Навіщо команді потрібен лідер змін

23 жовтня 2018, 09:00

Славетний підприємець минулого століття Джек Уелч, який 20 років очолював General Electric, стверджував: "Коли швидкість зовнішніх змін перевищує швидкість внутрішніх, організація припиняє своє існування".

І справді, що швидше трансформується світ, то швидше компанії повинні адаптуватися до подій навколо. Згадайте, не так давно проводився аналіз компаній зі списку Fortune 500, починаючи з 1955 року? Як виявилося, лише 12% компаній зі списку поки що працюють, а ось 26% з них лише за 2016 рік залишили його.

Відео дня

Багато бізнесів проводять зміни вже не просто з метою процвітання, а для того, щоб вижити за нинішніх умов глобальної трансформації. Це факт. А як же компанії, які активно залучені до процесу змін? Тут теж існує певна проблематика. Такі бізнеси генерують відмінні інноваційні ідеї, але біда в тому, що часто немає фахівців, які можуть їх реалізувати на всі 100%. Що робити в таких випадках? Наймати нових співробітників? Не завжди для реалізації одного проекту це фінансово доцільно. Адже проекти або стають не успішними (в разі коли вони все ж починаються), або просто залишаються на папері.

У таких випадках я пропоную звертатися до аутсорсингових компаній, які допоможуть сформувати команду фахівців на проект і "підстрахують" лідера змін, який обов'язково має бути всередині компанії, тобто "своя людина". Зазвичай його називають лідером змін, і саме він відіграє головну роль в цьому процесі.

Чому вкрай необхідно в такі складні проекти залучати зовнішню команду? Щонайменше через те, що сторонні експерти можуть об'єктивно оцінити ризики, супроводжувати і контролювати впровадження проекту змін, не відволікатися на інші завдання. А в цей час співробітники всередині бізнесу займаються операційною роботою, своїми завданнями, і проект має шанси бути реалізованим вчасно. Що й потрібно отримати в підсумку.

Повернімося до нових лідерів змін. Які ж якості у них мають бути, щоб змінити бізнес на краще?

Сміливість

Лідери змін не побоюються змінювати існуючу систему і руйнувати порядок речей. "Тільки завдяки експериментам і новим сміливим рішенням компанія може бути впевненою, що не втратить своїх позицій на ринку і стане застарілою", – сказав Джефф Безос, засновник Amazon.com. Крім основного бізнесу, його компанія Blue Origin розвиває космічний туризм, поступово наближаючи Безоса до колонізації космосу.

Візіонерство

Справжній лідер змін бачить картину майбутнього і може дохідливо описати її, щоб члени його команди збагнули, про що йдеться. Він не спекулює вигаданими історіями, не дає порожніх обіцянок, він знає, куди і як йти, яким інструментарієм і ресурсами оперувати. На досвіді реалізованих проектів нашою компанією ми бачили, наскільки важливо спілкуватися однією мовою з командою, де кожен розуміє свою роль і завдання, а також бачить кінцевий результат роботи. Завдання лідера змін – донести це на початковому етапі і переконатися, що всі усвідомлюють свою місію в проекті.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Швидкість

Зміни сьогодні – це про швидкість, а не про роздуми і фантазії. Чим швидше ти змінюєшся, тим більше у тебе шансів залишитися на ринку. Засновник Facebook Марк Цукерберг вважає своєю перевагою те, що навіть не маючи достатніх знань, він просто створив свій проект, а потім почав розмірковувати, як його вдосконалити. "Рухайтеся швидко і ламайте все навколо. Якщо ви нічого не ламаєте, значить, рухаєтеся недостатньо швидко. Швидкий рух дозволяє нам створювати більше і вчитися швидше", – вважає Цукерберг.

Право на помилки

Лідер змін може визнати власні помилки і чомусь завдяки їм навчитися. При цьому він дає право на помилки і тим, хто з ним в команді. Єдина умова – швидко виправити їх і рухатися далі. "Щоб зробити щось важливе, треба подолати страх провалу", – сказав один із засновників Google Ларрі Пейдж. Нові лідери готові ризикувати заради яскравої ідеї, не побоюючись зробити помилку.

Стресостійкість

Лідер змін здатний генерувати ідеї, керувати людьми, проводити зміни в складних, невизначених і неоднозначних умовах. Навіть коли всі кажуть, що ця ідея божевільна, нічого не вийде, не в той час і не в тому місці і т. ін. Згадаймо Елона Маска з його "шаленою" ідеєю транспорту майбутнього. У серпні 2013 року він опублікував статтю під заголовком Hyperloop Alpha, де виклав своє бачення транспорту майбутнього. Чимало скептиків тоді крутили пальцем біля скроні і висміювали Маска. Що ми бачимо сьогодні? На початку 2018 року його компанія продемонструвала в ОАЕ прототип пасажирської кабіни, розроблений у співпраці з департаментом транспорту Дубая. А влітку цього року було укладено угоду на будівництво першої швидкісної системи Hyperloop в Китаї.

Командний гравець

Залучення тільки кращих фахівців у своїй сфері діяльності – під таким гаслом працюють нові лідери змін. Вони не готові витрачати час на напівзаходи. Згадуємо про залучення зовнішніх команд, які реалізували не один подібний проект змін і мають глибоку експертизу в цій сфері.

При цьому лідери змін – це не роботи, які тільки те й роблять, що працюють 24/7. Це передусім люди з високим рівнем емоційного інтелекту. Наприклад, гендиректор Apple Тім Кук надає неабиякої уваги неформальному спілкуванню: полюбляє обідати в кафе зі співробітниками в невимушеній обстановці. У такий спосіб він створює внутрішню культуру довіри в компанії, де всі рівні. "Нам потрібно прагнути до ринку, на якому живуть люди, а не просто продаються продукти. Це робить Apple чарівним місцем, де по-справжньому розумні люди хочуть працювати, і не просто працювати, а перебувати на кращій роботі в їх житті", – вважає генеральний директор Apple.

Зміни завжди даються нелегко, але, маючи в команді такого лідера, повірте, це полегшить процес трансформації і допоможе бізнесу адаптуватися до умов зовнішнього середовища з його загрозами і новими можливостями.

Показати ще новини
Радіо NV
X