Найбільш значущі для економіки події 2016 року

2 січня 2017, 08:10
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Минулий рік був багатий на важливі економічні події

1. Націоналізація Приватбанку

Входження держави до капіталу найбільшого банку (частка ринку майже 21%) претендує на статус найвизначнішої події у банківському секторі не тільки 2016 року, а й за всю сучасну історію України. Ця подія фактично закриває першу главу реформування банківської системи, розпочатого 2014 року. Результатом має стати нова якість ринку, у тому числі висока відповідальність тих банків, що залишилася, перед вкладниками. Тепер банки працюють за новими українськими стандартами, які є набагато жорсткішими, проте забезпечують високу стабільність ринку та значно обмежують можливості для зловживань.

Відео дня

2. Бездефіцитність НАК Нафтогаз України

Основною проблемою державних фінансів, монетарної політики та валютного ринку в 2014-2015 роках були великі дефіцити НАК «Нафтогаз України», які доводилося фінансувати грошовою емісією (через викуп ОВДП Національним банком України). Це формувало великий емісійний попит на іноземну валюту (і тиск на обмінний курс), а також призводило до подальшого активного зростання державного боргу. Уряд ухвалив політично непросте рішення про підвищення тарифів на газ та тепло до ринкового рівня, усунувши причину дефіциту. Вигода для державних фінансів очевидна: дешевше, справедливіше та прозоріше надавати субсидії тільки нужденним, а не всім. Тим більше що нужденні споживають менше теплової енергії на субсиданта, ніж багаті власники великих площ нерухомості. Проте виникає і проблема: оскільки у багатьох випадках субсидії для незаможних покривають велику частину споживання (або навіть повністю покривають), у них зменшується мотивація до посилення енергетичної заощадливості.

3. Зниження ЄСВ

Великою подією для бізнесу 2016 року стало різке зниження єдиного соціального внеску. Це суттєво послабило тиск кризових явищ на фінансовий стан бізнесу та дало змогу забезпечити зростання заробітних плат у всіх секторах економіки. За підсумками 2016 року зростання реальних зарплат (тобто з поправкою на інфляцією) в середньому по економіці становитиме 8,5%. Для порівняння, такий темп зростання реальних зарплат спостерігався у 2011 та 2013 роках. Утім, держава взяла на себе бюджетні втрати, пов’язані з цим полегшенням податкового тиску. Пенсійний фонд став ще більш дефіцитним. Очевидно, що такий підхід протирічить самій суті пенсійної системи, яка не має бути поточними суспільними видатками, а натомість має бути системою суспільного страхування. Пенсійна реформа гостро стоїть на порядку денному України.

4. Електронні декларації та галас про корупцію

Подання електронних декларацій чиновниками та політиками стало своєрідним milestone політичної свідомості України: нарешті всі побачили від першої особи свідчення про те, що всі давно знали. Сама собою подія першої хвилі декларацій не є доконаною зміною із однозначними наслідками. Проте інтерес суспільства до цієї теми, гучне висвітлення фактів корупції ЗМІ та активістами дають надію, що Україна зможе досягти успіху в боротьбі з великим злом, яке обмежує горизонти сьогодення та майбутнього для країни. У подоланні корупції заховано багато відповідей на економічні проблеми: і справжня ринкова конкуренція, і інвестиційна привабливість, і суспільні бюджетні ресурси, і якість інфраструктури, і врешті-решт рівень добробуту суспільства.

5. Реформування дозвільної системи, розбудова сервісних центрів

Дуже важко розрахувати чіткий грошовий еквівалент суспільних втрат часу та коштів на звітування, отримання дозволів та інших обов’язкових процедур. Але всім очевидно, що в Україні такі втрати традиційно були дуже високими. Бізнес та громадяни дедалі більше отримують доступ до нової якості послуг, де можна за 30 хвилин присутності зареєструвати власний бізнес протягом доби, або в комфортних умовах отримати реєстраційні документи на власне авто. Для пострадянського суспільства сервісна роль держави досі залишається маленьким дивом, і поява таких «див» дуже потрібна Україні. Загалом, можливості інформаційних технологій надають високий потенціал «перестрибнути» через хронічні проблеми регуляторного середовища та корупції.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X