Навіщо Нафтогазу внутрішня реорганізація

4 жовтня 2017, 17:14
Національна акціонерна компанія Нафтогаз нарешті перейшла від слів до справи. 3 вересня оператор повідомив, що зробив перший крок у створенні незалежного оператора газотранспортної системи

Чому це важливо. Ще у 2014 році почалася реформа ринку газу. Уряд вирішив відмовитися від корумпованої системи, яка довгий час годувала олігархів. Зокрема, Дмитра Фірташа. Завдяки їй він створив свою газову імперію.

Відео дня

Суть реформ полягала в тому, щоб замість монопольного постачальника газу, який безпосередньо домовлявся з Газпромом, а потім продавав його населенню і промисловості, створити ринок. І допустити на нього інших гравців. Така система повинна сприяти конкуренції, а значить підвищенню якості обслуговування і зниженню цін.

Одним з елементів цієї реформи є поділ Нафтогазу на видобувну, торгову і транзитну компанії. На англійський лад це називається "анбандлінг". А після того, як поділ відбудеться, до управління газотранспортною системою має бути передано компанії, серед засновників якої буде великий європейський оператор.

Це в свою чергу дозволило б вирішити дві проблеми: залучити гроші для модернізації, а також завантажити українську трубу газом. Так як це була б уже не тільки українська, а й європейська проблема. Адже європейці зараз мають велику спокусу не використовувати українську трубу. А перейти на російський газ, який постачають новими російськими маршрутами.

Так ось, Нафтогаз схвалив створення структури, яка буде називатися "Оператор ГТС України". Після того як вона запрацює і буде сертифікована згідно з правилами Енергетичного співтовариства, її зможуть передати компанії, яка управлятиме ГТС за європейськими правилами.

Подія ця важлива, адже закон про ринок газу вже прийнятий Верховною Радою в 2015 році. Реформа затягнулася. Нафтогаз стали критикувати, що він відмовився від своїх планів реформувати ринок і хоче зберегти вплив у своїх руках, на догоду політикам.

Але тепер з'явилася надія, що це не так. І що ми нарешті перейдемо до ринку, а олігархи і політики остаточно втратять владу над газовою сферою.

Показати ще новини
Радіо NV
X