Нові виклики для бізнесу в 2019 році

17 грудня 2018, 11:23

Йде рік випробування для багатьох бізнесів

Вести бізнес в Україні стає все дорожче. Це, мабуть, один з головних викликів, перед яким як невеликі, так і великі підприємства, опиняться в новому році. Зросте ціна на газ (відповідно й опалення, гарячу воду) до 23%, що спричинить за собою подорожчання практично усіх продуктів і послуг. Подорожчають і транспортні послуги. Укрзалізниця вже заявила про намір підвищити вартість проїзду і вантажних перевезень на 25%, до плану закладено і подорожчання послуг поштового зв'язку на 10,8%.

Відео дня

У зв'язку з цим доведеться тугіше затягти свої паски і серйозно мінімізувати витрати. Тут насамперед слід переглянути бізнес-стратегії, провести діагностику і оптимізацію бізнес-процесів. Це дасть можливість підвищити ефективність бізнесу за рахунок зниження витрат, зміни структури взаємодії між різними відділами, зниження частки ручної праці і скорочення дублюючих функцій, стандартизації та автоматизації рутинних операцій з подальшою передачею на аутсорсинг (звільняється від 25% часу).

Не зайвим буде провести фінансову діагностику, щоб розуміти, які ризики існують, як їм запобігти і зміцнити фінансовий баланс компанії. Це, як мінімум, дозволить уникнути неприємних ситуацій, коли починається робота антикризового менеджменту. Дуже важливо розробити (або залучити фахівців, заточених під подібні послуги) фінансову стратегію, якою ви будете слідувати протягом кризового року.

Чому важливо захистити бізнес зсередини? Я завжди наводжу для прикладу дві цифри, щоб закрити це питання: згідно зі статистичними даними, для 85% компаній саме внутрішні причини несуть найбільшу загрозу і провокують кризи. Зовнішні загрози зачіпають решту 15% бізнесів. Тому спочатку розберіться і підготуйтеся, як то кажуть, «всередині».

Вести бізнес в Україні стає все дорожче

Крім того, 2019 рік – це рік повного переходу компаній на міжнародну звітність. Це стосується тих підприємств, цінні папери яких допущені до біржових торгів, всіх великих підприємств і тих, які займаються видобутком корисних копалин. Тому важливо бути заздалегідь готовим: оцінити податкові наслідки переходу, розробити облікову політику, проаналізувати відповідність IT-систем вимогам підготовки звітності за МСФО, а також оцінити готовність бізнесу до зміни самої філософії підготовки звітності відповідно до наявних вимог.

Ще один фактор, здатний вплинути на багато бізнесів – президентські вибори. У цей період країна закрутиться в найсильнішому інформаційному потоці, в якому важливо не «загубитися», не «вимикати» здорове мислення і тримати руку на пульсі. Влада може помінятися, курс розвитку країни теж, а це вдарить по тих, хто будував бізнеси під нові правила гри. Тому рекомендую бути гнучкішими та незалежнішими. А для цього важливо вести свій бізнес по білому, бути прозорим. Так до вас навряд чи зможуть причепитися ті ж ДФС, СБУ. Для інформації: наступного року заплановано понад 140 тис. перевірок різними органами: від Держслужби з питань праці до Держслужби з надзвичайних ситуацій.

Загострення відносин з Росією також змушує багатьох підприємців замислитися над тим: а чи варто мені вести бізнес в цій країні? Адже в будь-який час його можна позбутися.

У зв'язку з цим не зайвим буде подбати і про економічну безпеку вашої компанії. Важливо час від часу робити оцінку внутрішніх і зовнішніх ризиків компанії, проводити маркетингові дослідження, які є своєрідною конкурентною розвідкою, проводити перевірки ділової репутації та платоспроможності клієнтів і контрагентів, захищати конфіденційну інформацію. Чули і про багато випадків кібератак, до чого також потрібно готуватися/застерігатися заздалегідь. Чого тільки коштував бізнесу вірус Petya, який потріпав нерви багатьом з нас.

Часто у своїй діяльності я стикаюся з питанням, що краще – акумулювати гроші в наявному бізнесі чи інвестувати в нові напрями? Раджу не зациклюватися на одному виді діяльності, інвестувати в нові проекти. Так, це теж ризиковано, але з іншого боку це все ж до певної міри подушка безпеки для наявного бізнесу.

Нам не вперше жити і розвивати свій бізнес в умовах постійної турбулентності. І важливо пам'ятати, що попередня підготовка до кризових ситуацій, допомогти з якою вам можуть зовнішні фахівці, і мобілізація зусиль захистять бізнес від краху, а вас – від головного болю та розчарування. 2019-й зовсім близько, роботи багато, тож готуємося і занурюємося в новий рік з новими силами та ідеями.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X