facebook 47% заявили, що скоротили купівлю одягу, 41% відклали покупки взагалі, а третина не купують квитки на заходи. Травневі свята закінчуються у вівторок, 12 травня.
poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
 • Після травневих свят Україна почне «повертатися до роботи», заявив в суботу прем'єр-міністр Шмигаль на своєму каналі Telegram. На цьому тижні він обіцяє представити детальний план: послабити обмеження на громадський транспорт в травні, а потім, в червні, створити 500 тис. нових робочих місць і надати кредити малому і середньому бізнесу. Окремо на телефонній конференції з мерами та представниками обласних адміністрацій в п'ятницю Шмигаль сказав: «Ми повинні підготувати нові соціальні стандарти життя після жорстких карантинних заходів: розробити нові транспортні стандарти, нові норми соціальної дистанції і перебування в закритих приміщеннях».
 • У коронавирусній економіці Польщі фермерам і будівельним компаніям вкрай потрібні українські працівники, але закриті магазини, ресторани і готелі втішаються тим, що їм не доводиться платити зарплату працівникам, які перебувають вдома в ізоляції, повідомляє Financial Times в своєму звіті з Варшави «Українські робітники поспішають додому через пандемію». «Це наша проблема номер один», — каже Цезарі Мацка, виконавчий директор Budimex, найбільшої будівельної компанії Польщі. FT називає термінове повернення робочих додому «вражаючим поворотом для західної країни, яка була одним з найбільших центрів мігрантів Європи».
 • З ростом інфляції в березні на рівні 2,3% в річному обчисленні Україна може завершити рік в цільовому діапазоні 4-6%, пише Олексій Блінов, керівник досліджень Альфа-Банку Україна. Попит зараз є слабким через коронавірусну економіку і низькі ціни на нафту і газ. Великий ризик зростання — якщо уряд друкує гроші, щоб покрити дефіцит нового бюджету через коронавірус. Блінов прогнозує, що низька інфляція в першому кварталі в Україні спонукає центральний банк знизити основну процентну ставку ще на 1%, до 9%. На 23 квітня в Національному банку України заплановано засідання щодо перегляду грошово-кредитної політики.
 • ДТЕК Енерго розглядає питання про припинення робіт Павлоградвугілля, найбільшого в Україні вугледобувного підприємства і роботодавця для 30 тис. шахтарів, повідомив «Інтерфакс-Україна» керівник ДТЕК Дмитро Сахарук. 1 квітня ДТЕК призупинив роботи на трьох інших гірничодобувних комплексах: Білозерськ, Добропіллявугілля і Жовтневий. Посилаючись на низькі ціни на енергоносії, ДТЕК Енерго оголосив 27 березня, що припиняє виплати боргів і починає переговори з кредиторами про реструктуризацію.
 • Україна завершила свій зимовий опалювальний сезон із запасами в 15,8 мільярда кубометрів — найвищий рівень за 30 років і вдвічі більше середнього рівня за останні п'ять опалювальних сезонів. Хоча європейські ціни на газ впали на 60%, очікується, що Україна буде купувати мало газу до початку наступного опалювального сезону наприкінці жовтня. Альфа-Банк Україна робить висновок: «Все це перетворює природний газ з причини щорічних макроекономічних труднощів, всього лише в невелику частку імпорту».
 • Міністерство інфраструктури попросило Кабінет міністрів затвердити виконувачем обов'язків генерального директора Укрзалізниці Івана Юрика, передає Liga Бізнес. З червня Юрик є членом правління державної залізниці, відповідальним за залучення інвестицій. Раніше він працював в UkraineInvest, Міністерстві фінансів і Blackstone.
 • Міністр інфраструктури Владислав Криклій розкритикував тимчасове керівництво УЗ за те, що воно не вчинило активних дій з продажу непрофільних активів, не реструктуризувало кредити і не знизило тарифи, щоб залучити користувачів для 15 тис. вільних вантажних вагонів. «Вони просто витратили час і зазнали збитків», — поскаржився він в інтерв'ю Радіо «Свобода» на Желько Марчека, тимчасового генерального директора, звільненого 2 квітня.
 • Агентство S & P Global Ratings знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Укрзалізниці до рівня CCC з B-, повідомило агентство в п'ятницю. S & P повідомляє, що у державної залізниці є один рік, щоб погасити кредити на $400 млн, в тому числі $200 млн необхідно погасити в липні. S & P наголошує: «Ми вважаємо, що ліквідність компанії слабка, і проблеми, пов'язані з COVID-19, можуть обмежити доступ до ринків капіталу і вплинути на здатність генерувати грошовий потік від операційної діяльності».

Від редактора:

Очікується, що Рада сьогодні затвердить великий бюджет на коронавірус. Даруйте, але це не велика перемога — змусити парламент голосувати за те, на що у нього немає грошей. Справжнім завданням буде прийняття банківського законопроекту, який захистить інтереси 37 мільйонів українців проти інтересів Ігоря Коломойського і його ділових партнерів. Підсумки багато засвідчать про вектор руху України в 2020-х роках.

Стисло і зрозуміло  щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X