Стисло і зрозуміло: Роздрібна торгівля зростає. У першій половині року відкрилося більше 300 продуктових супермаркетів
Вівторок, 24 листопада. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Незважаючи на весняну ізоляцію, роздрібні продажі за перші 10 місяців цього року в реальному вираженні зросли майже на 8% у порівнянні з тим же періодом минулого року, повідомляє Державна служба статистики. У Києві, найбільшому ринку країни, продажі в січні-жовтні зросли на 17% у порівнянні з торішнім рівнем. Загалом у країні продажі цієї осені були високими — показали зростання на 11,6% у вересні і на 15,2% у жовтні.
- Євгенія Ахтирко з Concorde Capital пише: «Роздрібні продажі в Україні зростають завдяки швидкому зростанню заробітної плати. Сильне споживання домашніх господарств допомагає економіці компенсувати падіння інвестицій. Ми очікуємо, що обсяг роздрібних продажів в Україні збільшиться на 9% р/р у 2020 р. (у порівнянні з 10,3% р/р у 2019 р.).
- У першій половині цього року в Україні відкрилося більше ніж 300 нових продуктових супермаркетів, що є рекордним показником за останнє десятиліття, повідомляє консалтингова компанія з комерційної нерухомості NAI Ukraine. У сегменті товарів повсякденного попиту лідерами стали: АТБ +56; Коло +47; Делвой +18; Fozzy Group +17; Варус +12; і Novus +8. Forbes Україна поміщає АТБ в трійку найбільших підприємств країни.
- У першому півріччі данська мережа Jysk відкрила в Україні 13 нових магазинів товарів для дому. «Епіцентр» — сім, а «Леруа Мерлен» — два. Мережі, які спеціалізуються на косметиці, електроніці та одязі, також збільшили кількість магазинів.
- «Відкриття нових магазинів пов’язано з динамічним зростанням роздрібної торгівлі після локдауну», — сказали в NAI Інтерфакс-Україна. «Оскільки українці рідше відвідували закордонні країни, у другому або третьому кварталі в країні залишилося близько $3,8 млрд, що відкриває ще більші можливості для внутрішнього ринку». За даними NAI Ukraine, рентабельність девелопменту торговельної нерухомості становить близько 10% на рік, окупність — близько дев’яти років.
- Мережа супермаркетів Фора розраховує подвоїти поставки в 2021 році через служби доставки в порівнянні з цим роком, заявив недавно журналістам Євген Тришин, директор з цифрових технологій Фора. Він сказав: «Згідно з нашим баченням ринку, кількість покупок з дрібними і середніми чеками буде рости особливо швидко». У кількох магазинах у центрі Києва поставки Глово становлять 10% обороту магазину.
- За словами Дмитра Расновського, генерального менеджера служби доставки Глово в Україні, через весняну ізоляцію Глово розвивалися в Україні на 40−50% швидше, ніж планувалося на 2020 рік. Компанія, відома своїми фірмовими : «жовтими коробками», не досягла поставлених фінансових цілей на 20%, в основному через те, що підтримувала низькі ціни для зростання ринку. Сказавши, що компанія з Барселони інвестує «мільйони євро» в Україні, він додав: «Ми будемо інвестувати, щоб створити ринок. Зараз не час підвищувати ставки».
- Під час першого карантину вихідного дня в листопаді обсяги продажів впали на 45% у порівнянні з попередніми вихідними, повідомив Український процесинговий центр про використання 7,8 млн карток 19 його клієнтських банків. За вихідні 14−15 листопада кількість платежів через термінали торгових точок впала на 27%, майже до 3 мільйонів, а оборот за цими операціями знизився на 45%. Олексій Пузняк з Райффайзен Банку Аваль повідомив Інтерфакс-Україна, що в суботу, 14 листопада, кількість операцій з їхніми банківськими картками через термінали знизилася на 31%. У неділю, 15 листопада, показники впали на 47%. Він сказав: «Якщо в сегменті супермаркетів падіння практично не було, то, наприклад, в сегменті торгівлі одягом було падіння більш ніж на 90%».

- Щоб уникнути масових шопінгів «Чорної п’ятниці», багато українських торгових центрів вибирають альтернативи для соціального дистанціювання. У київському торговому центрі Gulliver заплановані на тиждень розпродажі по п’ятницях-суботах-неділях були замінені на розпродажі протягом усього тижня, повідомила PR-директор ТРЦ Тетяна Атаджанова «Інтерфакс-Україна». Щоб ще більше зменшити перебування людей в магазинах одночасно, торговий центр закривається на годину пізніше звичайного— о 23:00. В Ocean Plaza, Dream Town і Sky Mall буде проводитися «Чорна п’ятниця», в результаті чого магазини будуть відкриті до 23:00, і закриються за годину до початку карантину вихідного дня.
- Оскільки в кінці минулого тижня число нових випадків інфікування збільшувалося до 14 500 на день, уряд України прийняв систему «пріоритетних годин», що дозволяє людям старше 65 років ходити по магазинах. Вікно покупок з 10 ранку до полудня зарезервовано для цієї групи, у якій найвищий рівень смертності від Covid-19.
- Чекаючи, що карантин на вихідних знизить рівень зараження, уряд опитує мерів і релігійні групи щодо варіантів більш жорсткого карантину, але який завдасть менший економічний збиток, ніж той, який був минулої весни. «Це план Б — якщо карантин вихідного дня не спрацює», — написав у суботу прем'єр-міністр Шмигаль в Facebook. Ясно, що уряд прагне досягти консенсусу щодо більш радикального кроку, який, можливо, доведеться зробити в грудні. «Ми хочемо, щоб наші кроки були чіткими і передбачуваними для людей і підприємств», — написав він. «Тому на цьому тижні ми двічі зустрічалися з мерами міст».
- Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив після онлайн-зустрічі з прем'єр-міністром у четвер: «Якщо, не дай Бог, буде введена така заборона, це буде катастрофою для економіки, особливо для малого та середнього бізнесу». У відповідь на це заступник голови адміністрації президента Зеленського Кирило Тимошенко повідомив Інтерфаксу-Україна: «Варіант новорічної ізоляції розглядається у всіх країнах. Ми чуємо це від всіх європейських колег, але поки рано про це говорити».
- Президент Зеленський і голова його адміністрації Андрій Єрмак вчора отримали негативний результат тесту на коронавірус і були виписані з київської елітної лікарні Феофанія, де проходили лікування протягом двох тижнів. «У мене нарешті негативний результат тесту на коронавірус», — сказав Зеленський вчора. «Я вже сьогодні на роботі, день буде напруженим, але я дуже радий зануритися в роботу».
- Коронавірус все глибше проникає в політичну еліту України. Новообрані мери трьох міст — Борисполя, Конотопа і Новгорода-Сіверського, померли від COVID-19 після місцевих виборів 25 жовтня. Нині госпіталізовані або проходять лікування вдома: міністр охорони здоров’я Максим Степанов; Миколаївський міський голова Олександр Сенкевич; спікер Ради Дмитро Разумков; колишній спікер Ради Андрій Парубій; депутат проросійської партії Вадим Рабінович; і голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров. У понеділок увечері татарський лідер написав у Facebook: «Я проти своєї волі став членом клубу COVID-19».
- Один сезон будівництва доріг змінив ситуацію. Україна в 2020 році піднялася на 20 сходинок у рейтингу «Якість доріг», повідомляє Укравтодор з посиланням на The Legatum Prosperity Index. З 167 країн Україна піднялася з 146-го до 126-го місця в цьому році. Цього року державне дорожнє агентство контролювало ремонт або реконструкцію 3 900 км національних доріг. В межах програми адміністрації Зеленського «Велике будівництво» ця цифра має збільшитися в наступному році до 6 800 км. За даними Укравтодору, влітку минулого року в дорожніх проєктах було задіяно 21 256 осіб.
Від редактора:
Олександр Третяк, 34-річний директор протестантської семінарії, обраний мером Рівного в неділю, обіцяє по-новому поглянути на цей обласний центр на півдорозі в 7-годинах їзди від Києва до Львова, який часто забувають.
Зустрівши мене вчора в своєму передвиборчому офісі, в архітектурній студії над дитячим садком Монтессорі, він і його члени міської ради Європейської солідарності хвалилися планами відкрити своє місто для іноземних інвестицій.
Міжнародний аеропорт Рівне, єдиний діючий аеропорт між Києвом і Львовом, повинен перетворитися на регіональний аеропорт, що залучає пасажирів зі всієї північно-західної України і півдня Білорусі.
Дивлячись на IT, вони планують наслідувати приклад Івано-Франківська — переробити старі промислові будівлі, щоб залучити IT-потік з Києва та Львова. Третяк, який вільно володіє англійською та німецькою мовами, планує заохочувати вивчення іноземних мов, щоб стимулювати інвестиції і туризм.
На минулих вихідних у Рівному ми з сім'єю оглянули пам’ятки: Тунель кохання; Музей бурштину; вулиця Леонарда Бернштейна; ТЦ «Екватор»; побачили верблюдів у Рівненському зоопарку; два італійських ресторани, що належать колишньому шеф-кухарю Сільвіо Берлусконі; і Острозький замок, будівлю на вершині гори, побудовану в 1300-х роках. За п’ять років управління Третяка Рівне обіцяє стати чимось більшим, ніж обідня зупинка на шляху між Києвом і Львовом.