Астанавітєсь! Чи повинен НБУ зупинити зміцнення гривні

14 серпня 2019, 08:15

Стрімка ревальвація національної валюти стала чи не головним ньюсмейкером останнього місяця

У липні 2019 року обмінний курс гривні до долара пробив чергову «психологічну межу» – 25 грн. / дол. США. Це в черговий раз зламало сезонний тренд девальвації гривні. Ті, хто «традиційно» очікував знецінення гривні, починаючи з другої половини літа, помилилися.

Відео дня

Достатньо голосно зазвучали заклики окремих експертів до Національного банку збільшити обсяги купівлі валюти і зупинити ревальвацію. На їх думку, таке стрімке посилення національної валюти шкодить економіці, а дії НБУ, який не перешкоджав посиленню гривні, є незрозумілими. 

Простий, як двері

Шукати особливий підтекст в діях Нацбанку на валютному ринку немає жодного сенсу. Не існує ані таємних документів, якими регулюється курс, ані таємного бункера, де приймаються рішення щодо інтервенцій. Усі дії НБУ підпорядковуються його довгостроковим стратегіям. 

Упродовж останніх років НБУ жодного разу не змінював своїх підходів і чітко дотримувався Стратегії монетарної політики та Стратегії валютних інтервенцій. Ці документи визначають, що «НБУ дотримується режиму плаваючого обмінного курсу гривні», а «монетарна політика не спрямовується на досягнення певного рівня або діапазону обмінного курсу». 

Ринковий курс гривні, який визначається попитом-пропозицією на валютному ринку, є головним запобіжником накопичення економічних дисбалансів. Про це українці знають краще за інших – валютні кризи 2008-09 рр. і 2014-2015 рр. є хрестоматійними прикладами розплати за недальновидну політику штучного утримання неринкового курсу. 

В чому ж тоді сенс присутності Національного банку на валютному ринку? Сьогодні вона спрямовується на виконання двох основних завдань. Перше – згладжування надмірних коливань курсу, які є шкідливими для економіки, адже дестабілізують очікування і унеможливлюють нормальне бізнес-планування. Друге – накопичення міжнародних резервів, які виступають подушкою безпеки у випадку погіршення макроекономічної ситуації.  

Обидва завдання сьогодні справно виконуються. 

Наприклад, на початку червня НБУ продавав валюту з резервів на тлі гучних, хоча і безпідставних спекуляцій про дефолт України, які посилили ажіотаж на валютному ринку. А в липні навпаки викуповував надлишок валюти, яку активно продавали іноземні інвестори для купівлі державних облігацій України.

Тож інтервенції Національного банку у 2019 році згладжували короткочасні перекоси попиту-пропозиції як в одну, так  і в іншу сторону. Водночас переважно сприятлива ситуація на валютному ринку дала НБУ можливість поповнити міжнародні резерви країни на суму понад 2,8 млрд дол США. 

Немає мови і про накопичення дисбалансів в економіці. Гарна цінова кон’юнктура для українського експорту, високий врожай, значний притік валюти від грошових переказів, порівняно низькі обсяги імпорту і репатріації дивідендів за кордон – усе це зумовлює прийнятні показники платіжного балансу країни. 

Дають - бери

Один з основних аргументів критиків НБУ – це те, що ревальвація курсу викликана виключно ситуативним фактором у вигляді припливу коштів нерезидентів у державні облігації України (ОВДП). Це мало би означати, що НБУ слід викуповувати весь надлишок валюти для поповнення міжнародних резервів для нівелювання ризиків.

Проте ситуація є скоріше протилежною.

Приплив коштів нерезидентів на український ринок не є ситуативним фактором. Це новий фундаментальний чинник, який з’явився не випадково. Для того, щоб український ринок державних цінних паперів зацікавив іноземних інвесторів НБУ та Міністерство фінансів доклали багато зусиль. Ситуація з доступом до ринку ОВДП  кардинально змінилась із відкриттям  міжнародному депозитарію Clearstream рахунку в цінних паперах в НБУ наприкінці травня. 

Спрощення доступу для нерезидентів  дозволяє знижувати доларизацію державного боргу, подовжити строковість та зменшити вартість державних запозичень у гривні. Звичайно більш відкритий і розвинений фінансовий ринок означає і вищі ризики, пов’язані з впливом глобальних факторів. 

Дійсно, у липні портфель ОВДП у власності нерезидентів зріс на рекордні $1,3 млрд. Водночас співвідношення між викупом НБУ валюти та цими надходженнями становило 97%. НБУ активно поповнював резерви, проте не протидіяв посиленню гривні, як і передбачено його стратегічними документами. 

Звичайно, НБУ міг купити ще більше валюти, зафіксувавши обмінний курс на певному рівні. Але такі дії грубо протирічили б його стратегії.  В даному випадку послідовність монетарної політики та пов’язана з нею довіра до центрального банку є більш цінним активом, ніж поповнення міжнародних резервів.

Чому для центрального банку важливо не ламати домінуючу на валютному ринку тенденцію, навіть якщо вона ревальваційна? 

По-перше, дотримання плаваючого обмінного курсу є одним з принципів монетарної політики НБУ. Слідування задекларованим принципам робить політику послідовною і сприяє найскорішому досягненню  цілей з цінової і фінансової стабільності, стійкому економічному зростанню. 

Штучне утримання обмінного курсу від ревальвації за рахунок повного викупу валюти НБУ суперечить наміру знизити інфляцію до цілі в 5%

Штучне утримання обмінного курсу від ревальвації за рахунок повного викупу валюти НБУ суперечить наміру знизити інфляцію до цілі в 5%. Для досягнення цієї цілі сьогодні НБУ проводить політику дорогої гривні. Це означає вищі процентні ставки  та міцніший обмінний курс. 

Натомість здешевлення гривні штовхає ціни вгору, прискорюючи споживчу інфляцію. У випадку штучної девальвації додатковий зиск від продажу валюти отримували б лише нерезиденти, на рахунки яких зараховувалося б більше гривні. 

Навмисна протидія зміцненню гривні за сприятливої ситуації на валютному ринку унеможливить зниження інфляційних очікувань, які зараз знаходяться на рекордно мінімальних рівнях. А низькі інфляційні очікування – це у перспективі запорука низьких процентних ставок за депозитами, а отже і за кредитами.

По-друге, однакова ймовірність зміни обмінного курсу в обидві сторони (як девальвації, так і ревальвації) є необхідною умовою зміцнення довіри до гривні та зниження рівня доларизації економіки. Хто довірятиме гривні, якщо НБУ допускатиме лише девальвацію, але утримуватиме курс від ревальвації?

Водночас, якщо після девальвації існує ймовірність «відкату» обмінного курсу на попередні позиції та навіть його зміцнення, то знецінення гривні вже не виглядає таким страшним.  Зникає мотивація бігти і обмінювати гривні на долари за першої-ліпшої нагоди. Адже це пов’язано із витрачанням грошей та часу на обмін. А побоювання щодо курсових ризиків покриває різниця в процентних ставках за гривнею та валютою.  У більш тривалій перспективі політика плаваючого курсу сприяє зниженню доларизації та відповідно ризиків для економіки, пов’язаних з валютними коливаннями.

По-третє, фіксація обмінного курсу на заниженому рівні, як демонструє історичний досвід України та інших країн, також мотивує спекулянтів заводити «гарячі гроші» у великих обсягах. Коли внаслідок цього в економіці посилюються дисбаланси (як правило через прискорення інфляції), у центрального банку не залишається іншого виходу, крім відпустити курс. Це посилює ймовірність втечі капіталу, що відповідно прискорює девальвацію.

По- четверте, це заважало б зниженню довгострокових процентних ставок та подовженню строків запозичень.  Якщо уявити, що НБУ не буде дозволяти обмінному курсу посилюватися, це свідчитиме що у перспективі він буде рухатися лише в одну сторону – девальвації, або, у кращому випадку, просто залишатиметься незмінним. За таких умов на приплив довгострокових інвестицій розраховувати марно. Натомість зараз Міністерство фінансів слушно користується нагодою подовжувати строки державних запозичень у гривні та знижувати їх вартість.

Тож фіксація обмінного курсу, навіть тимчасова, належить до категорії простих та швидких рішень, проте явно не відноситься до найбільш результативних у тривалій перспективі. Порушення своїх же принципів для Національного банку – це червона лінія, яку він не має наміру перетинати. 

Спеціально для НВ Бізнес
Більше поглядів  у розділі Експерти НВ Бізнес

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X