Як НКРЕКП розподілило гроші

11 січня 2018, 11:00

НКРЕКП ухвалила рішення про розподіл 2 млрд грн ($74 млн) між енергогенеруючими компаніями теплоелектростанцій. ДП Енергоринок та державний Ощадбанк уклали угоду про кредит на суму 2 млрд грн.

Це було зроблено на виконання розпорядження Кабінету міністрів від 18 жовтня 2017 р № 776-р "Про заходи щодо стабілізації роботи енергогенеруючих компаній теплових електростанцій”.

Відео дня

Водночас, сума у 2 млрд грн виглядає доволі скромно на фоні гігантської заборгованості ДП Енергоринок у 32 млрд грн перед виробниками електроенергії. Лише за минулий рік сума боргу зросла на 4 млрд грн. Звичайно, глобальної проблеми заборгованості кредит Ощадбанку не вирішить, але він дає можливість ТЕС вирішити питання оплати вугілля та забезпечити подальший баланс ринку електроенергії. Особливо показовим ухвалення такого рішення стало на фоні відключення двох блоків Хмельницької АЕС та виникнення дефіциту в енергосистемі. Адже фактично це вперше у своїй історії Хмельницька АЕС не працює повним складом і з ладу вийшли два блоки.

Більше того, вихід з ладу ХАЕС (один із блоків вже включили) та розбалансування спричинив ріст перетоків електроенергії із Росії до України до 1 ГВт. Але більш глибшою причиною такої ситуації є низькі запаси вугілля на складах ТЕС, що не дозволяє ТЕС виробляти більші обсяги електроенергії. І хоча останні місяці запаси ростуть, але якби борги ДП Енергоринку були би меншими або рішення про кредитування Енергоринку було би ухвалено восени минулого року, то тепер не довелося б нарощувати перетоки електроенергії із Росії.

Власне, 2 млрд грн будуть скеровані на закупівлю вугілля. У тому числі вугільний ресурс, який поступає на ТЕС із-за кордону. Водночас, сума у $74 млн є доволі скромною, оскільки за неї в цілому можна купити лише 740 тис т вугілля. Це – всього 15% від усього імпорту енергетичного вугілля, який за підсумками 2017 року становив більше 5 млн т.

По грошах, то більше 0,5 млрд грн розподілять між Центренерго (294,4 млн грн) і Донбасенерго (225,79 млн грн). Решту суми – 1,48 млрд гривень – отримають ДТЕК Дніпроенерго (374,91 млн грн), ДТЕК Західенерго (744,63 млн грн), ДТЕК Східенерго (360,26 млн грн).

Не менш гігантськими є борги споживачів за спожиту електроенергію – більш ніж 31 млрд грн.

Варто звернути увагу на те, що практика залучення кредитів ДП Енергоринок для часткового погашення боргів перед енергогенеруючими компаніями вже існувала. У 2014 р. згідно з розпорядженням Кабміну № 1164 ДП Енергоринок залучав також кредит на суму 2 млрд грн в Ощадбанку для погашення заборгованості перед ТЕС. Також ці кошти скеровували на оплату вугілля.

Рішення НКРЕКП про розподіл 2 млрд грн на погашення боргів за електроенергію – це ще одна нагода для учасників ринку підняти та обговорити питання підготовки до реформування ринку електроенергії. Адже відправною точкою, коли закон про новий ринок електроенергії почне повноцінно діяти, буде вирішення проблеми заборгованості учасників енергоринку.

Текст колонки узятий в Facebook c дозволу автора. Оригінал тексту дивіться тут.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X