War skills. Як війна змінила кваліфікації українців
Як використати отримані під час війни hard і soft skills у звичайному житті? І чи буде освіта ще колись повністю цивільною, чи вже назавжди військовий компонент буде частиною умінь, знань і навичок?
Сьогодні Україна обороняється на всіх фронтах. Іде колосальна робота громадянського суспільства. Можна говорити про зброю, техніку, логістику, але все одно ми впираємося в конкретних людей та в їх кваліфікацію, а точніше, у швидке набуття мікрокваліфікацій.
До лав Збройних сил України та інших оборонних відомств добровільно мобілізовані люди з різними знаннями, вміннями та навичками. Незважаючи на військово-облікову спеціальність, у нас різні кваліфікації. Багато з нас здобувають нові навички з неймовірною швидкістю. У мирні часи — це було б фантастикою, або навчання тривало б місяці-роки. Європейський мейнстрим про освіту впродовж життя, несподівано перетворився на — «отримай нові кваліфікації, щоб вижити».
Здавалося б, стандарти НАТО, застосування новітньої західної зброї, засобів зв’язку — це довге навчання для ефективного застосування, але вчорашні мирні люди — за лічені тижні опановують досконало все.
Увесь світ захоплюється мужністю та хоробрістю Українців. Однак, успіх приходить не тільки через це, але й через кваліфікацію тих, хто мужній та хоробрий. Досвід війни показав, що з сучасною потужною зброєю, яка є легкою та мобільною, можна ефективно оборонятися проти штурмових колон броньованої техніки, уміння нею користуватися — це кваліфікації, які українці вивчають на колінах з відеороликів у соціальних мережах.
Сьогодні війна дуже технологічна. Прикладом є фантастична допомога в забезпеченні зв’язком через станції супутникового зв’язку Starlink. Здається, що там такого — супутниковий зв’язок тай супутниковий зв’язок, він є й у ворога. Але не все так просто під час практичного застосування. Уся перевага полягає у тому, що Starlink автоматично знаходить супутник і його легко та безпечно розгорне одна людина, маючи вміння з налаштування.
Європейський мейнстрим про освіту впродовж життя, несподівано перетворився на — «отримай нові кваліфікації, щоб вижити»
Креативу українському війську вистачає. Війна — важкі часи для всіх, але і в сьогоднішніх умовах потрібно тримати холодний розум і використовувати всі набуті знання й уміння максимально ефективно. На порядку денному перед українцями стоїть колосальний виклик — нові кваліфікації, аби вижити.
Між військовими та цивільними величезна різниця, з огляду на завдання зберегти життя не лише своє, а й інших бійців, цивільних людей і цілих громад.

Де при цьому зараз місце класичній освіті? І чи не час переглянути навчальні програми й додати в них ті вміння і навички, що так необхідні в нинішніх умовах? Немає сумніву, що ми разом знайдемо відповіді на ці складні питання, але про них необхідно говорити уже сьогодні. Україна переможе!