Не заради грошей. Чому українці їдуть працювати за кордон

12 квітня 2019, 14:00

Несподівана причина трудової міграції

Україна включається в загальносвітовий тренд — світ стає глобальним, кордони стираються. Трудову міграцію не зупинити, навіть впливаючи на економічний фактор. При відкритому кордоні українці поїдуть працювати на Захід. Але поїдуть не всі.

Відео дня

З початку 2015 року та до середини 2017, Україну залишили 8% працездатних громадян, порахували в Нацбанку. У Міністерстві соціальної політики стверджують, що за кордоном працюють від 7 до 9 млн українців, з них 3,2 млн – на постійній основі. За приблизною оцінкою української асоціації HRForum, тільки в Польщі працюють майже 3 млн українців. Точних даних немає, оскільки не всі люди реєструються. Багато українців нелегально працюють в Іспанії, Італії, Франції та інших європейських країнах.

У соціальних мережах все частіше миготять слова: «українці голосують ногами», «якщо переможе кандидат, немає сенсу працювати в Україні», «в Україні немає європейських зарплат», «хто погасив світло в Борисполі». Склався стійкий стереотип, що люди їдуть за кордон не від хорошого життя. Як основну причину трудової міграції називають економічний фактор, і якщо вирішити питання достатку, трудова міграція вичерпається сама собою.

Але справа навіть не в безвізовому режимі з Європейським союзом і пов'язаному з ним спрощенні трудового законодавства. Звичайно, світ стає глобальним, робота — універсальною, а кордони стираються. І безперечно, працевлаштуватися в іншій країні тепер набагато легше. Однак, не все так просто. Чому ж українці їдуть?

Несподіваний результат

Асоціація HRFORUM провела пілотне дослідження причин відтоку кадрів за кордон, опитували трудових мігрантів в фокус-групах (більш 120 осіб в Італії, Іспанії, Німеччині, Польщі та Болгарії), і отримали несподіваний результат. З'ясувалося, що основні причини не завжди економічного характеру, як прийнято вважати.

Трохи менше 20 відсотків людей їде працювати з цікавості — дивиться світ, працює, і, найімовірніше, повернеться назад. Друга група трохи більше 20 відсотків назвала основною причиною кардинальну зміну обстановки, невлаштованість в рідному місті і позитивний вплив знайомих, які вже виїхали. Близько третини їдуть, щоб піти від життєвих обставин. Насамперед, це ставлення в сім'ї і відносини з родичами. І тільки решта 25 відсотків мають суто економічні причини.

Утримати усіма способами

Українські роботодавці вже відчули відтік. Не треба думати, що міграційні процеси зачіпають лише Західну Україну. В інших регіонах, особливо в Запоріжжі й Харкові, вже дуже добре відчувають брак рук і мізків. І придумують способи, як стримати відтік кадрів. Традиційно — хтось батогом, а хтось пряником.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У Запорізькій області з'явилися роботодавці, які принципово не беруть на роботу тих, хто повертається. Наприклад, комбінат в маленькому містечку, в якому працює 20 тис. осіб, що швидко зростає. Коли люди приймають рішення виїхати, їм говорять: «Якщо ви вирішили виїхати на заробітки, вивчили англійську, ми вас назад не візьмемо». І для деяких в поточних умовах такий важіль впливу спрацьовує.

Інші компанії в згаданих регіонах утримують персонал, виплачуючи бонуси за вислугу років. Аргументація проста і зрозуміла: умовному співробітнику деревообробної галузі підвищують зарплату до рівня, який трохи нижче заробітку в Польщі за аналогічним фахом. Через рік-два співробітнику обіцяють підняти зарплату до рівня польського, а ще через рік і при зростанні продуктивності обіцяють платити більше.

Міграція природна

Трудова міграція при відкритому кордоні — природний процес. В Україну з Європи також приїжджають працювати трудові мігранти. Їдуть з більш благополучних і безпечних країн — Німеччини, Португалії. Причини ті ж — подивитися світ, змінити спосіб життя, дотримуватися світового тренду.

Люди з України і далі їхатимуть в ЄС, а люди зі Сходу — в Україну. Це індуси, пакистанці, китайці з величезним бажанням працювати.

Переміщення трудових ресурсів з кожним роком буде набирати обертів. Дослідження Global Workforce Forecast, говорить про те, як мігранти вплинуть на життєвий, економічний і політичний устрій українців. Український ринок праці на цей момент захищений економічно (сюди не вигідно їхати), юридично (азіатам дуже складно отримати візу в Україну) і соціально (рівень ксенофобії в країні досить високий).

Однак з кожним українцем, що виїхав з країни в ЄС, рівень трудового зневоднення в країні тільки підвищується. З огляду на погані демографічні показники, немає іншого способу компенсувати відсутні трудові ресурси, тільки запрошувати гостей з Азії.


Спеціально для НВ Бізнес

Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо NV
X