Навіщо потрібен кредитний реєстр

8 жовтня 2018, 18:00
7003
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

НБУ з вересня 2018 року надав банкам можливість отримувати інформацію з кредитного реєстру.

Йдеться про інформацію щодо боржників, умов кредитних операцій, виконання зобов'язань за такими операціями, класу боржників. Інформація з реєстру Нацбанку надається банкам в режимі реального часу на безоплатній основі.

Така загальна база даних дає можливість в будь-який момент побачити, коли людина брала кредит у банку і яка у неї кредитна історія. Чи заборгував банку клієнт або чи намагався за фіктивними схемами не повернути борги.

Створення кредитного реєстру необхідний захід, який спрямований на відстеження неблагополучних кредитів по всій банківській системі. Він дозволяє кожному банку швидко і безкоштовно отримати дані щодо клієнтів, а також виявити хто з них не заслуговує на довіру.

Раніше отримати таку інформацію було досить складно. У банків були свої розрізнені бази даних, якими вони не обмінювалися. Інформацію зібрану іншими намагалися дістати або нелегально перекупити. Але не існувало єдиної легальної безкоштовної бази даних для всіх. Тепер така база існує абсолютно відкрито.

Проблема в тому, що на поточний момент 40% кредитів, які видали комерційні українські банки, і 60% кредитів, які видали державні банки – неблагонадійні. Вони не виплачуються і не повертаються. До того ж, нові кредити, які видають банки, теж неблагонадійних.

У банківській сфері існує чітке правило: чим менше ризик, тим дешевше гроші. Тому створення кредитного реєстру знижує ризик для банку видати кредит неблагополучному позичальнику. А значить, як наслідок, знижується ризик і підвищується благонадійність клієнтів, дозволяючи банкам кредитувати дешевше. Тому що вони нічим не ризикують. Тобто цей захід спрямований на зниження вартості кредитів і збільшення кредитування. І в довгостроковій перспективі така політика призведе до посилення кредитування.

Звичайно створення такої бази даних – проблема для тих, хто не віддавав вчасно кредити банкам. Тепер якщо людина потрапила в цей реєстр, то навряд чи їй вдасться отримати гроші в банку. А якщо хтось і погодиться її кредитувати, то тільки під великий відсоток і жорсткі умови.

Безумовно, це змушує задуматися про те, як треба вести справи з банками. Люди будуть розуміти, що борг необхідно буде віддати. А ось правило "За боргами платять тільки боягузи", яке було раніше в ходу у українського бізнесу, себе вичерпало.

Створення кредитного реєстру – це крок в нову еру низьких ризиків, невисоких відсотків і чесного бізнесу.

Головне

Країни

Сьогодні, 03:55

article_img
Гуайдо відвідав благодійний концерт у Колумбії
Країни

Сьогодні, 13:51

article_img
Троє британських міністрів хочуть відкласти Brexit
Країни

Сьогодні, 00:27

article_img
Біля кордонів Венесуели пройшов благодійний концерт

Вибір редакції

Авто

Сьогодні, 12:25

article_img
Як Тузик грілку. Tesla обійшла Audi і Jaguar в незалежному тесті автономності
Політика

Сьогодні, 18:53

article_img
Абромавичус, Данилюк та інші поділилися враженнями від спілкування з Зеленським
Політика

Сьогодні, 14:19

article_img
Кравчук зізнався, чому не став радянським дисидентом

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua