Навіщо країні громадянська кібероборона

19 вересня 2017, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Бізнесу час зрозуміти, що захиститися від кібератак він може тільки сам. Держава має убезпечити свої структури, а бізнес - свої

Розвинені країни витрачають сотні мільйонів доларів на кібербезпеку на рік. Пентагон "кидає" на ці цілі бюджети невеликих країн, а у військовій академії Вест-Пойнт готують солдатів до служби в спеціалізованих кібервійськах. Німеччина напередодні виборів створила цілу армію – відбивати хакерські атаки готові понад 13 тис. чоловік. Діти в багатьох країнах вчать ази кібероборони ще за шкільними партами.

Відео дня

А що Україна? У січні минулого року у нас нарешті було ухвалено стратегію кібербезпеки. Прорив! Правда існує вона більше на папері, ніж у реальності. Адже поки що наші політики в енний раз намагаються домовитися про те, щоб почати домовлятися про необхідні в цьому напрямку кроки.

Рухаємося повільно і, як у темряві, по-дилетантськи і дуже несистемно. Так, наприклад, ми першопрохідці в цій сфері, Колумби, що відкривають Америку. Чи броунівський рух.

А необхідно діяти швидко і максимально ефективно. Адже кібервійна вже триває. Вона безшумна, але від цього не менш небезпечна. Одна грамотно спланована і чітко скоординована атака може паралізувати всю країну!

При цьому, комерційному сектору важливо зрозуміти, що захиститися він може тільки сам. Держава має убезпечити свої структури, а бізнес – свої. Це правильно, логічно і інакше не буде. Бізнес не може склавши руки чекати, коли хтось вирішить ці завдання за нього. Як не можна чекати, що держава вирішить проблему неробочих ліфтів чи нестачі фахівців на приватному підприємстві. Кожен відповідає за збитки, які несе.

А те, що час захищатися вже прийшов, дуже яскраво і наочно продемонстрував вірус Petya.A. Його атака була націлена на бізнес-сектор економіки, всі інші були вражені випадково. Він "вибив з ладу" на кілька днів величезну кількість підприємств. Комусь довелося скоротити або взагалі зупинити виробництво, комусь закрити магазини і так далі. Деяким відновлення коштувало тижні життя підприємства.

Загальний збиток від кібератаки вірусу Petya.A можна оцінювати в обсязі третини триденного ВВП України – це близько 10 млрд грн. І це не рахуючи коштів, які пішли на відновлення втрачених даних, купівлю нового обладнання і програмного забезпечення, а також повне переналаштовування інформаційних систем. Порахувати ці цифри в масштабах країни неможливо, але суми – колосальні.

І в цій історії важливо розуміти, що це ще не бій, а лише один удар. Випробування, пробний залп у бік бізнес-сектора.

Ця атака була дуже добре і спланована, і реалізована з інженерної точки зору. Це означає, що в організаторів вже є новий план. Хтось хоче підірвати українську економіку і деморалізувати українське суспільство, продемонструвати його безпорадність перед кіберзагрозами та посіяти недовіру до нових технологій. І певною мірою цей план вже вдався.

Далі, якщо кібератаки, подібні до Petya.A, повторяться ще кілька разів, суспільство може бути повністю деморалізованим. А відмова від нових технологій і повернення до паперового документообігу відкине країну в кам'яний вік. Це повний дауншифтінг економіки.

Повторюся, діяти потрібно швидко. Чекати наступної атаки залишилося недовго. І бізнес-середовище має робити все можливе, щоб мінімізувати втрати бізнесу.

Наприклад, вже заснували ініціативу Громадянська кібероборона, призначену для інформування бізнесу про нові загрози і способи захисту. Уявіть: власник бізнесу на момент початку масової атаки отримує попередження і встигає вимкнути всі комп'ютери. Адже в таких ситуаціях важлива кожна хвилина.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X