Народна: рейдерство для "чайників" і не тільки

22 травня 2017, 11:39
Вже рік я спостерігаю за пригодами латвійської компанії TRI Management в Україні

Ця історія – справжній путівник рейдерськими і корупційними схемами, про які можна знімати гостросюжетне кіно. А точніше – серіал на кілька сезонів. Матеріалу, на жаль, вистачає...

Відео дня

Найпрозаїчніше – це початок. Група білорусько-українських підприємців «кинула» Baltic International Bank (BIB), який у 2012-2013 роках видав товарний кредит у розмірі 15 млн євро для поставок нафтопродуктів в Україну під заставу двох нафтобаз і 19 АЗС під брендом «Народна». У 2015 році банк зрозумів, що грошей йому не бачити і за всіма правилами вирішив вступити в права власності на об'єкти застави. Після цього активи були перепродані латвійській TRI Management на чолі з Арнольдом Бабрісом. І тут почалося цікаве.

Перша ж спроба зайти на свої об'єкти призвела до зустрічі з тітушками (цей термін вже добре відомий навіть за межами України). Звернення в поліцію успіхом не увінчалися, за вказівкою керівництва поліцейські різко втрачали інтерес до подій. Ті заяви, які правоохоронці приймали, залишилися без подальшого руху.

Навесні 2016 року за допомогою двох охоронних компаній латвійцям вдалося «заволодіти» п'ятьма заправками та нафтобазами. І тоді латишам довелося познайомитися з новим українським ноу-хау. Вони виявили, що три заправки були перереєстровані на адреси-клони. Їм присвоїли нові адреси (як правило, до наявної адреси додають літеру «а», «б» і т. д.) і станції отримали другого «законного» нового власника. Іноземці дійшли зі скаргою до міністра юстиції Павла Мороза і зажадали розібратися. «Ваші майнові права не порушені», – такою була письмова відповідь пана Мороза. Лише потім латиші дізналися, що питань до цього чиновника дуже багато і не тільки в іноземних інвесторів.

Судячи з подальших подій, схема з клонами була визнана недостовірною, а позиція Мін'юсту окрилювала рейдерів. Щоб зацементувати «успіх», вони пішли далі: влітку 2016 року записи про належність станцій «Народної» латишам у держреєстрах іпотеки та майнових прав... зникли.

«Схема така. Записи щодо TRI Management і BIB у реєстрах стерли, реєстр повернувся на етап 2012 року, коли станції належали менеджменту «Народної». Після цього був проведений фіктивний продаж і АЗС оформили на працівника «Народної» Руслана Пелеха. Після цих маніпуляцій він і є власником наших заправок», – розповів Арнольд Бабріс, керівник TRI Management. Важливу роль у цій історії зіграли нотаріуси Київського міського нотаріального округу: Гаврилова, Голій, Апатенко, Буряк, Мазепіна, Каплун. За даними Бабріса, перші четверо в онлайні відстежували стирання даних і відразу ж вносили дані про нових власників. Деякі записи були зроблені пізно вночі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Латишам нічого не залишалося, як порушити питання у себе вдома. Про «Народну» вже говорили президенти, віце-прем'єри і генпрокурори двох країн. Після цього справу про проникнення в держреєстри взяла на себе СБУ і троє фігурантів отримали підозри. «Все задокументовано, дії зловмисників відстежені буквально по хвилинах», – говорить Бабріс і стверджує, що вперше в Україні слідство у справі про рейдерство зібрало всі докази для суду над винними. Справа має слухатися в червні.

Тут починається новий етап випробувань – українська судова система. Знайомство з нею відбулося. Наприклад, АЗС, як і раніше, числяться за рейдерами і TRI Management змушена домагатися повернення своїх власних активів у регіональних судах. З перших же засідань почалися чудеса. Богунський районний суд Житомира виніс рішення щодо станції в Черкасах, хоча подібні справи розглядаються виключно за місцем знаходження майна. Суддя господарського суду Закарпатської області Оксана Ремецькі визнала нечинними чотири договори іпотеки з Baltic International Bank, притому справу слухали без участі латишів. З'ясувалося, що спочатку справа стосувалася зовсім іншого епізоду з іншими фігурантами, але на якомусь етапі в ньому дивним чином виникли латиші. При цьому суд навіть не зважав, що не було сплачено судовий збір...

В одному з судів латиші все ж домоглися перемоги, але опоненти одразу ж звернулися у Вищий спеціалізований суд України. Бабріс каже, що у нього є чітке відчуття «стимулювання» процесу: цю справу конкретно і оперативно взяли на розгляд, так само оперативно було призначено і засідання (його проведе суддя Дмитро Луспеник). Керівник TRI Management побоюється, чи не взялися за справу відомі на всю країну парламентські фахівці за «вирішення питань» у судах. «Морально ми готові до чергового «дива», – говорить інвестор.

Подібні випадки стали в Україні буденними. Вимоги боротьби з корупціонерами і рейдерами лунають все частіше, але видимої реакції і дій влади немає. Скільки інвестицій втрачає через це країна, скільки власного капіталу пішло за кордон? Підрахувати неможливо. Втрати будуть і надалі. Бабріс говорить, що якщо Україна не подолає юридичне беззаконня, їй не потрібно розраховувати на сприяння Латвії та інших партнерів у Європі.

«Проблема не в якихось заправках, а в недовірі до української правоохоронної та судової системи, до системи влади як такої. Якщо в Україні нормою стала елементарна підробка документів, а заступник міністра юстиції не бачить утиску законних прав інвесторів на тлі найбанальнішого рейдерства, то будь-які офіційні документи з України сприйматимуться дуже насторожено, або залишатимуться без належного розгляду», – впевнений Бабріс.

Наскільки правильним виявиться прогноз латвійського підприємця стане зрозуміло найближчим часом. Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Україна розраховує на допомогу Латвії в поверненні 50 млн доларів Януковича і його оточення.

Показати ще новини
Радіо NV
X