Навіщо фінансисту дбати про ім’я, гроші та бізнес-план

20 жовтня 2017, 11:49
Відомий американський підприємець та інвестор Уоррен Баффет якось сказав: "Потрібно 20 років, щоб створити репутацію, і 5 хвилин, щоб її зруйнувати. Ви будете ставитися до справ інакше, якщо подумаєте про це"

Іноді підприємцям просто ніколи або не хочеться думати про ділову репутацію. Скерувати їхні думки у потрібному напрямку – завдання регулятора.

Національний банк у цьому питанні не виняток. НБУ приділяє значну увагу діловій репутації учасників фінансового сектору, розглядаючи її як ключову умову участі в ринку.

Відео дня

Але репутація – не єдина важлива умова роботи. Дозвіл працювати від НБУ банк або небанківська фінансова установа, що займається обміном валюти, останніми роками може отримати тільки за умови дотримання трьох ключових вимог:

- прозора структура власності;

- хороша ділова репутація власника і керівника компанії;

- задовільний фінансовий стан компанії.

Такі вимоги діють стосовно банків з 2014-го. Для небанківських фінансових компаній, що займаються валютно-обмінними операціями, – з 2015 року.

Нещодавно аналогічні вимоги Національний банк висунув і фінансовим компаніям, які здійснюють діяльність з переказу коштів. Зміни передбачені новим Положенням про порядок видачі небанківським фінансовим установам ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, затвердженим постановою правління НБУ № 80 від 17 серпня 2017 року.

Це положення не тільки передбачає аналіз структури власності ліцензіата, його фінансового стану та ділової репутації. Але й вимагає від компаній, які планують здійснювати в Україні діяльність з переказу коштів, мати реальний бізнес-план на найближчі три роки.

Чому регулятор змінює вимоги до цих компаній? Відповідь проста – учасники фінансового ринку, які звертаються до НБУ за дозволом на право працювати, повинні розуміти, що умови рівні для всіх – і для банків, і для небанківських фінансових установ (НФУ). Погодьтеся, висувати одні вимоги до банків, а інші – до НФУ дивно, якщо врахувати, що у певних видах діяльності вони конкурують між собою. Наприклад, і перші, і другі займаються обміном валюти та переказами коштів.

На жаль, ми вже зіткнулися з тим, що фінансові компанії, які звертаються за ліцензіями з переказу коштів до НБУ, часто не володіють жоднною з перерахованих вище чеснот. Ані прозорою структурою власності, ані бездоганною діловою репутацією, ані капіталом. Останній нерідко формується за рахунок цінних паперів сумнівної якості.

Керівництво фінансовими компаніями часто здійснюють колишні банкіри, які втратили бездоганну репутацію на ринку банківських послуг. Їм нові вимоги регулятора навряд чи сподобаються. Дехто навіть занепокоївся майбутнім компаній з переказу коштів, яким тепер потрібно працювати за новими правилами.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Одразу заспокою – у здоровому конкурентному середовищі бізнес росте. Про це свідчить статистика.

Протягом 2016-2017 років НБУ видав небанківським фінансовим установам:

- 21 ліцензію на здійснення валютно-обмінних операцій. З них 18 ліцензій видано новим заявникам та 3 переоформлені існуючим ліцензіатам у зв’язку із закінченням строку дії попередніх ліцензій або зміною найменування.

- 34 ліцензії на переказ коштів. З них 28 ліцензій видано новим заявникам, та 6 ліцензій переоформлено існуючим ліцензіатам у зв’язку зі зміною місцезнаходження.

Відкликав регулятор за цей період усього 4 ліцензії. З них лише 2 – у зв’язку з порушенням ліцензійних умов, одну – за зверненням самого ліцензіата, і ще одну – у зв’язку з видачою існуючому ліцензіату нової ліцензії через зміну найменування. Тобто кількість бажаючих працювати за прозорими, зрозумілими, уніфікованими вимогами постійно зростає.

Мушу зазначити, що НБУ зіштовхується з проблемами у регулюванні небанківських фінансових установ, яким видає ліцензії. Ці проблеми пов’язані з недосконалістю законодавства, що регулює ринок фінансових послуг, адже підґрунтя для роботи банків і небанківських фінансових установ в Україні створювалося нерівномірно і не завжди узгоджено.

Наприклад, Національний банк не може, згідно із законом, вести реєстр фінансових компаній. Це прерогатива Нацкомфінпослуг – комісії, яка регулює ринок небанківських фінансових установ. Така заборона створює певні незручності тим фінкомпаніям, які працюють за ліцензіями НБУ.

Позиція Національного банку у цьому питанні однозначна – учасники ринку не повинні страждати від недоліків законодавства. Тому ми оперативно готуємо пропозиції, які допоможуть усунути виявлені прогалини у законодавстві.

Показати ще новини
Радіо NV
X