Навіщо приватизовувати держбанки

25 лютого 2016, 11:42
Міністерство фінансів спільно з Національним банком озвучили стратегію розвитку держбанків, згідно з якою вони бачать перспективу в залученні до їх капіталу міжнародних фінансових організацій

Безумовно, МФО можуть бути вкрай корисні в підвищенні рівня довіри до інвестованих активів та відповідної індустрії в цілому. В даному випадку ми говоримо про банківських ринок.

Відео дня

Але залучення МФО до капіталу держбанків це не головне завдання, а лише перший крок на шляху до нього. Так як головне завдання полягає в залученні різних груп інвесторів – приватних, інституційних і стратегічних. Саме ці інвестори принесуть необхідні фінансові ресурси і корпоративну культуру. Поки ж всі ці інвестори не готові входити в капітал наших держбанків, так як політичні ризики залишаються істотними в силу об'єктивних причин.

У цій ситуації саме залучення МФО може знизити такі ризики і продемонструвати широкому колу інвесторів довіру до України та її нової економічної моделі.

Аналогічне завдання стоїть і щодо суб'єктів інфраструктури ринку капіталу. Прихід МФО в їх капітал дав позитивний сигнал інвестиційній спільноті. Але у своєму нинішньому стані ринкова інфраструктура, - а це десяток фінансових і сотні товарних бірж, два депозитарії, та розрахунковий центр, який не є центральним контрагентом для ринку, - не являє інтересу навіть для міжнародних фінансових організацій, які націлені на її підтримку та допомогу у розвитку.

Наш ринок не дає його учасникам ані цінової стабільності, ані цінової однорідності. У тій же Німеччині працює 8 бірж, але вони функціонують як одне ціле і, приміром, ціна покупки акції BMW в Мюнхені ідентична ціні у Франкфурті. А в нас один і той ж папір має різні ціни на різних біржових майданчиках, і сумлінному інвестору ніхто не гарантує кращу ціну при проведенні угод. Але головна проблема інфраструктури навіть не в її розрізненість, а в тому, що вона не гарантує розрахунку і постачання активів, не гарантує права власності на активи. Це головна проблема, яку необхідно вирішити.

На розвинених ринках капіталу останні роки ми спостерігаємо процеси консолідації елементів інфраструктури ринку капіталу. Така синергія несе багато переваг, зокрема дозволяє досягнути найвищого рівня гарантії розрахунків, постачання паперів і права власності на активи. Саме тому в наших планах на цей рік – консолідація, організація ринкової інфраструктури, приведення правил її роботи та вимог до неї у відповідність з відповідними евродирективами і стандартами IOSCO.

Ми не збираємося об'єднувати елементи інфраструктури проти їх волі. Але ми хочемо допомогти ринку відкрити нові можливості для розвитку, в тому числі можливо, шляхом залучення до їхнього капіталу коштів міжнародних фінансових організацій, давши таким чином позитивний сигнал усій інвестиційній спільноті.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X