Не дамо міфам принижувати нашу гідність

15 грудня 2017, 12:55
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Ми переживаємо надзвичайно складні часи. Тому для нас особливо важливо радіти навіть проміжним перемогам – щоб вони допомагали рухатися вперед

Потрібно аналізувати, де ми успішно вирішуємо проблеми, а де вони ще залишаються і чому.

Ці проблеми нам створили конкретні люди. Вони оточують ці проблеми міфами, щоб складно було “відрізняти зерно від полови”. Щоб показати, що ми не можемо змінюватися на краще, і тим самим розвивати у нас комплекс меншовартості. Щоб показувати світові, що Україна не може бути цивілізованою європейською країною.

Відео дня

Ми можемо. Українці здатні перемагати. Давайте подивимося на приклад Нафтогазу і розвіємо два міфи, які зараз активно розкручують наші опоненти.

Міф: Нафтогаз – монополіст.

Правда: Нафтогаз зробив так, щоб монополій на оптовому ринку більше не було; монополісти залишилися лише на роздрібному ринку – і це регіональні газопостачальні компанії, а не Нафтогаз.

Нафтогаз разом зі своєю дочірньою компанією Укргазвидобування – лише один з учасників оптового ринку. Це стало наслідком того, що Нафтогаз вже успішно інтегрував український оптовий ринок в європейський оптовий ринок газу.

Це наша спільна перемога - ми стаємо частиною Європи з її конкурентними ринками, і віддаляємося від Росії з її монополіями.

Внаслідок цієї інтеграції, або, іншими словами об’єднання ринків України та Європи, частка Нафтогазу на релевантному ринку не перевищує 15%. Очевидно, що з такою долею неможливо бути монополістом.

Монополісти на ринку газу – це регіональні газопостачальні компанії, більшість з яких контролюється паном Фірташем. Вони контролюють 100% ринку постачання газу кожен у своєму регіоні. Ці ринки є ізольованими, оскільки побутовий споживач де-факто не може змінити постачальника.

Відповідний аналіз з необхідним рівнем деталізації ми опублікували на сайті Нафтогазу.

А у наших опонентів – тільки голослівні твердження. Вони дивним чином забувають про очевидну "неприродню" монополію Фірташа. Іноді навіть розповсюджують абсолютну неправду, що Нафтогаз, а не регіональні газопостачальні компанії, постачають газ населенню. Також вони маніпулюють часткою Групи Нафтогаз у видобутку та імпорті газу в Україні, замість того, щоб розглядати релевантний ринок і частки саме на цьому ринку.

Міф: Нафтогаз став прибутковим завдяки підвищенню цін для населення.

Правда: Нафтогаз став прибутковим передусім завдяки закупівлі газу у Європі замість закупівлі газу у Газпрому на неринкових умовах.

Нафтогаз зараз витрачає на імпорт газу у рази менше в порівнянні з тим, що мав би витратити при купівлі газу виключно на умовах контракту з Газпромом. На додаток до цього, купуючи газ на європейському ринку Нафтогаз збільшує попит на європейському ринку, який задовольняється за рахунок збільшення поставок російського газу на цей ринок, що транспортується через Україну, у свою чергу збільшуючи наші доходи від транзиту газу.

Подивимося на цифри. Наприклад, на 2016 рік, за який Нафтогаз опублікував фінансову звітність з прибутком 21 млрд. грн. У той же рік за рахунок закупівлі газу в Європі Нафтогаз зекономив 121 млрд грн.

Це – реальні дані, а не маніпуляції або відверта неправда з боку наших опонентів. Для розрахунку ми взяли реальні рахунки, які надіслав Газпром за контрактом, реальні рахунки, які сплатили за газ з Європи, і реально отримані кошти за додаткові обсяги транзиту. Всі ці дані можна перевірити.

Вплив контрольованих менеджментом факторів на прибуток Нафтогазу

А ефект у 2016 році від підвищення ціни для населення, після вирахування рентних платежів (додатковий податок) – всього 4.3 млрд грн. Тобто він в 30 (!) разів є менш значущим для формування прибутку Нафтогазу, ніж ефект від закупівлі газу в Європі.

Він є навіть значно меншим ніж сукупний ефект від економії на закупівлі матеріально-технічних ресурсів та послуг (додатково до закупівлі газу, навіть якщо взяти тільки закупівлі через ProZorro), приросту видобутку власного газу, економії паливно-енергетичних ресурсів, та зменшення вартості кредитних ресурсів. Тобто чинників, які знаходяться в межах контролю керівництва групи Нафтогаз. У цифрах: ефект від перелічених чинників (додатково до ефекту від закупівлі газу у Європі) + 7.5 млрд грн, тобто майже у два рази більший ніж ефект від підвищення цін для населення.

Тому спекуляції на цю тему – це або нерозуміння, або свідоме приниження нашої гідності – що українці можуть робити справді успішні реформи.

Ми не маємо допустити щоб ця перемога була забрана у нас. Потрібно чітко розуміти, що це означає для України, і завдяки чому це стало можливим. Щоб вчитися хоча б на своїх помилках.

Без реформи Нафтогазу в Україні зараз не було би і сьогоднішнього незначного економічного зростання. Це було б співставно з втратою принаймні 8500 грн для кожної української родини тільки в 2016 році. Не були б виплачені пенсії, зарплати бюджетникам. Не були б профінансовані витрати на оборону.

Позитивний ефект реформ Нафтогазу на прибуток у порівнянні з різними витратами Державного Бюджету

Наші опоненти роками заробляли шалені гроші завдяки тому, що вони допомагали Газпрому витягати останні кошти з наших кишень. Зараз у них є впливові партнери в Україні. Всім їм дуже не подобається реформа Нафтогазу. Бо гроші, які зекономив Нафтогаз, не заробив Газпром і його партнери. Це важливо усвідомлювати та розуміти, щоб розрізняти потік неправди і маніпуляцій з їхнього боку.

Чи є остаточною ця перемога, принаймні стосовно відносин з Газпромом?

Вже цього місяця буде винесено остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо контракту на купівлю газу у Газпрому. Позиція Нафтогазу у арбітражі за цим контрактом – оборона. Атакувальна позиція у Нафтогазу за іншою справою – щодо контракту на транзит газу, бо за транзит Газпром платить Нафтогазу, на відміну від контракту на купівлю газу. Рішення по транзиту має бути винесено до кінця лютого.

У рішенні по контракту на купівлю газу ми отримаємо відповідь на питання щодо того, чи була економія Нафтогазу на закупівлі газу в Європі тимчасовою, чи вона була остаточною.

Ми впевнені, що стосовно обсягів газу, які ми не вибирали у Газпрому, хоч і всупереч контрактним зобов’язанням, ми не будемо нічого платити (умова “бери або плати”). Про це сказано у окремому рішенні арбітражу, яке вже було винесено у травні цього року. Це у Газпрому були сумніви, це вони кажуть що те рішення було “проміжним”.

Ми також впевнені, що ми зберегли частину наших грошей, відмовившись у 2 кварталі 2014 року платити контракту ціну у 485 доларів і вимагаючи перегляд формули ціноутворення. Якою буде нова ціна і скільки саме ми зекономили — буде ясно вже за лічені дні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X