Ризики нового бізнес-сезону. До чого варто готуватися підприємцям
Одвічне питання на старті сезону: Чого чекати та як уберегтися? Зважайте на тренди. Про них — далі.
Літо позаду, період активних відпусток підходить до кінця, а новий бізнес-сезон наступає на п’яти. Щоправда, останній готує для власників бізнесу свої несподіванки. І як заведено, до різкої зміни «погоди» треба готуватися та потурбуватися, щоб у разі нових викликів мінімізувати ймовірні ризики.
Держава тримає курс на мінімізацію тіньового сектору економіки
Цей тренд займає позиції в топі вже кілька років. Останнім часом при супроводі угод з нерухомістю клієнти все частіше звертаються з проблемою підтвердження джерела походження коштів для здійснення банківського переказу, адже все більше банків починають приділяти цьому особливу увагу. Держава запроваджує правила гри, де банки виступають контролерами фінансового сектору, так би мовити «фінансовою поліцією». І варто зазначити, що на рівні міжнародних інституцій це доволі непогано виходить.
У разі якщо ініціатива президента по нещодавно прийнятому Закону України про так звану «податкову амністію» буде мати успіх, то після завершення цієї процедури бізнесу продовжать звужувати рамки по обороту коштів. Ймовірно відправною точкою для подальшого посилення контролю та всеохоплюючого перетікання всіх розрахунків в безготівкову форму буде саме реалізація вказаного закону.
Більше того, вказаний тренд закріплено у Спільній заяві щодо стратегічного партнерства України та Сполучених Штатів Америки від 1 вересня 2021 року за результатами зустрічі президентів двох країн.
Безбар'єрність будівель і споруд має бути нормою
Розпочався цей тренд із прийняття спеціалізованих державних будівельних норм по інклюзивності будівель, згодом були запроваджені «чек-листи» для інспекторів державного архітектурно-будівельного контролю, які зобов’язували в обов’язковому порядку при здачі об'єкту в експлуатацію робити відмітки про дотримання норм ДБН. Більше того, у лютого 2021 року Міністерство цифрової трансформації та ГО «Безбар'єрність» за ініціативи першої леді Олени Зеленської запустили проєкт «Бізнес без бар'єрів», мета якої впровадження інклюзивності в бізнес середовищі.
Наприкінці червня цього року Кабінет Міністрів України затвердив новий Порядок влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд (Постанова 668). Зазначеним порядком встановлено спеціальну процедуру по влаштуванню засобів безперешкодного доступу до вже існуючих будівель і споруд, які були збудовані без дотримання вимог інклюзивності. При проєктуванні нових об'єктів вже зараз варто закладати максимально можливу комфортність для всіх груп населення, адже це вже давно не лише вимога будівельних норм, а і зразок сучасної передової архітектури.

Слідування екологічним нормам
Цей тренд для бізнес сезону підготували екологи. Уже тривалий час іде процес посилення відповідальності та контролю за дотриманням екологічних норм, стандартів і правил. До прикладу, 15 липня 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон 3576, який посилює відповідальність за незаконне видобування корисних копалин, зокрема незаконне видобування корисних копалин місцевого значення визнано кримінально караним діянням з відповідальністю — штраф у розмірі від 8 500 гривень до 85 000 гривень, обмеження волі від 2 до 3 років, позбавлення волі від 2 до 8 років.
А ось 1 січня 2023 року набирає чинності Закон України «Про надання будівельної продукції на ринку», що докорінно змінить всю сферу виробництва і використання будівельних матеріалів. Одним з ключових критеріїв допуску будівельної продукції на ринок, разом з міцністю та стійкістю, буде її відповідність екологічним нормам.
Нерухомий бізнес на червоній лінії
Паралельно триває процес впровадження нових фінансово-кредитних механізмів по залученню коштів для фінансування нерухомості, можливе запровадження ПДВ на першу поставку житла, відсутність надійних альтернативних ринків для інвестицій, як наслідок відбулось суттєве удорожчання нерухомості за останній час (особливий вплив на ринок мав стрибок цін на будівельні матеріали). Ті, хто придбав ліквідну нерухомість, 2 роки тому змогли отримати прибуток у вигляді приросту ціни активу (без урахування оренди) до 20%, а іноді й 30% річних. Курс на подорожчання нерухомості цілком ймовірно буде зберігатись і надалі, з огляду на тенденції про які вище зазначено.
Які ризики існують? З великою ймовірністю вартість виготовлення будівельної продукції в подальшому буде неухильно зростати, а також буде посилено контроль за обігом коштів.
Як бути бізнесу? Зважати на можливі виклики бізнес-сезону та завчасно вжити заходів щодо мінімізації їхнього впливу.