Навіщо потрібен безумовний базовий дохід

14 травня 2018, 18:00

Нещодавно з'явилися новини, що в Фінляндії збираються згорнути експеримент щодо безумовного базового доходу для громадян, який почали ще в 2017 році.

Офіційна влада поспішили запевнити, що виплати для двох тисяч осіб будуть здійснюватися, як і планувалося, всі два роки. Але інформація про припинення експерименту породила нову хвилю суперечок про те, наскільки концепція базового доходу життєздатна в сучасному світі.

Відео дня

Безумовний базовий дохід – це сума, яка виплачується людині незалежно від будь-яких факторів. Його отримують всі: люди похилого віку і діти, мільярдери і жебраки, шкільні вчителі, сантехніки і міністри. Уряд Фінляндії передбачає, що заміна допомоги з безробіття базовим доходом буде мотивувати людей шукати роботу. Наприклад, сьогодні у Великій Британії чи Німеччині, допомоги по безробіттю можна порівнянні або вищі, ніж заробітна плата низькокваліфікованого працівника.

Також безробітним дають муніципальні квартири, забороняють їх виселення з орендованого житла при несплаті оренди і так далі. Ось чому у людей, які один раз спробували смак "вільного" життя, часто зовсім пропадає мотивація шукати роботу. Вони стають "free-riders", або, по-нашому, безбілетниками. Такі люди отримують частку із загальних благ, хоча нічого в них не вносять, так як нічого не виробляють і не платять податки.

В ідеалі, базовий дохід покликаний боротися з лінню громадян. Безробітний не втратить дохід, навіть якщо завтра знайде роботу. Коли людина все-таки влаштується на робоче місце, рівень її добробуту тільки виросте. Вона буде отримувати базовий дохід і зарплату. Перше загальноєвропейське опитування в квітні 2016 року показало, що 64% ​​жителів Євросоюзу підтримали б запровадження безумовного основного доходу. При цьому тільки 4% громадян підтвердили, що після його введення відмовилися б працювати.

Також базовий дохід буде вирішувати одну з головних проблем, з якою світ зіткнеться вже в 2020-х роках. Це – глобальна автоматизація трудових процесів і реакція на неї. Очевидно, що першими зниження попиту на послуги відчують водії. В еру автопілотів і розумної інфраструктури людський фактор буде не просто дорожчий, але ще й неефективний, і менш безпечний. Далі роботу втратять представники робітничих спеціальностей. Смарт-контракти та поліпшена логістика зроблять виробництво тих чи інших благ повністю автономним. Процес відбуватиметься без участі людини – від етапу замовлення партії магазином або одиничного товару безпосередньо покупцем до видобутку сировини, її обробки і доставки фінальної продукції в точку збуту або покупцеві додому. Більш того, інші професії теж в зоні ризику. От, здавалося б, наприклад, юристам це не загрожує. Однак вже існує велика кількість ботів, які на сьогодні справляються з базовими завданнями і в цій сфері. А що буде далі?

Звичайно, це не означає, що людям раптом стане ніде працювати. Сьогодні кожен день виникають нові професії, а в розвинених країнах вже понад 70% економіки припадає на сферу обслуговування. Проте, перехідний період, поки люди позбудуться основної зайнятості і не знайдуть ще нову роботу, буде болючим. Відбуватимуться масові страйки, мітинги, голосування за популістів та інші руйнівні явища.

Тут стане в нагоді базовий дохід. Люди будуть втрачати робочі місця, але, маючи безумовний дохід, все одно не залишаться без засобів до існування. Стягуючи податки з роботизованої праці за рахунок фактора збільшення продуктивності, у нас вийде утримувати цих же робітників. А також домагатися більш серйозного зростання ВВП при менш інтенсивному використанні природних ресурсів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У кожної проблеми є два боки: позитивний і негативний.

У разі безумовного доходу, негативним виступає вартість введення утримання. Наприклад, якщо уряд вирішить платити кожному українцеві по дві тисячі гривень на місяць, то витрати складуть трильйон гривень на рік. Для порівняння, приблизно стільки ж становить весь зведений бюджет України на 2018 рік. А якщо взяти за основу показник ООН, в якому межа бідності -– це $5 на день на людину, то доведеться витратити вже два бюджети на виплату базового доходу українцям.

Безумовний дохід неможливий без зростання фіскальної частки ВВП. У підсумку, щоб успішно працювати для жителів держави, частина внутрішнього валового продукту, яка забирається у вигляді податків, повинна становити не менше 70-75%. Наприклад, в Європі фіскальний відсоток ВВП трохи більше 50%. Але навіть так зростання економки ЄС залишається вкрай помірним. У бізнесу банально не вистачає ресурсів і мотивації для розвитку.

Якщо ж підняти планку до 70-75%, то піде або масова тінізація, або просто скорочення бізнес активності. Мало кому захочеться працювати за 1-2% маржі, за умови, що можна буде не працювати зовсім, зате мати базовий дохід. Виходить, що джерелом грошей для виплати безумовного доходу не стануть самі люди – спочатку зростаюча мотивація до праці буде зменшуватися зі зростанням поширеності концепції на нові верстви суспільства.

Але навіть у цієї проблеми є рішення. Наприклад, для фінансування базового доходу можливо використовувати окремі податки. Серед яких податки на роботів, ренту або сеньйораж. Тоді основа економічного обміну перейде в сферу послуг, фіскальне навантаження для якого можна або знизити, або залишити на тому ж рівні. Зате виробнича галузь забезпечить людей базовим доходом. Що стосується прибутку, то для промислових фірм головним джерелом стане загальне зростання добробуту. Він позитивно позначиться спочатку на інтенсивному (впровадження роботів), а потім на екстенсивному (збільшення показників споживання) зростанні виробництв.

Сьогодні багато економістів з нетерпінням чекають закінчення фінського експерименту. Дослідження на практиці дасть зрозуміти, наскільки фактор існування безумовного доходу мотивує людей до роботи. У разі успіху, не викликає сумнівів, що розвинені країни почнуть поступово переходити до введення таких практик. Тоді ми побачимо світ, в якому вже не ринок буде диктувати людині, як жити і де працювати, а людина стане керувати ринком. Хоч зараз ці слова звучать утопічно, ймовірно, що через 20-30 років нікого не можна буде здивувати втіленою соціалістичною мрією, реалізувати яку вдасться капіталізму.

Показати ще новини
Радіо НВ
X