Навіщо потрібен новий ліберальний податковий кодекс

29 травня 2018, 18:00

Ми маємо привести українське законодавство до такого стану, щоб потенційний інвестор з-за кордону мав інтерес вкладати гроші в українську економіку.

Сьогодні різні джерела називають цифри від 45% до 56% економіки України в тіні. $100 млрд на руках у населення і ще $140 млрд на рахунках за кордоном. Фахівці стверджують, що якщо вивести з тіні хоча б 20%, це 500 млрд грн надходжень до бюджету – Україні не варто шукати кошти деінде, вони є всередині країни.

Відео дня

Як зробити так, щоб ці гроші працювали, а не були "під матрацами"?

Ми маємо привести українське законодавство до такого стану, щоб потенційний інвестор з-за кордону мав інтерес вкладати гроші в українську економіку. Сьогодні кожний другий бізнес в Україні не співпрацює з урядом, а це означає, що він незадоволений урядуванням, адмініструванням, митною політикою, земельною, податковою. Треба щоб держава зробила перший крок для повернення довіри до себе. А це – прийняття нових правил гри у вигляді Ліберального податкового кодексу, який дасть різкий старт економіки і збільшить долю малого та середнього бізнесу в українському ВВП з 10-15% до мінімум 50%, як у розвинених країнах Європи.

Два роки тому ми, як Асоціація платників податків України, розробили проект Ліберального податкового кодексу і погодили його з українським бізнесом, провівши 19 круглих столів у 17-ти областях України. З урахуванням усіх зауважень та доповнень, ми можемо сказати, що цей проект узгоджений з підприємцями України. У чому його основна відмінність?

Ми пропонуємо:

  • зменшити кількість податків. Наразі існує 13 податків, які варто скоротити до 9 – п'ять загальнодержавних і чотири місцевих. Перші – це: податок на виведений капітал, податок на додану вартість (ПДВ), доходи фізичних осіб, акцизний податок та податок за використання природних ресурсів. Місцеві: податок на нерухомість, землю, сільськогосподарський, фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб зі статусом мікробізнесу та малого бізнесу.
  • об’єднати два податки в один: податок на фізичних осіб та єдиний соціальний внесок, що зменшить тиск на бізнес. Сьогодні разом вони становлять 41%. Ми пропонуємо об'єднаний податок встановити на рівні 32% і за три роки поступово зменшити його до 20%. Такий підхід майже повністю виведе зарплати з конвертів і дасть змогу щороку збільшувати зарплати.
  • організувати фінансовий контроль в Україні: об’єднати економічні підрозділи Служби безпеки, Міністерства внутрішніх справ і податкової міліції у Службу фінансових розслідувань, яку необхідно зосередити на аналітичній роботі та розслідуваннях. Відокремити при цьому поліцейську функцію.
  • ввести добровільне "нульове" декларування, при якому всі громадяни України протягом 6 місяців задекларують усе, що у них є, і держава не матиме питань до цих людей, а визнає все задеклароване чесно заробленим.
  • створити новий підхід до мікро- та малого бізнесу, поділивши його на дві категорії: перша – з обсягом доходу на рік до 2-х млн грн, друга – до 5-ти млн грн. Перша категорія буде сплачувати фіксований податок у розмірі 500 грн на місяць. Друга категорія – 2% від обороту. І ці дві категорії протягом трьох років не повинні застосовувати розрахунковий апарат. З одного боку, це надходження до бюджету, з іншого – у країні з'явиться пласт малого і середнього класу.
  • замінити податок на прибуток податком на виведений капітал: бізнес, що реінвестуватиме прибуток у власне виробництво, звільнятиметься від сплати податку на прибуток.
  • після прийняття нового ліберального ПКУ за півроку до початку нового бюджетного року і вступу його в дію оголосити мораторій на зміни податкового законодавства на 3 роки, аби бізнес і суспільство підготувались і зрозуміли нові правила.

Ми переконані, що усе це сприятиме комплексній лібералізації економіки. Проект ліберального ПК ми у червні 2017 року передали на розгляд виконавчої та законодавчої влади. Я особисто вручив його держсекретарю Мінфіну Євгену Капінусу. Одночасно з цим проект був направлений прем'єр-міністру України Володимиру Гройсману, Голові Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніні Южаніній, Голові Комітету ВР з питань бюджету Андрію Павелко, Голові Комітету ВР з питань промислової політики і підприємництва Віктору Галасюку, а також усім головам парламентських фракцій і ряду народних депутатів України. Тепер м’яч на їхньому боці.

Показати ще новини
Радіо НВ
X