Навіщо потрібна реформа страхового ринку
Цей закон так і не прийнято Радою. Вірніше, його прийняли в першому читанні на попередній сесії. І тепер весь ринок живе в очікуванні голосування депутатів за друге читання закону.
Основна проблема полягає в тому, що інституційно у нас немає регулятора, у якого були б гроші на зарплати, експертів і могли б аналітично передбачити банкрутство страхових компаній.
Наприклад, в Європі існує система платоспроможності. І вона передбачає потужні експертні знання фахівців, які стежать за фінансовою звітністю страховика.
І поки в Україні не буде запроваджена така система, у нас не буде фахівців, не буде грошей для їх забезпечення і не буде тих повноважень, які вже включені в законопроект, проголосований Радою в першому читанні.
А відсутність нагляду в Україні призводить до зростання кількості невиплат з боку страховиків. Зараз існує тільки адміністративний контроль, який полягає в тому, як написані правила страхування і правильно страховик поставив крапки і коми в цих правилах. Але ніхто не стежить за діяльністю страховиків та за їх платоспроможністю.
Фізособи – тобто звичайні громадяни найменш захищені, як споживачі фінансових послуг. І реформа страхового ринку як раз і потрібна для того, щоб підвищити їх захист.
Крім цього, важливо, щоб на ринку залишилися тільки прозорі та надійні компанії з зрозумілими акціонерами, які не зможуть просто зібрати гроші і втекти з країни.
Зараз ситуація трохи змінилася. У Нацкомфінпослуг прийшла досить сильна команда, яка почала контролювати платоспроможність, про яку ми просили вже більше 20 років. Була прийнята нова методика формування резервів. Але поки ще не вдається налагодити співпрацю з Верховною Радою, хоча певні сигнали потепління відносин вже є.