Нова освіта: вчитись жити чи заучувати правила

28 вересня 2017, 14:30
Реформа освіти – це докорінний перехід від школи, де дають лише інформацію, до школи, де людина отримує знання й уміння їх застосовувати

Освіта дає людині три речі: знання, навички та цінності. Ми всі повинні розуміти, що неякісна освіта завжди дорівнює низькому рівню життя. Тож реформа освітньої галузі – це проектування майбутнього нашої країни.

Відео дня

Будемо відверті, саме школа формує мислення абсолютної більшості наших дітей, які згодом візьмуть на себе функцію розбудови держави та відповідальність за її економіку.

Коли шкільна освіта перестає відповідати на сучасні виклики, це завжди приносить збитки у всіх сферах суспільного життя. Замість того, щоб об’єднувати суспільство, така система лише поглиблює розрив між поколіннями.

Наші діти живуть у світі, де гаджети – продовження їхнього тіла, а Google знає все. До цього часу школа це ігнорувала і продовжувала "фарширувати" учня інформацією, яку він може знайти двома кліками.

Наприклад, колись всі складні математичні розрахунки робились вручну, у тому числі для запуску космічних ракет. Але у світі високих технологій, де роботи та комп’ютери перебирають на себе роботу людей, важливо розвивати у дітях якості, які не зможуть перейняти машини.

Цікаво, що у Польщі реформування освітньої галузі, з огляду на ці питання, почалось на початку 1990-х і не закінчується досі.

В Україні дискусія щодо закону Про освіту тривала понад 3 роки. До неї долучились експерти, науковці, освітяни, батьки, студенти і роботодавці – усі зацікавлені групи. І ось до Дня вчителя президент Петро Порошенко підписав закон Про освіту, ухвалений парламентом 5 вересня 2017 року.

Проте, його прийняття – це ще не реформа. Закон лише надає певні можливості освітній спільноті для запуску процесу оновлення. Для того, щоб передбачені законом реформи почали працювати, потрібне прийняти низки профільних законів та понад 100 постанов Кабінету міністрів.

Що ж у Законі і чому це так важливо? Варто зауважити, що відбудеться докорінний перехід від школи, де дають лише інформацію, до школи, де дитина отримує знання, уміння їх застосовувати та цінності для оцінки навколишнього світу і дійсності. Таке навчання передбачає впровадження нових методик викладання, зміну формату спілкування учнів, учителів та батьків, упровадження проектної роботи та навчання через діяльність.

Тому і постала необхідність збільшити тривалість навчання на рік у середній школі та запустити повноцінну старшу профільну школу, де діти отримуватимуть достатні знання для вступу до ВНЗ.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Мовна стаття закону вже викликала негативну реакцію Москви, Будапешта та Бухареста. Однак формально ні ворогам, ні партнерам України нема до чого причепитися. Норми цієї статті чітко відповідають як нашій Конституції, так і міжнародним договорам, ратифікованим Україною. А рівень захисту прав меншин у новому законі все одно значно вищий, ніж рівень захисту українців у тій же Румунії чи Угорщині.

Наразі дуже важливо, що уже після закінчення 9 класів, діти зможуть навчатися у професійних коледжах, здобуваючи професію як одночасно зі здобуттям повної вищої освіти, так і без нього.

Для отримання диплома бакалавра студенти вчитимуться не чотири, а три роки. Натомість навчання у магістратурі стане довшим і триватиме два роки. Вступ у магістратуру здійснюватиметься тільки за підсумками ЗНО, як це відбувається у європейських країнах.

Чи знайдуться кошти на такі кардинальні, але дуже важливі, зміни? Тут відповідь проста. Українська дитина повинна мати доступ до якісного дитячого садочка, якісної повнокомплектної, з повними технологічними рішеннями школи. Вчитель повинен мати достойну заробітну плату. А вища освіта має бути якісною з точки зору підготовки кадрів.

Щоб зробити повноцінну реформу освіти країні потрібно за різними оцінками близько 100 млрд грн. Ці кошти можна знайти як у середині країни, так і з зовнішніх джерел. Як, наприклад, це відбувається у сусідній Польщі. Де безкоштовна освіта для громадян фінансується через освітні субвенції від держави, цільові дотації органам місцевого самоврядування, власні прибутки територіальних одиниць, а також через фонди ЄС.

До слова, днями у мене буде захист докторської дисертації у галузі філософії права. Отож, не зі слухів знаю про систему освіти України, бо сам пройшов всі ступені навчання. Без сумніву, освітня реформа принесе молодому поколінню зовсім новий підхід до отримання знань та розставить свої пріоритети.

Проте, слід завжди пам’ятати про самоосвіту, постійний розвиток та рух вперед, який має існувати незалежно від прийняття законів. Тільки той, хто невпинно працює над собою, приречений на успіх.

Показати ще новини
Радіо NV
X