Навіщо покращувати звітність

10 листопада 2016, 12:09
Питання корпоративної звітності актуальне для кожного підприємства, адже саме таким чином проводиться інформування зацікавлених осіб про діяльність компанії та перспективи розвитку

Метою ознайомлення зі звітністю компанії, як правило, є з'ясування нинішнього стану справ підприємства та визначення трендів розвитку.

З одного боку, все просто, але інвестори продовжують критикувати формати звітностей і очікують більш доступної інформації. КПМГ проаналізувала поточну ситуацію і, на підставі глобального дослідження річних звітів 270 найбільших компаній під назвою Простір для поліпшення (Room for improvement), виявила сфери для вдосконалення звітів.

Відео дня

Дайте інвесторам те, що вони просять

42% звітів присвячені виключно фінансовій інформації, і тільки 14% охоплюють опис стратегії бізнесу. Таким чином, інвестор одержує в основному історичні дані, в той час як залучення довгострокових інвестицій вимагає розкриття бачення розвитку компанії. Експерти вважають, що корисним є опис показників залучення і утримання клієнтів, у 17% проаналізованих звітів були розкриті ці дані. Також доцільно розкривати дані про частку ринку і розвиток бренду, чому приділено увагу в 15% звітів. 11% звітів розкривають аналіз ризиків діяльності компанії і тільки 10% висвітлюють стратегічні ризики. Серед істотних мінусів звітів визначають також нечітке викладення інформації, розмитість аналізу і великі обсяги погано структурованих даних. Середня кількість сторінок у річному звіті становить 204. При цьому безпосередньо самі фінансові звітності (які часто є частиною річного звіту) варіюються від 40-60 сторінок в Україні до 140 сторінок в Італії.

Описана вище проблема відсутності нефінансової інформації може вирішиться пропозицією створювати інтегровану звітність.

Інтегрована звітність – що це?

По суті, інтегрований звіт - це поєднання фінансової та нефінансової інформації. Інтегрований звіт включає наступні напрямки: бізнес-модель, зовнішнє середовище, можливості і ризики, стратегії, результати діяльності, прогноз на майбутнє. Таким чином, звіт складається з базового опису бізнес-моделі підприємства і зовнішніх факторів, які впливають на його діяльність, а також стратегії менеджменту з управління цими ризиками.

Ідея інтегрованої звітності з'явилася в результаті економічної кризи 2007-2009 рр. з метою підвищення інформативності та прозорості звітів компаній. Реальним прикладом такого формату звіту може бути результат роботи Міжнародної ради з інтегрованої звітності, підготовлений за 2015 рік (Progress through reporting IIRC Integrated Report 2015).

Звіт у короткій, доступній формі з інфографікою та фінансовою інформацією розкриває суть діяльності організації, стратегічні цілі, цінності, механізми досягнення поставлених завдань і результати роботи. Цікавим розділом звіту є аналіз суттєвих питань розвитку організації, оцінка ризиків і можливостей, опис реакції управління на сформовану ситуацію. Наприклад, істотне питання – адекватність фінансування організації, ризик – відсутність належних фінансових можливостей для досягнення цілей організації, дії керівництва - визначення пріоритету для пошуку фінансування, організація благодійного фонду, пошук ключових джерел доходу. Крім цього, інформація підкріплена конкретними цифрами за сферами доходів і аналітикою порівняння з історичними даними.

За даними Міжнародної ради з інтегрованої звітності, 71% інвесторів розглядають наявність інтегрованого звіту дуже важливим для прийняття інвестиційного рішення.

Першопрохідцем у сфері впровадження інтегрованої звітності стала ПАР. Наприклад, наявність інтегрованої звітності є вимогою для компаній, що мають лістинг на Йоханнесбургськый фондовій біржі.

Таким чином, процес еволюції звітності запущений. Компаніям, які хочуть залишатися успішними і затребуваними на ринку капіталу, варто вникати і коригувати свій формат звітності під нові вимоги інвесторів.

Показати ще новини
Радіо НВ
X