Знайти і утримати: сім HR-інструментів для бізнесу

28 квітня 2019, 09:00

Є людина — є проект. Немає людини — не буде проекту. Хоч якою прекрасною була б ідея

Майже весь свій час і увагу я витрачаю на людей. Одна частина з них  це мої партнери (іншими словами, клієнти), інша  співробітники, підрядники: діючі і потенційні. Вся моя комунікативна політика налаштована на те, щоб залучати нових експертів ззовні і мотивувати наявних усередині компанії.

Відео дня

Я виділив для себе 7 основних інструментів, про які повинен щодня думати і якими повинен користуватися власник компанії і його топ-менеджмент.

Зарплата

Зарплата має бути розрахована грамотно. Тобто складатися з базису  фікса і змінної частини. Бажаний підхід типу грейдингу або performance appraisal. Це складно. Тому необхідно поставити собі мету і йти до неї, не звертаючи.

Як правило, змінну частину складно порахувати, якщо в підприємстві немає бюджетування.

Поясню на прикладі нашої компанії. У бюджеті закладено змінні частини: дохідні і видаткові. Під час його формування кожен департамент працює над своєю частиною. Мета  досягти результату за чистим прибутком.

Якщо відділ продажів відповідає за такі KPI, як конверсія, середній чек і обсяг продажів, то змінна частина — це відсоток від обсягу продажів з коефіцієнтом на виконанні інших KPI.

Якщо відділ експлуатації відповідає за видаткову частину, то їх відсоток може бути від чистого прибутку з коефіцієнтом оптимізації видаткової частини.

Платити трохи більше, ніж середня зарплата по ринку з урахуванням: ставка + бонус — завідомо виграшна позиція

На підприємствах є відділи і співробітники, що відповідають за дохідну частину. Їх бонус рахувати простіше, ніж у департаментах, що забезпечують. Але під час формування бюджету стає очевидним, що кожен відділ і співробітник так чи інакше впливає на прибуток і відповідає за нематеріальні KPI, які також важливі для бізнесу.

Платити трохи більше, ніж середня зарплата на ринку з урахуванням: ставка + бонус — завідомо виграшна позиція.

Умови праці та нематеріальна мотивація

Сьогодні умови праці та життя — критичний фактор в Україні. Понад 3 млн фахівців покинули країну за останні кілька років через несприятливі умови праці та життя. В Україні є село-інкубатор, в якому агро-бізнесмен створив європейські умови життя для населеного пункту, щоб утримати людей вдома і, як наслідок, на власному підприємстві.

Ми зі свого боку зайнялися переглядом умов проживання в сезонних готелях і умов праці на всіх наших підприємствах з планами на найближчі 1-2 роки створити конкурентоздатні умови. А наші конкуренти — підприємства Туреччини, Польщі, Угорщини, Чехії та судновласники.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

З 1 травня ми вводимо ігрову систему, яка передбачає цілий комплекс нематеріальних бонусів (відпустки, відгули, безкоштовна продукція і послуги компанії, інші бонуси і призи). Говорити про її ефективність ще рано. Точково ж ми використовували різні інструменти з перших днів роботи. Я можу заявити про те, що багато співробітників досі з нами завдяки цьому, а не зарплаті.

Онбординг

Помилково думати, що якщо ми беремо на роботу хорошого фахівця, то він сам розбереться, що робити і як адаптуватися. Як правило, ми даємо часу стільки, скільки дозволяють обставини. Адаптація по-доброму може тривати від 3 до 6 місяців. Мінімум — місяць. Залежить від компанії, структури, системності, обсягу роботи тощо. Неадаптований співробітник гірше працює і, як правило, демотивований уже на старті роботи.

Адаптація по-доброму може тривати від 3 до 6 місяців. Мінімум — місяць

Давно минули часи, «коли ми заробляли, як могли». Або коли палиця і в сухій землі пускала коріння. Сьогодні потрібно працювати, підлаштовуючись під стрімкі зміни в кон'юнктурі ринку споживання послуг, ринку трудових ресурсів, зовнішніх чинників, державних структур і так далі. Повертаючись до питання адаптації, сьогодні це обов'язковий процес навіть для невеликих компаній. У них власник виконує функції багатьох своїх співробітників і, отримуючи можливість її делегувати, — або не віддає повноваження і вимагає результат, або скидає всю відповідальність без адаптації і вимагає швидких поліпшених показників. Обидва шляхи провальні.

У нашій компанії розроблено життєвий цикл співробітника, де період адаптації є основним. Саме цей період прямо впливає на плинність кадрів, і як наслідок, — збільшення витрат на пошук нового персоналу, на якість роботи і, відповідно, прибуток.

Рекрутинг

Інвестуйте гроші в рекрутинг. Персонал необхідно добирати не за принципом «подобається — не подобається», а з огляду на те, чи відповідає він вимогам вакансії. Найнявши не ту людину — ви витрачаєте гроші і час. У підсумку, отримуєте неякісно виконану роботу і втрату прибутку.

Вкладати кошти необхідно в формування якісного рекрутингу, його навчання, автоматизацію процесів, програмне забезпечення, інструменти пошуку. Пошук співробітника — це така ж воронка продажів, як і залучення клієнтів. І верх воронки — це максимальне цільове охоплення, яке має конвертуватися в якісні ліди, тобто, співробітників, які чітко розуміють і уявляють, куди прийшли і відповідають вашому профілю посади. Очікування має дорівнювати реальності.

Мета класного відділу рекрутингу — залучати більше А-гравців (за Пивоваровим) у команду.

Кадровий резерв

За моїми спостереженнями, в більшості випадків, кадровий резерв полягає в заміні відсутнього керівника найздібнішим співробітником нижче за структурою.

Не можу не попередити, що така політика є небезпечною тим, що є ризик втратити класного співробітника і не отримати нового керівника.

Кадровий резерв — найважливіше джерело нових керівників у компанії, яка зростає

Кадровий резерв — найважливіше джерело нових керівників у компанії, яка зростає. У нашій компанії половина керівників виросли з рядових співробітників. Ці люди, як правило, лояльніші до компанії. Вони виросли в цій системі і ідеально знають, як все працює. Вони краще керують тими, ким були самі.

Для того, щоб кадровий резерв функціонував на повну потужність, керівнику і HR-відділу необхідно підводити фахівців до можливого зростання. Готувати їх з самого початку, визначаючи тих, кому це цікаво. Співробітники, які бачать своє зростання в компанії, повинні мати можливість реалізувати свою ініціативу і навчатися, пробувати себе в ролі керівників на час їх відсутності.

Підсумуємо: для того, щоб сформувати ефективний кадровий резерв у компанії — приділіть увагу навчанню всіх охочих і здатних у майбутньому вирости за структурою, їхній мотивації і можливості набиратися практичного досвіду керівника. Пам'ятайте, що хороший продажник за своєю природою, найімовірніше, буде не найкращим менеджером. Менеджменту необхідно навчати.

Зрозуміла структура компанії

Грань між системністю і бюрократією дуже тонка. Зрозуміла структура і зони відповідальності, які не змінюються під настрій менеджерів компанії — ще один фактор, який впливає на плинність і робочий клімат у компанії.

Власник і менеджер повинні йти від мікро-менеджменту. Фанатичний контроль усього не сприяє прискоренню виконання роботи або поліпшення якості її виконання, але підвищує ризик того, що без тотального контролю в майбутньому, робота буде відпускатися на самоплив і співробітники стануть абсолютно безініціативними.

Моя позиція - наймайте людей, які краще за вас: розумніший, сильніший, системно. Подолаєте свої емоції - страх, ревнощі, гординю і сфокусуйтеся на результаті - прибутку компанії. Тоді буде гарантований успіх.

Фіксуйте реальність і адаптуйтеся до неї

Щоб спланувати майбутнє, потрібно максимально об'єктивно і тверезо оцінити сьогодення. Горе тим керівникам, які бояться зізнатися собі в тому, що їхні компанії реалізували свій потенціал, наприклад, всього на 10%. Упевнений, що більшість компаній його реалізовують на 10-20%.

Повірте, кожен з вас може працювати як мінімум у 5 разів краще. Інакше звідки беруться компанії, які ростуть в 5-10-100 разів на рік. Такі, як, наприклад, компанія Ajax.

Наша мета — щорічно подвоювати показники зі зростання прибутковості і обсягів представленості на ринку.

Оцініть себе, розділіть ще на два. І плануйте поліпшення на 1-2-3 роки

Як ми до цього йдемо, як можете йти ви?

Оцініть себе, розділіть ще на два. І плануйте поліпшення на 1-2-3 роки.

У МакДональдс у плані закладено плинність лінійного персоналу — 300% в рік. А менеджменту — 15%.

У нас торік плинність покоївок становила від 200 до 300%. Ми оцінили ситуацію. І готові до цього в 2019 році. Заздалегідь шукаємо, навчаємо, мотивуємо. Але якщо ситуація не поліпшиться — наш бізнес не постраждає, так ми підготувалися.

Спеціально для НВ Бізнес

Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо NV
X