Стисло і зрозуміло: Відкат реформ в оборонній промисловості — третє звільнення за шість тижнів.
Середа, 18 листопада. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Третє звільнення за шість тижнів. Чистка української оборонної промисловості від прозахідних реформаторів продовжилася раптовим звільненням у понеділок голови Космічного агентства України Володимира Усова. 4 листопада Олександр Лось пішов з поста генерального директора Антонова, пропрацювавши чотири місяці. 6 жовтня Айварас Абромавичус пішов з поста генерального директора оборонно-виробничого конгломерату Укроборонпром. Всі троє виступали за «корпоратизацію» або створення більш дрібних прибуткових компаній для порятунку галузі, яка страждає від браку бюджетних коштів.
- Створюючи компанії з прозорим управлінням, менеджери сподівалися відкрити двері для партнерства підприємств з іноземними компаніями, що відповідають стандартам НАТО, які уникають корупції на державних оборонних підприємствах. Усов був звільнений через чотири дні після підписання Artemis Accords, альянсу західних космічних програм під керівництвом США, мета якого — висадити на Місяць «першу жінку і чергового чоловіка» до 2024 року. «Вітаємо Україну» — написало в Твіттері Посольство США, очевидно, не знаючи, що Усова збираються звільнити. «12 листопада Україна стала дев'ятою країною, що підписала Угоду Артеміди». У Росії цю програму жорстко критикують.
- За цими звільненнями стоїть Олег Уруський, який отримав радянську освіту і є ветераном української оборонної промисловості, який пропрацював у ній три десятиліття. Призначений першим заступником прем'єр-міністра минулого літа, Уруський створює «мега-міністерство» — Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості. У це міністерство увійдуть Антонов, космічна промисловість і два гіганти ракетної техніки — конструкторське бюро Південне і завод Південмаш.
- Критики кажуть, що модернізація зупиняється, а нові структури непрозорі. «З вибором цього чиновника Володимир Зеленський дійсно помилився, — пише Іван Сергієнко для Lenta.ua. «Уруський не тільки не в змозі займатися проєктом будівництва ракет, а й в принципі не може виконувати елементарні дії для запуску роботи міністерства ... із заявлених 330 співробітників міністерства на цей момент в ньому працюють тільки семеро — міністр, його заступники та радники ... Міністерство потрібно, щоб заблокувати реальні реформи в оборонній промисловості».
- Китайські інвестори в «Мотор Січ» найняли три відомі міжнародні юридичні фірми для подачі позову проти України про виплату $3,5 млрд як компенсацію за блокування покупки виробництва авіаційних двигунів. Як повідомив їх український партнер DCH, це фірми WilmerHale, DLA Piper та Bird & Bird. Arzinger виступить як радник з українського права в міжнародному арбітражі. DLA Piper була в заголовках новин минулого тижня, після оголошення, що один з їх вашингтонських партнерів Дуг Емгофф, залишить фірму в наступному місяці, щоб уникнути конфлікту інтересів. Емгофф — чоловік Камали Гарріс, яка повинна бути приведена до присяги як віцепрезидент США 20 січня.

- В умовах бурхливого зростання електронної комерції «Нова пошта» наймає 2 500 водіїв, кур'єрів і сортувальників. Незважаючи на те, що наймають перед Різдвом, генеральний директор компанії Олександр Бульба говорить: «Після високого сезону нові співробітники можуть залишитися на постійній основі». В цьому році «Нова пошта» відкрила 1 300 нових відділень в Україні, збільшивши свою мережу на 22% до 7 145.
- Вчора випав перший сніг. Укравтодор оголосив, що він виконав 93% своєї мети з відновлення 4 200 км доріг протягом сезону будівництва автомагістралей 2020 року. Наступного року Державне управління автомобільних доріг планує провести ремонт або реконструкцію 6 800 км доріг, що майже на 75% більше, ніж у цьому році. Генеральний директор Укравтодору Олександр Кубрак повідомляє про три основних джерела коштів на дорожнє будівництво в цьому році: $1 млрд з Дорожнього фонду; майже $1 млрд із Стокгольмського арбітражу з Газпромом; і $540 млн від міжнародних організацій, таких як Світовий банк і Європейський інвестиційний банк.
- В цьому році дороги асфальтували у всіх 24 областях. У лідерах — шістка: Харківська — 262 км; Закарпатська — 248 км; Запорізька — 220 км; Сумська — 197 км; Хмельницька — 194 км; Черкаська — 163 км; і Львівська — 155 км. У наступному році Укравтодор планує відремонтувати 150 мостів. У наступному році стартують два великих проєкти: кільцева дорога Києва вартістю $3 млрд; і будівництво нового моста через Дніпро за $430 млн в Кременчуці.
- У цьому році кількість іноземців, що в'їжджають в Україну, впала на 75%. За даними Державної прикордонної служби, у вересні Україну відвідали 2,7 мільйона іноземців, у порівнянні з 10,7 мільйонами за перші дев'ять місяців минулого року. За прогнозами Національного банку України, витрати іноземних туристів в цьому році на 80% нижче торішнього рівня в $1,6 млрд. Витрати українців на поїздки за кордон знизилися на 55% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, до $3,3 млрд у вересні.
- ЄС планує підписати угоду про «відкритий повітряний простір» з Україною в першому кварталі наступного року, заявила Катаріна Матернова, заступник генерального директора Єврокомісії з питань сусідства та переговорів про розширення. Договір, вперше підписаний в 2013 році, був затриманий через протистояння Великої Британії та Іспанії на ґрунті аеропорту Гібралтару. Після виходу Великої Британії з ЄС в кінці наступного місяця угода може бути підписана.
- Помітне і цитоване:
- «Це не збіг, що Конституційний суд вирішив скасувати антикорупційну реформу прямо в розпал американських виборів», — говорить Дар'я Каленюк, виконавчий директор Центру дій з боротьби з корупцією Дену Пелещуку для статті в Slate «Не Забудьте про Україну». Мета, додає вона, — «зробити Україну справді схожою на недієздатну країну».
- «Олігархи продовжують співпрацювати з членами Ради, суддями та іншими людьми щоб підірвати порядок денний президента», — заявила повірений у справах посольства США в Києві Крістіна А. Квін на Конференції з реформ, повідомляє УНІАН. «Їхня головна мета — особисте збагачення, досягнуте будь-якими можливими способами, включно з хабарництвом, примусом і навіть об'єднанням із зовнішніми силами, які хочуть, щоб євроатлантична інтеграція України в кінцевому підсумку зазнала невдачі».
- «Оскільки віцепрезидент США Байден був у авангарді програми антикорупційної реформи, спрямованої на полегшення інтеграції України в євроатлантичну спільноту, — пише Пітер Дікінсон в блозі Atlantic Council Чого Україні можна очікувати від президентства Байдена?, — дехто сподівається, що Байден тепер відродить ці зусилля і допоможе підірвати спробу контрреволюції, яка нині набирає силу в Києві за підтримки проросійських політичних сил і олігархів країни».
Від редактора:
Півстоліття тому генеральний прокурор США Джон Н. Мітчелл сказав журналістам: «Вам краще стежити за тим, що ми робимо, а не за тим, що говоримо». Ця порада обернулася проти Мітчелла. У підсумку він провів 19 місяців у в'язниці за злочини у Вотергейті, частково розкриті репортерами з The Washington Post. Але порада Мітчелла витримує випробування часом. Тут, в Україні, президент Зеленський рішуче дивиться на Захід, а рухається в протилежний бік — на Схід. Починаючи з чистки в кабінеті міністрів 3 березня, президент методично видалив найбільш видних прозахідних реформаторів. Минулого четверга молодий ІТ-підприємець, який очолює Космічне агентство України, підписав вступ до альянсу західних космічних агентств — проект, який піддається різкій критиці з боку Росії. У понеділок космічного директора звільняють. Ви можете побачити зв'язок цих двох подій?
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.