Навіщо Україні 4G або шлях в індустрію 4.0

10 липня 2017, 15:33
У це важко повірити, але якихось 10-15 років тому телефони дійсно були "телефонами", а не смартфонами

Ніяких соціальних мереж, месенджерів, обміну фотографіями та відео − лише зв'язок. Запуск 3G на початку нульових став поштовхом для розвитку додаткових мобільних послуг, сервісів і додатків. Абоненти отримали доступ до високошвидкісного інтернету без прив'язки до комп'ютера або Wi-Fi.

Відео дня

До нас ці блага цивілізації дійшли лише два роки тому та ознаменували собою невелику революцію. Адаптація сталася практично миттєво завдяки вже давно сформованому попиту, тому 3G швидко змінив поведінку українських користувачів. Насамперед, збільшився обсяг передачі мобільних даних. Люди стали проводити більше часу в інтернеті й соціальних мережах, на новий рівень вийшли месенджери. Крім того, ми отримали приємний бонус у вигляді можливості працювати віддалено, більш ефективно розпоряджаючись своїм часом.

Настільки ж відчутно вплинув 3G і на бізнес − стрімко розвивається ринок мобільних додатків, запускаються нові сервіси та послуги. Знаковою подією став запуск в Україні ride-sharing сервісів, таких як Uber і Taxify. З'явилася eco-friendly служба таксі, де кожен автомобіль оснащений планшетом зі швидкісним мобільним інтернетом. Завдяки 3G, деяким службам доставки вдалося налагодити зв'язок між контакт-центром, відправником та отримувачем у режимі реального часу, істотно оптимізувавши свої витрати та поліпшивши якість сервісу для своїх клієнтів. Третє покоління мобільного зв'язку продовжує змінювати і традиційне телебачення: завдяки live-трансляціям, за багатьма резонансними подіями стало можливо стежити наживо.

Але справжня революція ще попереду

За даними останнього Ericsson Mobility Report, вже наступного року LTE стане домінуючою технологією мобільного доступу на світовому ринку. Очікується, що до 2022 року мобільних підключень четвертого покоління буде в 7 разів більше, ніж GSM-підключень, і в чотири рази більше, ніж 3G-підключень. Причина такого стрімкого розвитку цієї технології проста − необхідність у поліпшенні користувацького досвіду і задоволенні попиту на вищу швидкість передачі великих обсягів мобільних даних.

Але чи дійсно користувачам потрібна вища швидкість? Чи відчують вони різницю в якості мобільних послуг та чи вплине це на їхню задоволеність мобільним оператором? Ми в Ericsson постаралися це з'ясувати за допомогою нейротехнологій, безпосередньо просканувавши мозок абонентів мобільного зв'язку за допомогою спеціальних сенсорів. Результати вразили: лише секундна затримка в трансляції онлайн-відео призводила до зростання стресу на 30%! Тому нове покоління мобільного зв'язку потрібне хоча би для того, аби знизити і так високий рівень стресу, який щодня відчувають користувачі.

Не секрет, що головним драйвером зростання обсягу переданих мобільних даних є смартфони, проникнення яких за нашими даними в Україні вже сягнуло 44%. Очікується, що в найближчі 5 років цей показник зросте до 71%. Така тенденція сприяє активному зростанню споживання відео, поширенню "важких" мобільних додатків, сервісів доповненої реальності тощо. Все це скоро призведе до того, що потужностей наявних мереж буде недостатньо.

Тому наступний етап − запуск мереж четвертого покоління

Крім очевидних переваг для абонентів, поява 4G має дати поштовх для активного розвитку ринку Інтернету Речей. Це пов'язано з тим, що на основі LTE мереж розгортається технологія передачі даних Narrowband IoT (NB-IoT). Ця технологія забезпечує розширення зони покриття, збільшує тривалість життя батареї підключених пристроїв до 10 років, а також дозволяє підключати не менше 40 пристроїв в одному будинку. Таким чином, 4G можна вважати основою для повсюдного розвитку "підключеного" світу.

У світі комплексні IoT-проекти, реалізовані в LTE-мережах, далеко не новизна, і всі вони мають конкретний економічний та соціальний ефект. Наприклад, в США телеконсультації і телемоніторинг хворих на цукровий діабет допомогли знизити частоту госпіталізацій та амбулаторних візитів пацієнтів на 58%.

Цікаво, що з появою LTE, розвиток IoT-проектів буде видозмінювати бізнес-моделі, зміщуючи фокус з конкуренції в бік партнерства і створення нових екосистем. Показовим з цієї точки зору є проект "Telia Sense" − хмарне рішення для "підключення" автомобілів будь-якого року випуску, реалізоване шведським мобільним оператором Telia спільно з Ericsson. Завдяки сформованій партнерській екосистемі, користувачі можуть, наприклад, отримати інформацію про найближчий автосервіс у потрібний для них момент або скористатися суттєвою знижкою на автострахування за умови обережного керування. Звичайно, реалізація такого проекту була б неможливою без якісного покриття країни швидкісним мобільним інтернетом.

Крім цього, LTE − невід'ємна частина сфери громадської безпеки. Наприклад, завдяки рішенню Public Safety LTE, а також наявності спеціальних смартфонів і модемів, служби правопорядку можуть отримувати доступ до мультимедійного контенту в будь-який час і в будь-якому місці. Ефект від впровадження таких рішень відчують, як прості місцеві жителі, так і міські бюджети. Яскравий приклад − реалізоване компанією Ericsson рішення для моніторингу громадського порядку і оперативного реагування у бразильському Сан-Жозе-дос-Кампос, завдяки чому рівень злочинності в місті знизився на 30%.

І це лише кілька прикладів, з яких очевидно, що мобільний зв'язок нового покоління може змінити наше суспільство. Україна сьогодні схожа на "машину часу": з одного боку, технологічне відставання дійсно наявне, а з іншого − ми маємо унікальну можливість у прямому сенсі слова зазирнути в майбутнє і впроваджувати у нас вже випробувані та перевірені технології. Головне, не втратити ці можливості!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X