Навіщо Китай інвестує в енергетику України

31 жовтня 2018, 16:00

Китай є одним із стратегічних партнерів України. Але співпраця з цією державою значно недооцінена, а її потенціал далеко не реалізований.

Причиною цього є багато факторів. По-перше, у нас абсолютно різні культури і менталітет, і це не може не впливати. Не даремно існує вислів: "Китай – цивілізація, яка прикидається державою". З власного досвіду спілкування і співпраці з китайськими партнерами можу сказати, що дійсно, є дуже великі відмінності між нашою, західною, і азіатською цивілізаціями. Наприклад, китайці дуже закриті і не люблять ділитися інформацією, зокрема про свій стан справ. Постійне інформування про власні історії успіху – це не про них, інформація подається дуже обережно та обмежено.

Відео дня

Сьогодні, наприклад, в Київській області успішно працює велике китайське підприємство з переробки пластику з великими обсягами експорту в ЄС. Є декілька сільськогосподарських підприємств у Чернігівській та Харківській областях. Минулого року китайська Бохайська товарна біржа купила у нашого Фонду держмайна Український банк реконструкції та розвитку. Є успішні приклади співпраці в енергетичній галузі.

Загалом, китайських інвесторів цікавлять чотири ключові сфери - інфраструктура, енергетика, сільське господарство, технології.

В нафтогазовому секторі співпраця України з Китаєм за останні два-три роки виросла дуже суттєво, майже з "нуля". За цей час в декілька разів збільшилась кількість китайських компаній-партнерів, які серед інших іноземних компаній вже співпрацюють, зокрема, з Групою Нафтогаз. Раніше були лише поодинокі випадки участі китайських компанії у конкурсах на постачання обладнання та послуг для нашої нафтогазової галузі, а зараз їх вже десятки і на регулярній основі.

Вже зараз Групою Нафтогаз укладено контрактів з китайськими корпораціями на суму біля півмільярда доларів США. При чому майже половина цієї суми – це постачання обладнання та робіт у кредит, а це економія наших обігових коштів. Це результат сукупності факторів – загальний інтерес Китаю до нафтогазової сфери України, наявність в них коштів для зовнішнього інвестування, сучасного обладнання, технологій, з української сторони - це позитивні зрушення у бік відкритості та прозорості процедур, які встановлюють для всіх охочих рівні правила доступу. Ще три роки тому цей ринок був фактично закритий для іноземних постачальників та партнерів, включаючи китайських. Зараз приємно констатувати підтвердження того, що ситуація змінилась, і правила входження на ринок стали відкриті і зрозумілі.

В китайській культурі існує споконвічний культ торгівлі, з ними складно вести справи, вони рахують кожен юань. Але з іншого боку, вони дуже зацікавлені в розвитку торгівлі, співпраці, конкурують між собою, і для нас це добре. Водночас вони зараз вже можуть пропонувати сучасні технології й обладнання, методи роботи, управління проектами й інвестиції. Тому має бути спільний рух назустріч один одному.

Одним із завдань Групи Нафтогаз є залучення міжнародного фінансування. Це кошти, що вкладаються в довгострокові витратні проекти, які окупляться за 10-15 років. Це сотні мільйонів доларів і більше. Подібні проекти мають ключове значення для Групи і для галузі в цілому.

Проектне фінансування – це не тільки доступ до великих інвестицій, це й високі вимоги до тих, хто ці проекти реалізує та замовляє. В даному випадку, високі вимоги будуть пред’являтися до компаній Групи Нафтогаз, які стануть замовниками проектів за іноземні кошти. Реалізація подібних проектів направлена на довготривалий сталий розвиток, те, що створюється на багато років уперед. Це й суттєве підвищення власної кваліфікації. Коли працюєш з провідними світовими партнерами, сам маєш відповідати високому рівню розуміння, досвіду, кваліфікації. Зрештою, така співпраця - це наші податки, нові робочі місця, збільшення видобутку.

До прикладу, можна згадати про кілька успішних проектів. Це європейське фінансування за участю німецької компанії-генерального підрядника. Так, за кошти німецького Дойче Банк вже відбувається реконструкція компресорної станції Бар компанії Укртрансгаз, що входить у Групу Нафтогаз. Це приклад проектного фінансування, адже реконструкція станції є довготривалою і потребує значних коштів, а ефект від проекту екстраполюється на довгі роки.

Інший проект Групи, що вже реалізується – постачання в кредит на п’ять років для компанії Укргазвидобування бурового обладнання однією з провідних китайських державних корпорацій за рахунок кредитних коштів державного китайського банку. Це теж приклад використання проектного фінансування.

Цікаво, що угода стала можливою за рахунок страхового покриття, наданого під проект китайським державним експортним кредитним агентством Sinosure. Активи найбільшої в світі агенції Sinosure складають біля 3 трильйонів доларів, і вона покриває своїми гарантіями багато великих проектів по всьому світу. Але страхують лише ті проекти, які вважають стратегічно важливими, як для країни-реципієнта, так і для країни-донора (Китаю), та мають відносини лише із провідними корпораціями та урядами іноземних країн. Реалізація проектів за участі агентства Sinosure – важливий та позитивний сигнал для галузі та для України в цілому.

До зміцнення і просування цієї співпраці за новими сучасними стандартами в майбутньому мають долучатися і галузеві асоціації та об’єднання, наприклад нещодавно створена Федерація роботодавців нафтогазової галузі. Вона має стати одним із локомотивів розвитку та налагодження практичної міжнародної співпраці гравців нашої нафтогазової галузі з іноземними партнерами. Вважаю, що крім власне адвокації інтересів галузі, саме така практична співпраця має стати одним із стратегічних завдань цього об’єднання.

Саме сьогодні в галузі формуються принципи ведення відповідального бізнесу, який має дивиться на декілька років уперед та визначати свої пріоритети й перспективи довгострокового сталого розвитку. Закладаються підвалини міжнародної інвестиційної співпраці, в тому числі і з таким потужним світовим гравцем, як Китай, на майбутні десятиліття.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X