Навіщо Нафтогазу внутрішня реорганізація
Чому це важливо. Ще у 2014 році почалася реформа ринку газу. Уряд вирішив відмовитися від корумпованої системи, яка довгий час годувала олігархів. Зокрема, Дмитра Фірташа. Завдяки їй він створив свою газову імперію.
Суть реформ полягала в тому, щоб замість монопольного постачальника газу, який безпосередньо домовлявся з Газпромом, а потім продавав його населенню і промисловості, створити ринок. І допустити на нього інших гравців. Така система повинна сприяти конкуренції, а значить підвищенню якості обслуговування і зниженню цін.
Одним з елементів цієї реформи є поділ Нафтогазу на видобувну, торгову і транзитну компанії. На англійський лад це називається "анбандлінг". А після того, як поділ відбудеться, до управління газотранспортною системою має бути передано компанії, серед засновників якої буде великий європейський оператор.
Це в свою чергу дозволило б вирішити дві проблеми: залучити гроші для модернізації, а також завантажити українську трубу газом. Так як це була б уже не тільки українська, а й європейська проблема. Адже європейці зараз мають велику спокусу не використовувати українську трубу. А перейти на російський газ, який постачають новими російськими маршрутами.
Так ось, Нафтогаз схвалив створення структури, яка буде називатися "Оператор ГТС України". Після того як вона запрацює і буде сертифікована згідно з правилами Енергетичного співтовариства, її зможуть передати компанії, яка управлятиме ГТС за європейськими правилами.
Подія ця важлива, адже закон про ринок газу вже прийнятий Верховною Радою в 2015 році. Реформа затягнулася. Нафтогаз стали критикувати, що він відмовився від своїх планів реформувати ринок і хоче зберегти вплив у своїх руках, на догоду політикам.
Але тепер з'явилася надія, що це не так. І що ми нарешті перейдемо до ринку, а олігархи і політики остаточно втратять владу над газовою сферою.