Навіщо потрібний всесвітній день професійної етики

17 жовтня 2018, 12:00

Чи знаєте ви, що 17 жовтня відзначається в світі як Всесвітній День Етики?

Мова не про етикет, знання якою виделкою можна їсти рибу, а про моральні принципи, норми і правила поведінки фахівців, дотримання яких характеризують його як професіонала в своїй справі.

Відео дня

У цьому році День Етики підтримали понад 70 організацій по всьому світу, в тому числі Міжнародна асоціація інвестиційних професіоналів CFA Institute, Асоціація дипломованих сертифікованих бухгалтерів (ACCA) та Рада з етики міжнародних відносин, заснована Ендрю Карнегі у 1914 році. Серед учасників професійні організації, університети, коледжі, військові академії, бізнес школи.

По всьому світу на цьому тижні проходять лекції та дебати, тематика яких красномовно говорить про найбільш актуальні проблеми бізнесу: як боротися з корупцією, як приймати етичні рішення, як бізнес може змінювати на краще світ навколо та ін.

Етика бізнесу – це не абстрактне поняття. Багато з вас кожен день стикаються з важкими рішеннями. Наприклад, якщо ви найманий співробітник, то чи маєте право показати потенційному роботодавцю ваші проекти, зроблені для поточного роботодавця? Здавалося б, це робили ви – значить маєте право. Насправді ні! Для їх демонстрації вам потрібно отримати згоду замовника цих робіт. Тонкий момент, але дуже важливий з точки зору професійної етики.

В Україні вже влітку розпочалася дискусія про етичні принципи учасників фондового ринку. Ще в 90-х роках професійні об'єднання учасників фондового ринку створили кодекси етичної поведінки, але вони носили рекомендаційний характер для їх членів. За всю історію українського фондового ринку не було жодного випадку, щоб хтось поніс відповідальність за своє неетичну поведінку, хоча прикладів такої поведінки вдосталь. Але ситуація починає змінюватися.

Протягом цього року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, за підтримки Проекту USAID "Трансформація фінансового сектора" і Асоціації інвестиційних професіоналів CFA Society Ukraine реформують систему підготовки та атестації фахівців фондового ринку. Цілями цієї реформи є не лише суттєве оновлення програм навчання фахівців, а й внесення в обов'язкове тестування елементів професійної етики. І якщо з питань змісту програм навчання і формату тестування йдуть дебати з об'єднаннями професійних учасників, то у питанні створення системи контролю етичної поведінки є повна згода. Ринок потребує системи етичних цінностей і правил професійної поведінки, але головне – потребує ефективної системи їх контролю, включаючи механізм покарання за їх порушення.

Зараз Проект USAID "Трансформація фінансового сектора" і Асоціація CFA Society Ukraine проводять опитування всіх учасників ринку про те які етичні цінності та норми професійної поведінки вони вважають за необхідне покласти в єдиний етичний кодекс учасників фондового ринку. Уже зібрано 50% відповідей.

Після обробки всіх відповідей, ми будемо проводити круглий стіл про те який механізм контролю за дотриманням цього кодексу учасники вважають найбільш ефективним. А щоб продемонструвати наскільки етика є прикладним поняттям у бізнесі, вперше буде проведено конкурс для студентів економічних вузів – Ethics Challenge.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Як відомо, шлях в тисячу миль починається з першого кроку. І Всесвітній День Етики – це один з тих кроків, які допоможуть зробити бізнес-світ кращим. Приєднуйтесь!

Показати ще новини
Радіо NV
X